Velkou cenu USA zvládl nejlépe Hamilton

Sport / 7.11.2014

Lewis Hamilton přelstil svého stájového kolegu Nica Rosberga a navýšil svůj náskok v čele šampionátu. Ve Velké ceně USA startovalo pouze osmnáct jezdců.

Favoritem při Velké ceně USA byla, jako po zbytek celého roku, stáj Mercedes, což potvrdila v trénincích i v kvalifikaci. Lewis Hamilton vyhrál v Austinu všechny tréninky, nicméně v kvalifikaci se umístil na druhém místě za svým rivalem Nico Rosbergem. Z druhé řady startovaly vozy Williams. Trápící se Sebastian Vettel, který neprošel ani z prvního kola, nakonec startoval z boxové uličky.

Úvod závodu vyšel Rosbergovi

Rosbergovi vstup do závodu vyšel. Zdroj: commons.wikimedia.org, Morio

Rosbergovi vstup do závodu vyšel. Zdroj: commons.wikimedia.org, Morio

Nico Rosberg odstartoval do závodu dobře a udržel si vedoucí pozici před dotírajícím Hamiltonem. Souboj o třetí místo se podařil Massovi, který se dostal před Bottase. Hned ve druhém kole došlo k první kolizi na trati, po které museli ze závodu odstoupit Sutil s Perézem. Na trať následně vyjel Safety Car, který kroužil po trati dvě kola. V pátém kole mohli diváci vidět velmi pěkný souboj mezi Alonsem a Ricciardem, ze kterého vyšel vítězně Daniel Ricciardo a vystřídal Alonsa na pátém místě.

V závodě se velmi trápil Sebastian Vettel, který se po začátku Velké ceny USA nacházel na chvostu startovního pole. Naopak jezdci Mercedesu navyšovali svůj náskok, který po třinácti odjetých kolech činil sedm vteřin na třetího jezdce, kterým byl Felipe Massa. Od patnáctého kola začali jezdci zajíždět ke svým mechanikům, a pořadí se tak začalo průběžně měnit.

Hamilton přelstil Rosberga

Hlavní souboj závodu přišel ve 24. kole, kdy Hamilton dokázal vytlačit Rosberga z ideální pozice, a ujal se tak vedení. Hamilton si pak nadále držel od svého stájového kolegy bezpečný odstup. Zatímco situace na čele závodu se uklidnila, ostatní jezdci bojovali o zlepšení svého umístění. Do těchto soubojů zasáhly i druhé pit stopy. Dvě místa ztratil Sebastian Vettel a opět se propadl na konec startovního pole. Svou pozici také ztratil Jenson Button, kterého předjel Jean-Eric Vergne.

Boxová ulička se okolo třicátého kola stala hlavním děním závodu. Zanedlouho do ní zamířil také Lewis Hamilton, a přenechal tak vedení v závodě Rosbergovi. O kolo později navštívil mechaniky i Nico Rosberg, a tak se vedení znovu ujal Hamilton.

RedBull Sebastiana Vettela není tento rok spolehlivý stejně jako v minulých letech. Zdroj: commons.wikimedia.org, Michael Elleray

RedBull Sebastiana Vettela není tento rok tak spolehlivý jako v minulých letech. Zdroj: commons.wikimedia.org, Michael Elleray

Klidný konec závodu

Po druhé zastávce v boxech Hamilton postupně zvyšoval svůj náskok a pomalu začalo být jasné, že pokud ho nepotká technická závada, tak se stane vítězem tohoto závodu. Posledních dvacet kol závodu se neslo v duchu boje o zbylé pozice.

Pro vítězství si nakonec bez problémů dojel Lewis Hamilton, který tak navýšil svůj náskok na Rosberga na dvacet čtyři bodů. Druhý Rosberg se svým výkonem spokojen nebyl a dva závody před koncem letošního ročníku ho čeká velmi těžká práce. Na třetím místě skončil Ricciardo. Další dvě místa pak patřily jezdcům Williamsu. Sebastian Vettel nakonec dokončil závod na sedmé pozici.

Lewis Hamilton se po svém desátém vítězství v sezoně stal prvním Britem v historii, kterému se podařilo zvítězit desetkrát v jedné sezoně.

Mistrovství světa jezdců F1 pokračuje už tento víkend v Brazílii na okruhu Interlagos v Sao Paulo.

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org, emperornie

Martin Prokeš

Zanechte komentář