Kam za adventní atmosférou, díl 1.

Cestování / 19.11.2014

Pokud lomíte rukama nad opět velmi brzkou vánoční výzdobou v obchodních centrech, přijeďte nasát atmosféru z úplně jiného soudku. Navštivte adventní trhy!

Čas ubíhá neuvěřitelným tempem, zanedlouho tu máme advent a s ním i tradiční adventní trhy na všemožných místech. Zelené i zlaté jmelí, adventní věnce, voňavé svíčky, vůně punče a svařeného vína a v neposlední řadě také vánoční melodie linoucí se ze všech stran.

Takhle vypadaly minulý rok trhy v Uherském Hradišti. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

Takhle vypadaly minulý rok trhy v Uherském Hradišti. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

To vše tvoří předvánoční atmosféru spolu se zimou, kdy sice moc sněhu nepadá, ale chlad zalézá i pod ty nejtlustší kabáty, a proto je nejlepší se honem rychle něčím zahřát. Kam na takové poctivé adventní trhy, kde všechny tyto radosti najdete, vyrazit, vám prozradíme hned ve dvou článcích. V tom prvním se podíváme na trhy tuzemské, v tom druhém se vydáme i dále do Evropy.

Nejdelší a největší trhy v Praze

Je samozřejmostí, že ty největší vánoční trhy se budou konat v matičce všech českých měst, v Praze. A ne jedny, ale hned několik. Nejznámější jsou pravděpodobně ty na Staroměstském a Václavském náměstí, které trvají od prvního adventu až do 1. ledna 2015. To znamená, že si vánoční atmosféry můžete užít i když už bude dávno po Vánocích.

Tyto pražské trhy jsou opravdu bohaté na množství stánků s nejrůznějšími tuzemskými specialitami, ručními výrobky, ozdobami a také snadno zapamatovatelné díky obrovskému, snad až trochu moc přezdobenému vánočnímu stromku uprostřed náměstí.

Trhy přilákají každý rok na Staroměstské náměstí spoustu návštěvníků. Zdroj: Wikimedia Commons, Aktron

Trhy přilákají každý rok na Staroměstské náměstí spoustu návštěvníků. Zdroj: Wikimedia Commons, Aktron

Pro někoho je to tradice, pro dalšího atrakce, ale mnoho Čechů si tyto gigantické trhy v naší metropoli často nechá ujít. Je to jednoduše kvůli nadměrnému počtu lidí, kteří pomalu postupují, strkají se a musíte mít strach, aby vás někdo neopařil svařákem. Stejně tak co se týče cen, nízké zrovna nejsou. Za svařák zaplatíte okolo 60 korun, za jídlo ještě víc.

Adventní trhy však k předvánoční Praze prostě patří, a tak je najdete nejen na dvou zmíněných náměstích, ale také na náměstí Republiky, náměstí Míru či Tylově náměstí.

Olomoucký punč a kluziště

Obyvatelé tohoto města na své trhy s punčem nedají dopustit. A jak by také ano, vždyť místní punč už přitáhl ve vánočním čase do Olomouce nejednoho turistu. Punčem provoněné celé Dolní i Horní náměstí a postranní uličky, kde se ukrývají různé vinárny punč nabízející, navodí tu pravou předvánoční atmosféru, kterou můžeme zaznamenat už teď, na začátku listopadu.

Kromě punče je ale na olomouckých trzích ještě jedna zajímavější věc a tou je kluziště na Dolním náměstí, které mohou bruslaři využívat již od prvního listopadového týdne. Samotné trhy odstartují 23. listopadu a budou trvat přesně měsíc až do dne před Štědrým dnem.

Vánoční punč si můžete dát nejen v Olomouci, ale v podobném stánku třeba i v Českých Budějovicích. Zdroj: WIkimedia Commons, Jitka Erbenová

Vánoční punč si můžete dát nejen v Olomouci, ale v podobném stánku třeba i v Českých Budějovicích. Zdroj: Wikimedia Commons, Jitka Erbenová

Na trzích nebude chybět ani bohatý doprovodný program, v rámci kterého vystoupí například Kamil Střihavka či revivaly různých zahraničních interpretů – Phil Collins, Robbie Williams, Beatles a další. Na programu se objeví také žáci místní ZUŠ Žerotín v různých kapelách a souborech. Trhy zakončí 23. prosince Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v Moravském divadle Olomouc.

Barokní Kuks dává trhům neobvyklý vzhled

Tradiční vánoční jarmark na Kuksu se koná pouze dva listopadové víkendy, přesto byste si ho neměli nechat ujít. Prostory tohoto barokního hospitalu nacházejícího se v královéhradeckém kraji nedaleko Trutnova totiž nabízejí jak prohlídku místních interiérů, tak i možnost zakoupení vánočních ozdob nebo ochutnání něčeho dobrého na zub.

I v těchto prostorách se na Kuksu koná tradiční vánoční jarmark. Zdroj: Wikimedia Commons, Dezidor

I v těchto prostorách se na Kuksu koná tradiční vánoční jarmark. Zdroj: Wikimedia Commons, Dezidor

Nechybí ani ukázky tradičních řemesel, které jsou také oblíbenou atrakcí na adventních trzích. Proto neváhejte a navštivte 15. nebo 16. listopadu či o víkend později zámek Kuks.

Na tyto a mnohé další adventní trhy můžete během listopadu a prosince zavítat v České republice. Kam se ale vyplatí zajet do zahraničí a jaké speciality vás tam čekají, se dozvíte v druhém článku o této magické adventní době.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Hynek Moravec

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář