Selfie fotografie: Na tu je čas vždy!

Design / 19.11.2014

Věděli jste, že selfie fotky nejsou vynálezem dnešní doby?

Přiznejte se, kolik z vás si nikdy nepořídilo selfie fotku? Je to tak jednoduché, že to zkusil absolutně každý! Jediné, s čím si vystačíte, je chytrý telefon, natažená ruka před sebou a voilà, autoportrét je na světě! Miliony lidí na celém světě propadlo tomuto fenoménu a co si budeme namlouvat, i naše redakce patří do řad selfie nadšenců!

Selfie v proudu času

A co říkáte na selfie Roberta Corneliuse? Zdroj: wikipedia.org

A co říkáte na selfie Roberta Corneliuse? Zdroj: wikipedia.org

Vraťme se do roku 1839, ze kterého si americký průkopník fotografie Robert Cornelius hrdě nese štítek s označením historicky první selfie před rodinným obchodem. Na zadní stranu fotografie autor dopsal poznámku „První světelný obraz, co byl kdy pořízen“. Robert Cornelius jistě ani v nejmenším netušil, jaký dobový převrat v tu chvíli způsobil.

Jedna z historicky prvních selfie byla pořízena paradoxně dřív než samotné chytré telefony.

Vývoj selfie fotografií pokračoval v roce 1900, kdy si vydobyly své místo obzvláště zrcadlové fotografie. Jediné, co tehdejší zrcadlová metoda selfie uměla zachytit, byl sám fotograf nastavující fotoaparát. Vytvoření kreativní kompozice a prostředí odpovídající jistou autentičností bylo nečekaně problémem, který si počkal dalších pár let na své vyřešení pomocí moderních technologií. Další historicky významnou selfie si pořídila ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna. Ta se ve svých 13 letech vyfotila v zrcadle pro svého přítele a označila tento strhující „zážitek“ za velmi obtížný a nepřirozený.

Autoportrét Anastázie Nikolajevny, pro její drahou polovičku. Zdroj: wikipedia.org

Autoportrét Anastázie Nikolajevny, pro její drahou polovičku. Zdroj: wikipedia.org

Budete se divit, ale i samotné slovo selfie má svou historii. Úplně poprvé jej použil mladý Australan v roce 2002, když v opilosti spadl ze schodů a nafotil autoportrét se svým zraněním se slovy: “… And sorry about the focus, it was a selfie.“

Slovo roku 2013

„Selfíčka“ se postupně začala masivně rozšiřovat společně s rozmachem sociálních sítí. Dnes už téměř zapomenutý Myspace odstartoval okolo roku 2005 éru selfie fotografií, které byly závislé na odrazu v zrcadle – tzv. „zrcadlovky“. Trend se nepřestal šířit a pohltil další sociální sítě včetně Twitteru, Facebooku či Instagramu a čím dál častěji bylo slovo selfie součástí hashtagů u fotografií. Použivatelnost tohoto slova stoupla za necelý rok na 17 000 % a náležitě si tak nese ocenění Oxfordského slovníku, který ho prohlásil za Slovo roku 2013.

Známé osobnosti chtějí taky svou selfie!

Ať už jste celebrita, politik, nebo obyčejný smrtelník, volání selfie prostě neutečete! Některé vás rozesmějí a potěší a některé mohou dokonce i urazit či zneuctít. Vzpomeňme například na selfie Baracka Obamy, který neváhal a regulérně si hodil „selfíčko“ spolu s Davidem Cameronem a dánskou premiérkou na pohřbu Nelsona Mandely. Naopak selfie, za kterou se svět nemusí stydět, je zaručeně ta z letošního předávání Oscarů.

Bezkonkurenční group selfie, která rozhýbala světem. Zdroj: twitter.com/TheEllenShow

Bezkonkurenční group selfie z předávání Oscarů, která rozhýbala svět. Zdroj: twitter.com/TheEllenShow

Skupinová fotografie v čele s Bradleym Cooperem a ostatními herci bleskurychle obletěla svět, a kdo ji neviděl, jako by nebyl! V roce 2013 podlehl vlně selfie dokonce i papež František v Bazilice svatého Petra, který se nechal zvěčnit se skupinkou teenagerů. Taková menší ochutnávka ze světa celebrit nám dokazuje, že i světové ikony jsou přece jenom lidi a že, když přijde na věc, chceme všichni to stejné – „… But first – let me take a selfie!“

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář