Festival francouzského filmu uvede osm nových snímků

Film Kultura / 7.11.2014

Zavítejte na Festival francouzského filmu, který se koná 19. – 26. listopadu 2014.

Marion Cottilard, hvězda snímku Dva dny, jedna noc. Zdroj: festivalff.cz

Marion Cottilard, hvězda snímku Dva dny, jedna noc. Zdroj: festivalff.cz

Již sedmnáctý ročník tradiční listopadové akce mají na svědomí Francouzské velvyslanectví v České republice, Francouzský institut v Praze a společnost Unifrance. Letošní Festival francouzského filmu je ve znamení předpremiér. Návštěvníci se mohou například těšit na snímek Dva dny, jedna noc, který zrežírovali bratři Dardennové a hlavní roli zde ztvárnila talentovaná herečka Marion Cotillard.

Dalším takovým chytlavým příběhem může být film vyprávějící o životě slavného módního návrháře, Saint-Laurent. Celý tento počin je zasazen do sedmdesátých let a pojednává o kariéře i osobním životě zmíněné hvězdy, jejíž životní příběh byl již několikrát na plátna převeden. V hlavních rolích se zde objeví například Louis Garrel či Léa Seydoux.

Velice pestrá je nejen letošní nabídka filmů, ale i samotných žánrů. Své slovo zde bude mít například detektivní film s názvem Láska je dokonalý zločin. Ten zrežírovali Arnaud a Jean-Marie Larrieuovi. Dále budou ke zhlédnutí životopisné filmy – jako například snímek Violette, který vypráví příběh osudového setkání spisovatelky Violette Leduc. Filmy podle skutečných událostí mají vždy úspěch, jeden z nich, Příběh Marie, nám přibližuje osud hluchoněmé i slepé dívky z 19. století žijící v prostředí kláštera. Režisér Jean-Pierre Améris za tento výtvor získal v Locarnu cenu Variety.

Předpremiérovou část festivalu hrdě uzavírá film Tři srdce režiséra Benoîta Jacquota, který měl tu čest soutěžit na benátském filmovém festivalu.

Samozřejmě existují i filmy, které nemají české distributory. Proto budou tyto filmy v soutěžní sekci Výběr české kritiky bojovat o Cenu diváků TV5MONDE. Distributor, který se nakonec rozhodne film šířit do kin v České republice, získá finanční podporu na propagaci snímku. 

Cyklus Benoît Jacquot

Tento režisér je velmi kvalitním a nadaným režisérem, který za celou svou kariéru natočil 21 celovečerních filmů, několik dokumentů a dokonce se zde mihne i nějaká ta operní adaptace. V 90. letech se začal věnovat i literárním adaptacím a zajímá se především o lidské emoce a vztahy, přičemž hlavní hrdinkou jeho děl je většinou žena. Ve svých snímcích dává přednost jak starším, tak začínajícím hercům a na festivalu se na jeho počest chystá jakýsi průřez tvorbou tohoto umělce.

fff

Návštěvníci na zahájení loňského ročníku Festivalu francouzského filmu. Zdroj: festivalff.cz

Fokus Juliette Binoche

Tuto herečku vám snad dlouze představovat nemusíme, i ona je velmi talentovaná, o čemž svědčí její časté obsazování do filmových výtvorů. Jedna z jejích rolí je i v na festivalu chystaném snímku Sils Maria. A protože má letos herečka životní jubileum, bylo díky této významné události připraveno promítání celovečerních filmů, ve kterých Juliette ztvárnila hlavní roli.

Každoroční promítání

Stejně jako každý rok, i letos se v každém městě, kde se festival koná, plánuje promítání takzvaných krátkých filmů. Další festivalovou tradicí je projekce filmů z roku 2013/2014, které už běžně nejsou v programech kin.

Festival se koná v osmi partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu v Praze, v kinech sítě Europa Cinemas (Praha – Lucerna, Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl.

Na své si přijdou jak ti návštěvníci, kteří mají rádi dabing, tak milovníci původního znění s titulky, protože právě v těchto dvou variantách budou filmy promítány. Vstupné na projekce bude činit 100 Kč.

Tak neváhejte a jděte se pokochat tím nejlepším z francouzské kinematografie.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: festivalff.cz (upraveno)

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář