Cena Karla Čapka – pokud to se vstupem do světa fantastiky myslíš vážně

Literatura / 12.11.2014

Autor:

Tak jako každý rok, i letos mají všichni amatérští autoři sci-fi, fantasy a hororu několik příležitostí poslat své dílo do literární soutěže.

V Česku je tou nejstarší a nejprestižnější Cena Karla Čapka pořádaná Československým fandomem.

O fandomu

Fandom (z angl. – hnutí příznivců) je jev pro vývoj SF ve světě, zejména v anglicky mluvících zemích, zcela typický; někteří teoretici dokonce soudí, že při nevyjasnění hranic SF jako literární kategorie je fandom nejzřetelnější formou její existence. Fandom nelze ztotožňovat se čtenářskou obcí, tvoří jej úzká, avšak vysoce aktivní skupina lidí těsně spojená s většinou autorů SF.
J.Veis: SF fandom (Encyklopedie literatury science fiction, AFSF a H&H 1995)

Ve zkratce a pro laiky – fandom tvoří kluby, jejichž členy jsou zase autoři, novináři, odborníci, čtenáři a jiní lidé, kteří se o fantastiku zajímají natolik, že vytvořili organizovanou skupinu. Takový fandom pak pořádá cony (setkání), podporuje své jednotlivé kluby, autory i fantastiku jako hnutí, vydává časopisy a jiné publikace a v neposlední řadě také organizuje soutěže.

ČS fandom byl postupně ustavován na přelomu 70. a 80. let a kvůli normalizaci to neměl dvakrát snadné. Dnes se těší větší svobodě i zájmu veřejnosti.

O soutěži

Cena Karla Čapka, sborník povídek

Zdroj: casopisxb1.cz

Cena Karla Čapka se poprvé konala roku 1982 a dnes se tak můžeme zúčastnit již 34. ročníku. Od počátku byla spojena s Parconem (oficiální con pořádaný ČS fandomem) a polosamizdatovým Kočasem (KOlejním ČASopisem), ve kterém byly vítězné práce publikovány. Sborníky Mlok, které obsahují všechny finálové práce (a nic jiného) a mají tak cca 400–500 stran, převzaly štafetu v roce 1996. Dnes se o soutěž stará administrátorka Jiřina Vorlová.

Z Ceny Karla Čapka vyšli ověnčeni vavříny takoví autoři jako Jiří Kulhánek, Jiří Wolker Procházka, Josef Pecinovský, Vilma Kadlečková, František Novotný a mnozí další.

Letošní ročník

Soutěží se ve čtyřech kategoriích rozdělených podle rozsahu. Jsou jimi mikropovídka (do 9 000 znaků), krátká povídka (9 001–30 000 znaků), povídka (30 001–90 000 znaků) a královská kategorie novela (90 001–450 000 znaků). Zatímco do prvních tří kategorií smí každý autor poslat až dvě díla, novelu může poskytnout jen jednu.

Máte-li tedy povídku nebo novelu v žánru SF&F&H, již jste ještě nikdy nevydali a – logicky – neporušuje autorská práva (sdílené světy a parodie povoleny), neváhejte, třeba se štěstěna usměje zrovna na vás a zařadíte se tak po bok velikánů.

Uzávěrka soutěže je 30. listopadu. A pozor, již druhým rokem je povinností za každou soutěžní práci poslat poplatek 100 Kč!

Pár menších rad, tipů a postřehů na závěr

Podívejte se na povídky předchozích autorů. Některé lze vygooglit, pro jiné budete muset nahlédnout do Mloků a Kočasů. Zjistíte tam například, že porotci cení nade vše originalitu, u kratších povídek pak také vypointovanost.

V nižších kategoriích soutěží obvykle přes 30 povídek, novel se většinou schází 10–20 a konkurence není malá. Dobře si tak promyslete, čím se chcete pochlubit.

Smazat povídku z webu nestačí. Internet má paměť a všechno se dá najít.

Pro jednokolový systém a velký počet prací se nedočkáte zpětné vazby. Pokud vám jde o písemný názor nemilosrdného soudce, zkuste se poohlédnout jinde. Možností je několik, namátkou třeba Vidoucí časopisu Pevnost a O dračí řád webu Mfantasy.

Více informací najdete na stránkách fandomu.

Zdroj perexové fotografie freepik.com

Jakub Laxar

Jakub Laxar

Bohém... tedy vlastně bohemista, který je doma ve fantasy a Tolkien je pro něj bohem. Sbohem.

Zanechte komentář