Tomáš Berdych se kvalifikoval na Turnaj mistrů

Sport / 6.11.2014

Český tenista Tomáš Berdych se díky semifinálové účasti na turnaji v Paříži kvalifikoval na závěrečný podnik sezóny, Turnaj mistrů.

Jednička daviscupového výběru naší země si opět zahraje vrcholný podnik série ATP. Stopku neutuchajícím kalkulacím dal Tomáš Berdych svým postupem mezi čtyři nejlepší na turnaji v hlavním městě Francie. Právě to mu stačilo, aby se vešel do osmičlenného výběru, který se letos střetne v Londýně. Ačkoliv semifinálová prohra s kanadským dlouhánem Raoničem jistě zamrzí, vrchol ročníku na Berdycha teprve čeká.

Jak si vedl Berdych v Paříži ?

Tvrdý povrch v hale Bercy měl hrát do karet ofenzivním hráčům, mezi které Berdych určitě patří. Ovšem hned první zápas určitě vyděsil tenisové fanoušky naší jedničky, jelikož se až příliš nečekaně trápil s domácím Mannarinem. Ten se dokázal po ztrátě prvního setu vzchopit a uzmul pro sebe druhé dějství v tie-breaku. Naštěstí se Berdych opět zkoncentroval a třetí sadu ovládl. Ve druhém utkání se do závěrečného setu nešlo a český reprezentant přemohl skvěle servírujícího Španěla Lopéze ve dvou setech.

Český tenista Tomáš Berdych se rozehrává. Zdroj: Wikipedie, Flickr upload bot

Český tenista Tomáš Berdych se rozehrává. Zdroj: Wikipedie, Flickr upload bot

Dle předzápasových propočtů, by si vítězstvím nad svým dalším soupeřem, Jihoafričanem Andersonem, zajistil Berdych postup, i kdyby vypadl hned v následujícím kole. Předpoklady se naplnily a po dramatické třísetové bitvě se Tomáš dostal do semifinále turnaje a zároveň si zajistil letenku do Londýna. S již zmiňovaným Raoničem následující duel Berdych prohrál, což vzhledem k průběhu zápasu muselo být těžko stravitelné sousto. Ovšem vidina účasti na turnaji osmi nejlepších tenistů jej jistě rozmělnila.

Turnaj mistrů je již rozlosován

Pár dnů po Berdychově prohře s kanadským tenistou se náš hráč dozvěděl své soupeře pro základní skupinu Turnaje mistrů. A nutno podotknout, že bylo určitě mnoho variant, které by se daly považovat za lepší. Berdych se postupně střetne se světovou jedničkou Djokovičem, vítězem prvního Grand Slamu sezóny Wawrinkoušampionem US Open Čiličem. Nelze nezmínit, že Djokovic letos ovládl travnatý Wimbledon, což v součtu znamená, že všichni Tomášovi soupeři vyhráli v letošním ročníku jeden Grand Slam.

Skupina to je jistě velmi těžká, přesto je však brod ještě hodně daleko. Jako první se Berdychovi postaví Švýcar Stanislas Wawrinka, který se v druhé polovině ročníku velmi trápí, čehož by náš tenista mohl využít. Ovšem se světovou jedničkou Djokovičem to bude o něco složitější. Vzájemné zápasy mluví jasně ve prospěch Srba, ale pokud bude Berdych hrát svou hru, může se stát cokoliv. Poslední do party Tomášových soupeřů je Chorvat Marin Čilič. Ten sice vyhrál poslední dva duely těchto soupeřů, ale přesto má s Berdychem negativní bilanci. Uvidíme tedy, zda se česká tenisová jednička podívá za brány základní skupiny Turnaje mistrů.

Zdroj perexové fotografie: Wikipedie, Spyder Monkey

Lubomír Řepa

Zanechte komentář