Projeďte se pěti nejvyššími výtahy světa

Cestování / 9.11.2014

Prosklené stěny, moderní stavby nebo jen stísněné kabiny jezdící sem a tam? Představujeme pět nejvyšších výtahů, kde cestujícím tuhne krev v žilách.

Výškové budovy, mrakodrapy, rozhledny a další do nebe se drápající stavby jsou předmětem různých diskusí a konfliktů již dlouhá léta. Stavitelé a architekti ze spousty zemí světa se stále předhánějí, kdo že navrhne a postaví tu nejvyšší budovu mezi všemi. Současné první místo v žebříčku těchto velikánů obsazuje Burj Chalífa v Dubaji.

Abychom se však mohli podívat i do úplně nejvyšších pater těchto budov či rozhledem, jsou k tomu potřeba také výtahy. Představme si zde pět nejvyšších venkovních i vnitřních výtahů na světě.

1. Burj Chalífa v Dubaji kraluje hned třikrát

Již zmíněný král všech výškových budov Burj Chalífa si své prvenství vydobyl v roce 2008, kdy byla stavba dokončena. Projít jeho 189 pater po schodech by zřejmě dalo pořádnou práci, proto se místní obyvatelé i turisté spoléhají hlavně na výtahy. Ty vedou až do 124. podlaží na vyhlídku ve výšce 452 metrů.

Zdejší výtahová instalace je údajně ze všech nejmohutnější a výtahy se zde pohybují nejrychleji ze všech na světě. Výška tohoto mrakodrapu tedy není jediným „nej“, kterým se Burj Chalífa může chlubit.

Tento výhled se naskytne návštěvníkovi vyhlídky na Burj Chalífa. Zdroj: Wikimedia Commons, Rob Young

Tento výhled se naskytne návštěvníkovi z vyhlídky na Burj Chalífa. Zdroj: Wikimedia Commons, Rob Young

2. Kanadská srdcovka CN Tower

Tato věž neodmyslitelně patřící k panoramatu kanadského Toronta je o mnoho starší než její kolega v Dubaji. CN Tower nebo také La Tour CN zdobí Toronto už od roku 1975 a nyní je v pořadí nejvyšších budov světa na třetím místě.

Zdejší výtahy jsou celkem čtyři a jejich rychlost se uvádí na šest metrů za sekundu. Mají jednu stěnu prosklenou, aby se u cestujících snížilo riziko dostavení se pocitu klaustrofobie. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 447 metrů se tyto výtahy dostanou za pouhou minutu a výhled na jezero Ontario, který se odsud nabízí, je opravdu k nezaplacení.

CN Tower už neodmyslitelně patří k panoramatu Toronta. Zdroj: Wikimedia Commons, Ohcanadagail

CN Tower už neodmyslitelně patří k panoramatu Toronta. Zdroj: Wikimedia Commons, Ohcanadagail

3. Sto draků na tři sta metrech

Absolutní král mezi venkovními výtahy, to je výtah přezdívaný Sto draků v čínské provincii Hunan. Jedná se o nejvyšší venkovní výtah, zároveň nejdelší dvojkabinkový a celkově nejrychlejší osobní výtah světa. Přestože oplývá tolika „nej“, místní obyvatelé z něho stále i po dvanácti letech nejsou zrovna nadšení.

Stavba Sto draků je největší mezi venkovními výtahy. Zdroj: Wikimedia Commons, Gaius Cornelius

Stavba Sto draků je největší mezi venkovními výtahy. Zdroj: Wikimedia Commons, Gaius Cornelius

Podle ekologů tento 330 metrů dlouhý výtah doslova hyzdí okolní přírodu. Ti, jenž výtah nechali postavit, však mají jasno – výtah ulehčuje cestu na vyhlídku a navíc by v případě zemětřesení významně pomohl s evakuací osob. Sto draků je opravdovým unikátem, a tak oblast místního přírodního bohatství Wu-ling-jüan navštěvuje stále více turistů.

4. Pařížská dominanta, která nezklame

Dnes už svojí výškou celkem zanedbatelná, ale pořád nesmírně okouzlující Eiffelova věž v Paříži byla dříve trnem v oku většině obyvatel tohoto města, někteří si dokonce myslí, že francouzskou metropoli dodnes jenom hyzdí. Přitom spoustu turistů Paříž navštěvuje právě kvůli ní.

Výtah na Eiffelově věži je turisty velmi oblíbený. Zdroj: Wikimedia Commons, Vania Teofilo

Výtah na Eiffelově věži je turisty velmi oblíbený. Zdroj: Wikimedia Commons, Vania Teofilo

Prosklené výtahy tato ocelová kráska skrývá ve třech ze svých čtyř nohou, v té čtvrté se nachází schodiště stejně jako výtahy vedoucí do druhého patra, které je ve výšce 115 metrů. Do patra třetího se pak dá pokračovat už jedním klasickým výtahem, nejvýše se tak návštěvník dostane do 276 metrů.

Přestože tato výška není nijak ohromující, pohled z Eiffelovy věže na Paříž se řadí mezi ty nejkrásnější výhledy světa.

5. Výtahy nebo lanovky?

Výtahy v chilském městě Valparaíso překvapivě nevedou na vrcholek žádné výškové budovy. Připomínají totiž spíše lanovku na nám známý pražský Petřín. Není zde však pouze jeden takový výtah, ale rovnou 28 různě dlouhých výtahů!

Jedny z mnoha výtahů v chilském městě Valparaíso. Zdroj: Wikimedia Commons, Manuel Bahamondez

Jedny z mnoha výtahů v chilském městě Valparaíso. Zdroj: Wikimedia Commons, Manuel Bahamondez

Síť těchto poněkud netradičních dopravních prostředků je zde už od roku 1883, a to kvůli místní kopcovité krajině. Samozřejmě za tu dobu prošla několika změnami, stáří je však na výtazích znát. Bez vrzání, skřípání a kodrcání se cestující neobejdou.

Výtahy nemusí být pouze dopravním prostředkem, ale také adrenalinovým zážitkem. Neváhejte proto navštívit alespoň jeden z těchto lákavých tipů.

 Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Taxiarchos228

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář