Sejdeme se na Štvanici, brusle nechejte doma

Divadlo Kultura / 6.11.2014

S novými (zejména) divadelními prostory se letos v Praze roztrhl pytel. Nyní ožívá stará vila na Štvanici.

Před rokem se zde poprvé odehrálo site-specific představení GOLEM souboru Tygr v tísni. Tomu se v opuštěné vile tak zalíbilo, že se rozhodl usadit se v ní natrvalo. S požehnáním pražského magistrátu se to podařilo a 31. října proběhlo slavnostní otevření.

Kolem osmé hodiny večerní se kolem baru, který ve VILE bude fungovat, shromáždila početná skupina zvědavců. Všechny zajímalo, jak to ve VILE vypadá a zda bude stát za to ji navštěvovat. Organizátoři pro to učinili maximum a přichystali velkou páteční párty s koncerty a o víkendu poté dvě premiéry za sebou.

VILA Štvanice. Zdroj: archiv VILY Štvanice

VILA Štvanice. Zdroj: archiv VILY Štvanice

„VILA je osamoceným objektem, její provoz tedy nikoho neruší. V přízemí bývala tančírna, proto je dnes poměrně snadné vybudovat v klenutém prostoru divadelní a koncertní sál. Navíc nám vila při přípravách a uvádění inscenace GOLEM přirostla k srdci a stala se oázou ve shonu a hluku hlavního města,“ popisuje kouzlo místa dramaturgyně Tygra v tísni Marie Nováková.

Přízemí s barem a sálem, patro se zkušebnami a podkroví s kostymérskými ateliéry. Stěny oprýskané až na cihlu, stará kuchyňka na chodbě, úzké zatočené schody. Rozhodně se vilce nedá upřít silná atmosféra, duch místa, který číhá ve všech koutech, odhalených stropních trámech a starých oknech. Ztížené podmínky navíc podněcují představivost a kreativitu jak divadelních tvůrců, tak diváků. Jako šatna například postačí jedna šatní tyč s krabicí plnou ramínek pod ní, foyer se mísí volně s barem, za toaletami se musí podle značek.

VILA při zslavnostním zahájení obsypána lidmi. Zdroj: Facebook VILY Štvanice, foto Jitka Nováková

VILA při zslavnostním zahájení obsypána lidmi. Zdroj: Facebook VILY Štvanice, foto Jitka Nováková

Vznikla tedy nová „ostrovní scéna“, jak zní v podtitulu, která promění sportovní Štvanici v důležitý kulturní bod Prahy v dramaturgii Tygra v tísniGeisslers Hofcomoedianten. Ti všichni usilovně připravovali prostor opuštěného domu ke zdárnému otevření. Jak vtipně podotkl režisér Tygra Ivo Kristián Kubák, poprvé viděl všechny lidi ze souborů a PR a propagace souborů skutečně pracovat – třeba natírat podlahu.

Ve VILE Štvanice je naplánován pravidelný program, který zajistí soubory Tygr v tísni a Geisslers Hofcomoedianten a dále spřátelená uskupení, například Divadlo Letí. Tygr nabídne své nové inscenace Deník 1959-1974Explosis. Geissleři zase Valdštejna, Dvě komedie v komedii, Lásku ke třem pomerančům a další. „GH se již nějakou dobu poohlíželi po vlastním divadle v Praze, které by jim přineslo provozní a diváckou svobodu,“ uvádí Petr Hašek, umělecký šéf. Vznikem souboru Geisslers Hofcomoedianten navázali v roce 2002 na divadelní tradici v Kuksu. Orientují se na barokní témata a klasické herecké dovednosti jsou pro ně samozřejmostí.

Stříhání pásky, vlevo Petr Hašek, vpravo Ivo Kristián Kubák. Zdroj: Facebook VILY Štvanice

Stříhání pásky, vlevo Petr Hašek, vpravo Ivo Kristián Kubák. Zdroj: Facebook VILY Štvanice

Dále se návštěvníci mohou těšit na koncerty nebo různé workshopy a umělecké dílny. O adventních nedělích bude probíhat výtvarně dramatická dílna výroby kulis pro betlémskou scénu. Platba 800 korun předem zajistí, že se kapacita účastníků nepřevýší. 8. listopadu zase na ostrově proběhne Storytelling!, festival vyprávění. VILA Štvanice se zapojí i do celoevropské akce Noc divadel konané 15. listopadu.

Café bar bude mít otevřeno i mimo představení. Návštěvník si tedy na čepovanou dvanáctku nebo dobrou kávu může vyhradit potřebný čas a strávit ve VILE příjemné chvíle odpočinku nebo rozhovoru s přáteli. Černá tabule s křídovými nápisy nad pultem dotváří celkovou atmosféru alternativního hipster prostoru kříženého s berlínskou kavárnou.

Můžeme tedy s klidem konstatovat, že nebude ke škodě mít VILU Štvanici na zřeteli, a doufat, že se rozmary řeky a počasí udrží v přijatelné míře!

Zdroj perexové fotografie: archiv VILY Štvanice

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář