Florencie na plátně

Jak poznat Florencii za pár dní a málo peněz

Cestování / 27.11.2012

Michelangelo, Boccaccio, Dante a Botticelli. Jsou vám tato jména povědomá? Vydejte se za těmito umělci do překrásné Florencie!

Vlakem, po silnici, nebo letecky?

Pokud se rozhodnete cestovat do kolébky renesance po kolejích, strávíte ve vlaku přibližně dvanáct hodin. Rakouské vlaky ÖBB vám nabídnou pohodlí lůžkových a lehátkových vagónů, za které si ale budete muset připlatit. Vyberete-li si však vhodný noční spoj, ušetříte za noc v hotelu a ráno budete odpočatí. Za zpáteční jízdenku druhou třídou s lehátkovými vozy zaplatíte přibližně 4 500 kč.

Letenky za podobnou cenu seženete pouze v dostatečném předstihu a při troše štěstí. Přímé lety z České republiky nejsou v současné době k mání, proto se můžete uchýlit ke kombinovanému řešení a letět například z Vídně či Mnichova.

Výhled z Piazzale Michelangelo

Jeden z nejkouzelnějších pohledů na město vám umožní návštěva Piazzale Michelangelo. Foto: Aneta Zachová, Generace21.cz

Další možností, jak se dostat do Florencie, je autobusová doprava. Doba jízdy není o moc delší než při cestě vlakem a cenová relace se pohybuje kolem 3 000 kč. Pravidelné linky vypravuje například Student Agency nebo společnost Tourbus.

Máte-li dostatek odvahy, můžete se do Florencie vydat autem. Doprava v italských městech je však poněkud hrubá a neorganizovaná, proto je vhodné při příjezdu nalézt hlídané parkoviště, za které si samozřejmě připlatíte.

Doprava po městě

Hromadná doprava funguje ve Florencii velmi dobře a obyčejná jízdenka stojí 1.20 €. Z vlastní zkušenosti vám však mohu říci, že centrum Florencie se dá projít pěšky. Místní autobusy doporučuji využít pouze při návštěvě Piazzale Michelangelo, oblíbené vyhlídky, a kostela San Miniato al Monte, který se nachází ve stejné části města.

Duomo, florentská katedrála

Katedrála Duomo vyčnívá nad všemi okolními stavbami. Foto: Aneta Zachová, Generace21.cz

Ubytování a stravování

Bydlet v centru se rozhodně vyplatí! Pokud budete poctivě hledat, naleznete spoustu menších, kvalitních a zároveň i levných hotelů. Dvoulůžkový pokoj v těsné blízkosti nejznámějších památek se dá pořídit i do 1 200 kč za jednu noc a se snídaní. Co se týče stravování ve městě, doporučuji navštěvovat spíše jižní část města, především okolí náměstí San Marco. Naleznete zde spoustu příjemných a levných restaurací.

Firenze Card

Příznivci muzeí a galerií zajisté ocení možnost zakoupit si turistickou kartu. Firenze Card má platnost tři dny a za 50  si ji můžete pořídit buď přes e-shop, nebo na několika prodejních místech přímo ve Florencii. Slouží jako třídenní jízdenka na hromadnou dopravu, vstupenka do většiny muzeí a galerií a zároveň vám umožní předbíhat fronty.

Michelangelův David

Slavná socha Davida od Michelangela je umístěna v Gallerii dell´ Accademia. Foto: Aneta Zachová, Generace21.cz

Florentské galerie

Chcete-li se pokochat kvalitním uměním, rozhodně navštivte galerii Uffizi, kde se nacházejí díla od Carravagia, Raffaela, Botticelliho a desítek dalších umělců, a o něco menší Gallerii dell´ Accademia, která se stala domovem monumentálního Davida od Michelangella. Právě tato socha se stala symbolem Florencie a uvidíte ji na obálkách většiny turistických průvodců a pohledů. Ceny vstupenek se den ode dne mění, proto je vhodné podívat se přímo na jejich oficiální stránky. Vchody do budov najdete díky zdánlivě nekonečným frontám.

Románské, barokní a renesanční skvosty

Při procházce Florencií si budete připadat jako ve městě kostelů. Naleznete zde prvky těch nejvýraznějších uměleckých stylů a ať už navštívíte Santa Croce či Santa Maria Novela, budete okouzleni nejen architekturou, ale také nezapomenutelnou posvátnou atmosférou. Dominantou všech staveb je katedrála Santa Marie del Fiore (známá také pod názvem Duomo), která se honosí obrovskou renesanční kupolí. Vstup do katedrály je zdarma, ale ostatní kostely jsou většinou zpoplatněny částkou kolem 3€.

Paláce a zahrady

Bohaté florentské rodiny měly ve zvyku budovat velkolepé paláce. Nejznámějším z nich je Palazzo Pitti, obklopený nádhernými zahradami Boboli, a Palazzo Vecchio s oblíbenou vyhlídkovou věží. Dnes v nich nalezneme různá muzea a galerie, na které lze uplatnit Firenze Card. Vstupné do Palazzo Pitti jinak čítá kolem 10 , záleží na tom, které části chcete navštívit.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář