Východočeské derby ovládly Pardubice

Sport / 4.11.2014

Pardubice zvítězily v derby nad Hradcem Králové 5:2. K vidění byla výborná atmosféra, bitky na hřišti a bohužel také rvačky mezi fanoušky.

Východočeská derby ožila minulý rok, kdy se do Hradce Králové přestěhoval tým z Českých Budějovic. První letošní derby hostil Hradec Králové a Pardubice dokázal zdolat 3:2. Nyní se derby hrálo v pardubické ČEZ Areně, kam zavítalo přes deset tisíc diváků, a bylo tudíž vyprodáno. Utkání se hrálo ve vynikající atmosféře, o kterou se staraly početné tábory fanoušků obou klubů. Po šedesáti minutách se z vítězství radovali hokejisté Pardubic.

Boj začal už před zápasem

Začátek utkání byl naplánován na 17:40, ale dlouhou dobu před zápasem se v okolí pardubického zimního stadionu provokovaly skupinky pardubických a hradeckých fanoušků. Hradečtí fanoušci dorazili na pardubické nádraží v Rosicích okolo půl páté a následně se za doprovodu policie vydali směrem k ČEZ Areně. Během cesty nechyběla tradiční pyrotechnika, kterou se naštěstí příznivcům královéhradeckého Mountfieldu nepodařilo dostat na stadion. Před pardubickou arénou pak musela zasahovat policie. K vážnějším konfliktům naštěstí nedošlo, a tak oči všech fanoušků směřovaly k úvodnímu buly.

Skvělý vstup domácích do utkání

Pardubičtí hokejisté vstoupili do utkání doslova jako uragán a hosté z Hradce nevěděli, kde jim hlava stojí. Ve 3. minutě navíc měli Pardubičtí výhodu přesilové hry. Do velké šance se dostal Nahodil, který se zjevil sám u levé tyče, ale Kantora přelstít nedokázal. O deset vteřin později se už mohli Pardubičtí radovat. Od modré vystřelil Beránek a před Kantorem jeho střelu tečoval Nahodil, který poslal Pardubice do vedení. Domácí měli nadále herní převahu, kterou dokázali opět zužitkovat v 8. minutě. Petr Sýkora nahrával před branku hostujícího celku, kde ukázal důraz Špaček a zvýšil na 2:0 pro domácí.

Mladý Michael Špaček se dokázal prosadit i ve svém druhém derby. Zdroj: HC ČŠOB Pojišťovna Pardubice

Mladý Michael Špaček se dokázal prosadit i ve svém druhém derby. Zdroj: HC ČŠOB Pojišťovna Pardubice

Hosté byli úplně opaření a mohli být rádi, že neprohrávali větším gólovým rozdílem. Ke konci úvodní dvacetiminutovky se začala hra pomalu vyrovnávat. Šance měli Pardubice i Hradec, ale ani jeden tým se z gólu neradoval. Dvě minuty před koncem se naskytla Mountfieldu výhoda přesilové hry. Hostům se přesilová hra dlouho nedařila, nakonec ji ale dokázali využít. Od modré čáry vystřelil Frühauf, jehož střela se odrazila k volnému Dejovi, který snížil na 2:1. Po 1. třetině šly Pardubice do kabin s jednogólovým náskokem.

Rastislav Dej snižoval v závěru 1. třetiny na rozdíl jednoho gólu. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Rastislav Dej snižoval v závěru 1. třetiny na rozdíl jednoho gólu. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Rozhodla druhá třetina

Jestliže úvodní dvacetiminutovka byla v režii domácích, tak druhá dvacetiminutovka byla v režii hostů. Hokejisté Hradce vstoupili do 2. třetiny jako vyměnění. Hradečtí stříleli z každé pozice, ale velkou překážkou byl výborně chytající Kristan, kterému se dařilo všechny hradecké střely likvidovat. Tlak Hradce se ještě zvětšil díky přesilovým hrám. Obrovské šance měli Frühauf s Kukumberkem a v další přesilové hře i Jaroslav Kudrna. Výborný Kristan ale svůj tým podržel.

Robert Kristan předvedl v derby výborný výkon. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Robert Kristan předvedl v derby výborný výkon. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Domácí opět ožili po ubráněných přesilových hrách. Dvougólový náskok vrátil domácím Petr Sýkora, který dokázal téměř z nulového úhlu překonat hostujícího gólmana. Ke konci 2. třetiny se začala hra přiostřovat. Výsledkem byly i dvě rvačky, které rozvířily emoce v ČEZ Areně. Poté, co rozdělili rozhodčí tresty, se opět prosadili domácí hokejisté. Střelcem nemohl být nikdo jiný než výborně hrající Petr Sýkora, který dokázal přízemní střelou překonat Kantora a zvyšoval tak už na 4:1.

Východočeské derby okořenily dva pěstní souboje. Zdroj: HC ČSOB Pojišť

Poklidný závěr utkání

Poslední třetina byla úplným opakem předchozích dvou. Pardubičtí se už nehnali zbytečně do útoku a soustředili se na defenzívu. Hradečtí se sice snažili s utkáním něco udělat, ale nedařilo se jim to.

Do 3. třetiny nastoupil do hostující svatyně Pavelka, který vystřídal Kantora. Pavelka hned v úvodu úspěšně čelil přesilovce Pardubic. Pardubičtí byli na začátku nebezpečnější, ale výrazně Pavelku neohrozili. Hostům se nadále nedařilo překonat domácího Kristana, který byl společně s Petrem Sýkorou strůjcem pardubického úspěchu.

V závěru utkání se Hradci přeci jen podařilo Kristana překonat. Hosté pak zkusili hru bez gólmana, ale sami při ní inkasovali, a tak se domácí radovali z vítězství 5:2.

Pardubičtí fanoušci měli po vítězství nad Hradcem důvod k radosti. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Pardubičtí fanoušci měli po vítězství nad Hradcem důvod k radosti. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Pardubice se posunuly na čtvrté místo v tabulce, na kterém vystřídaly právě Hradec Králové. Hradečtí nyní na pátém místě ztrácejí na Pardubice dva body. Na šestou Kometu má Mountfield náskok šesti bodů.

Zdroj perexové fotografie: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice