Nocleh v iglú? Ve Švédsku nic nemožného!

Cestování / 5.11.2014

Jaké to je prožít noc v hotelu postaveném pouze z ledu a sněhu?

Na severu Švédska asi 200 kilometrů za polárním kruhem leží malé městečko Jukkasjärvi. Pro obyčejné smrtelníky to není příliš lákavá lokalita – v zimě zde teploty klesají hluboko pod bod mrazu a v létě nepřekročí ani hranici 20 °C. Ovšem už přes 20 let sem každou zimu míří davy nadšenců, aby strávili noc v největším ledovém hotelu světa.

Icehotel

Už zvenku vypadá Icehotel magicky. Zdroj: foter.com, Greenland Travel

Z naivní myšlenky světový unikát

Psal se rok 1990, když se v hlavách švédských architektů zrodila myšlenka postavit hotel ze sněhu a ledu. Dětinská myšlenka se brzy stala skutečností, a Icehotel tak mohl přivítat první návštěvníky. Netrvalo dlouho a hotel získal na popularitě nejen mezi Švédy, ale po celém světě. Ačkoliv počátkem jara hotel vždy roztaje, v prosinci začíná stavba nového, rok od roku stále většího hotelu.

Stavba hotelu je pochopitelně závislá na meteorologických podmínkách. Během několika týdnů je nutno postavit na šedesát pokojů, ledový bar, restauraci, kino s ledovým plátnem a dokonce i kostel, kde se konají mše a svatby. Standardní hotelové pokoje jsou vybaveny pouze ledovou postelí pokrytou sobí kůží, ty luxusnější disponují i lustry z rampouchů či sochami Buddhy. Zvláště záležet si architekti dají při stavbě Absolut Ice Baru, kde je z ledu zhotoveno úplně vše, včetně skleniček a nápojových lístků.

Icehotel

Některé pokoje jako by vypadly z pohádky. Zdroj: foter.com, Greenland Travel

Letošní Icehotel s pořadovým číslem 24 otevře své brány už 6. prosince a provoz potrvá zhruba do začátku dubna. Na stavebních pracích se podíleli architekti, umělci a sochaři z mnoha zemí světa a vedení hotelu očekává rekordní návštěvnost.

Zdroj perexivé fotografie: foter.com, bjaglin

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář