Měď v interiéru nabízí skrytý potenciál

Design / 3.11.2014

Oslavte ve svém interiéru industriální nádech za pomocí měděných dekorací.

Vstoupit do místnosti, kde se měděná záře snoubí s chladem a elegancí, je pro většinu z nás jako otevřít dveře do jedné ze starších továren. Industriál z tohoto materiálu přímo číší a probouzí v nás pocit nedobytnosti a nezničitelnosti.

Na první pohled se může zdát, že měď v interiéru budí pocit nesounáležitosti, ale věřte, že je to pouze pocit. Měděné dekorace se dají vkusně sladit s interiérem. Úplně postačí, když se necháte vést svými smysly. Ty vám už napoví samy, čeho je moc a čeho tak akorát.

Přizpůsobí se vašemu vkusu

Klíčová je souhra materiálů a barev, které zdobí váš interiér. Měď má tu výhodu, že se dá skloubit se širokou škálou stylů. Historici, vracející se rádi v čase, mohou nyní zajásat. Takovému královskému bydlení hraje měď do karet. Lustr s měděným povrchem nasadí interiéru korunu. Podobně jsou na tom i například úchytky, háčky nebo starodávná petlice u skříněk.

Měď vaši kuchyň prozáří k nepoznání! Zdroj: pixabay.com

Měď vaši kuchyň prozáří k nepoznání! Zdroj: pixabay.com

Zejména z kuchyně se dá vykouzlit zámecká komnata! Nádobí a kuchyňské náčiní v barvách mědi bude působit vyzývavě a originálně.

Tak stejně si přijdou na své i fanoušci inovativního designu. Ten žene do popředí interiéry s industriálním konceptem. Není se čemu divit, měď je kov převládající v průmyslu a také silně inspirující prvek v designu. Efektně vypadají měděné rozvodové topné trubky, přičemž topení zůstane v bílé barvě. Unikátně působí i měděné police nebo jen jejich držáky. Využijte také měděné řetězy, spuštěné ze stropu, na kterých visí například kreativně zdobená žárovka nebo květináč.

Symetrie hraje do karet

Kombinace geometrice a nablýskaných odstínů působí přímo hypnoticky. Zdroj: boconcept.com

Kombinace geometrie a nablýskaných odstínů působí přímo hypnoticky. Zdroj: boconcept.com

V současnosti je moderní právě onen industriální design v minimalistickém pojetí. Ve volném překladu bychom to mohli převést na jednoduché pořekadlo: „Někdy méně znamená více.“ Čím větší plochu bude měděný dekor pokrývat, tím spíš zdůrazníte jeho rysy a neotřelou krásu.

Nebojte se výstředností a dejte na rady zkušených designérů. Do interiéru se snažte zakomponovat i doplňky s geometrickými vzory. Hravé a rovnoměrné vzory povzbudí vaši kreativitu a rázem zapomenete na fakt, že matematika byla vždy vaším nepřítelem.

Namixujte tu správnou kombinaci

Jak pracovat s kontrasty materiálů, jsme si řekli v článku Zkuste šokující kontrasty materiálů. V případě mědi coby kovu se názor nebude příliš lišit. Měď vynikne vedle dřevěných ploch z dubu, břízy nebo i javoru. Dokonce i s patinou vytvoří dokonalé souznění. Ozvláštnit povrchy můžete kožešinovým přehozem nebo teplým plédem. Dejte pozor na kombinaci s plastem a sklem – ve velkém množství už by se mohlo kouzlo mědi vytratit a vám by doma zbyla jenom nevkusná směsice stylů.

Šedá barva vyšvihne měděné doplňky do popředí. Zdroj: nordicday.cz

Šedá barva vyšvihne měděné doplňky do popředí. Zdroj: nordicday.cz

V případě mědi už neplatí pravidlo, že se dá použít jakákoliv škála barev. Aby se dostal měděný dekor do popředí, je třeba zvolit tlumené odstíny. Dokonale se tváří kombinace s šedou a bílou barvou, které zároveň místnost provzdušní. Pastelové odstíny modré, zelené a dokonce i žluté dokážou vyčarovat v místnosti nostalgickou atmosféru. Živelnější povahy, které si dovolí zariskovat, mohou vyzkoušet měď zkombinovat s temně modrou nebo fialovou barvou značící mystičnost.

Poslední užitečnou radou na závěr pro vás může být čištění měděných povrchů. Zelený nános a začerněné zákoutí ubírá dekoracím na kráse. Pro navrácení lesku použijte citrón posypaný solí a jemně otírejte povrch, dokud znova nezačne zářit.

 Zdroj perexové fotografie: nordicday.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář