Není důležité datum, ale důvod

Únor. Měsíc, kdy Vánoce a oslavy příchodu nového roku jsou už dávná historie, ale zároveň je zima už hodně dlouhá a únavná. A tak začali v anglosaských zemích slavit svátek sv. Valentýna. A právě proto, že v únoru není jinak moc co slavit a obchodníci nemají čím útočit na své zákazníky, se popularita tohoto svátku šíří dál světem a 14. únor je už i v České republice považován za právě ten den, kdy byste svému protějšku měli vyznat své city.

Z pohledu obchodníka to naprosto chápu. Na něčem se kampaně lovící zákazníky postavit musí. A proč nad něčím dlouho přemýšlet, proč se snažit o originalitu, když lze vsadit na jistotu, resp. na sv. Valentýna. Mimochodem, před lety se ke 14. únoru skvěle postavila Moravská zemská knihovna, která svým návštěvníkům nabídla hned několik důvodů, proč oslavovat 14. únor. Vězte tedy, že 14. 2. 2005 byl spuštěn YouTube. A v roce 1876 si nechal Bell patentovat telefon. A dovedete si dneska představit život bez YouTube či telefonu? A naopak, dovedete si dneska představit život bez vztahu? Vzhledem k tomu, že počet singles ve společnosti stále stoupá, je to zjevně reálnější představa, než se vzdát telefonu. A YouTube v něm!

Konec diktátu

Jednoduše jako cílovka nechápu, proč by se láska měla oslavovat zrovna 14. 2. Nenechám si obchodníky definovat, zda jsem v životě dost úspěšná, jsem-li v tento den single, nebo patřím do kategorie zadaných. Můžete být šťastní a oslavovat, i když zrovna nemáte stálého partnera. Někdy je naopak dost velký důvod k oslavě to, že partnera nemáte, i takové případy se stávají.

Těch důvodů k oslavě je každý den spousta, stačí je jen chtít vidět a nekoukat jen na to, že všude po obchodech a internetech jsou záplavy květin a srdcí.

842 – Podepsána Štrasburská přísaha
1924 – Založena společnost IBM
1945 – Skončilo spojenecké bombardování Drážďan
1989 –  Na oběžnou dráhu bylo umístěno prvních 24 satelitů pro GPS.

… Jen pár příkladů, čím je 14. únor zajímavý, dalo by se pokračovat. Ale nejlepší bude, když si sami najdete svůj vlastní důvod a den, který budete chtít oslavovat.

 

Lucie Dlouhá
editorka sekce Sport

Zdroj fotografie: www.pexels.com