Třinácté kolo Synot ligy

Plzeň nedovolila Spartě vystřelit na bránu a míří za titulem půlmistra

Sport / 5.11.2014

Posledních pět střetnutí s největším současným rivalem fotbalisté Plzně nevyhráli. Tentokrát si však ve šlágru podzimu vše vynahradili.

Je to více než dva roky, kdy Plzeňané dokázali porazit pražskou Spartu. Tehdy o výhře rozhodl Pavel Horváth z penalty nařízené po pádu Davida Limberského ve vápně. Od té doby se čtyřikrát radovali Letenští a jednou z toho byla remíza. Naposledy se týmy střetly těsně před začátkem ligy v superpoháru, kdy Sparta ovládla zápas jednoznačně 3:0.

Jan Holenda

Poslední čtyři roky působil Jan Holenda v Rusku.

Plzeň vytáhla žolíka Holendu

Hostující trenér Lavička poslal do utkání očekávanou sestavu včetně komety Konatého. To na druhé straně Koubek se odhodlal k překvapivému tahu. Místo reprezentanta Koláře nastoupil Hořava a na hrotu se poprvé v základu objevil exsparťan Jan Holenda. Střelec hattricku z předminulého zápasu Tecl usedl jen na lavičku.

Zápas začal opatrně a oba týmy si vyměnily několik pozdravů střelami z dálky. První vážnější šance však skončila gólem. Ve 12. minutě rozehrál Hrošovský rohový kop a další z řady bývalých Sparťanů Hejda otevřel hlavou skóre. Euforii domácích nezbrzdilo ani to, že se poté pár minut nehrálo kvůli dýmovnici, jež vyletěla z plzeňského kotle. Opařené Spartě nepomohla ani vynucená přestávka a Západočeši ji v následujících minutách přehrávali.

Hořava chytil šanci za pačesy

Druhý gól tak na sebe nenechal dlouho čekat. Ve 23. minutě vyslal Pilař do sóla Hořavu, který obloučkem překonal brankáře Bičíka. Šťastný střelec se po zápase přiznal, že míč netrefil přesně tak, jak chtěl, a měl v koncovce trochu štěstí. Po tom, co před týdnem rozhodl duel na Slovácku, si však Hořava hlasitě říká o to, aby mu trenér dával důvěru častěji. Začátek snů pro Viktorii lehce kazila jen další dýmovnicová pauza. Zbytek poločasu jasně ovládli domácí a hrálo se především na polovině Sparty.

Matějovský odmítl 3:0

Po změně stran se obraz hry moc nezměnil. Letenští se do šancí moc nedostávali a nepomohl tomu ani příchod Přikryla s Bednářem a stáhnutí hry na tři obránce. Na druhé straně poslal trenér na hřiště místo Holendy Tecla. Plzeň si hlídala náskok a spoléhala se na brejky. Zvýšení na 3:0 odmítl Petržela a pět minut před koncem byl blízko druhému gólu Hořava, který z přímého kopu orazítkoval břevno. V nastavení se ještě mohl řítit sám na brankáře Tecl, ale za cenu červené karty ho zastavil Matějovský. Bývalý kapitán hostů měl na paměti, že po třiceti kolech může při rovnosti bodů hrát roli skóre vzájemných zápasů.

Sparta nevystřelila na bránu

Plzeň tak po skvělém výkonu vyhrála 2:0 a že byla nula na straně Sparty zasloužená, dokumentuje i kolonka střel na bránu. Hosté za celý zápas ani jednou nemířili mezi tyče. V tabulce tak vede Plzeň již o čtyři body před Spartou, na kterou se na rozdíl jediného bodu dotáhl Jablonec po výhře v podještědském derby.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, Алексей Старостин