Novinky v kinech: Interstellar jako událost měsíce

Film / 8.11.2014

Listopad je jako dělaný pro to, abychom ho vlastně celý strávili v teple kinosálu u zajímavého filmu. A tak se distributoři činí. Co si pro nás připravili?

Rozhodně toho není málo. Jen během prvního listopadového týdne do kin zamířilo rekordních 12 snímků, i další týdny jsou plně obsazeny. Je tedy zcela jasné, že se máme nač těšit a rozhodně je z čeho vybírat. Co nás zaujalo nejvíce?

Zmizení Eleanor Rigbyové: On + Ona

zmizeni

Chvíli byli spolu. Pak je tragédie rozdělila. Jak moc se mohou dva lidé odcizit? Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 6. 11. 2014

romantické drama

USA, 2013, 89/100 min.

Režie: Ned Benson

Hrají: James McAvoy, Jessica Chastain, William Hurt, Viola Davis, Ciarán Hinds, Bill Hader, Isabelle Huppert, Jess Weixler, Nina Arianda, Marta Milans

Ned Benson si vytyčil nelehký úkol – natočit dvakrát tentýž film, pokaždé však z jiného pohledu, tak, jak ho vidí obě dvě hlavní postavy. Eleanor (Jessica Chastain – Černobílý svět, 30 minut po půlnoci) a Conor (James McAvoy – Wanted, X-Men) jsou šťastným mladým párem, když do jejich života zasáhne tragédie – kterou vám samozřejmě neprozradíme, protože byste přišli o veškerou zábavu. Důležité však je, že každý z nich na tíživou situaci zareaguje naprosto odlišně, a tak se jejich cesty rozejdou. Conor touží jen po tom všechno mezi nimi dvěma spravit, bez své ženy je zoufalý a bezmocný, Eleanor se potřebuje od vztahu oprostit a začít zkrátka znovu.

Výše uvedená premisa už tak trochu napovídá, co čekat – Conorův snímek o beznaději zaměřený na flashbacky do minulosti, kde odhalíte, co se vlastně přihodilo, a Eleanořino hledání sebe sama. Benson nadhazuje zajímavé téma, jehož zpracování sice nemusí oslovit každého, ale rozhodně si ambiciózní projekt zaslouží dostat šanci. Hvězdné obsazení hlavní dvojice totiž napovídá, že se bude nač dívat a nad čím přemýšlet. Navíc se otevírá problematika ženského a mužského pohledu na jednu a tu samou věc, což je téma značně kontroverzní a opět lákavé – jak tohle asi režisér zvládnul?

Snímky se sice rozhodně dají zhlédnout i individuálně, ale až po jejich zkompletování se před vámi rozprostře celá mozaika příběhu a to byste si neměli nechat ujít. Těšte se na naše recenze obou polovin a vyrazte do kina – přemýšlivá nálada, kterou snímek slibuje, se k podzimu hodí.

Pohádkář

Pro Pohádkáře jsou ženy výzvou, vášní i inspirací, jsou objektem lásky i lži. Zdroj: Falcon

Pro Pohádkáře jsou ženy výzvou, vášní i inspirací, jsou objektem lásky i lži. Zdroj: Falcon

Premiéra v ČR: 6. 11. 2014

romantické drama

ČR, 2014, 90 min.

Režie: Vladimír Michálek

Hrají: Jiří Macháček, Aňa Geislerová, Eva Herzigová, Anna Linhartová, Jiří Dvořák, Mariana Kroftová, Matěj Hádek, Gabriela Míčová, Lubomír Tichý, Alena Mudrová

Pohádkář je snímek podle knihy Barbary Nesvadbové o muži, který žije dva životy. O muži, který si vytvořil dvě identity a svůj čas dělí mezi dvě nádherné ženy, které mu jeho lásku oplácejí, i když ví, že něco není v pořádku. Titulní roli věčného herce a snílka vlastně ani nemohl ztvárnit nikdo jiný než Jiří Macháček. Talentovaný herec s velkým charismatem téměř schizofrenního Kamila/Máru na plátno převedl tak, že divák vlastně chápe jeho motivy, sny a přání a rozumí tomu, proč je pro něj život jednou velkou hrou.

Snímek je o to zajímavější, že je nahlížen optikou třetí strany – příběh přetvařujícího se nevěrníka totiž postupně objevuje kapitán Rott (Matěj Hádek), který vyšetřuje zločin – mrtvolu muže nalezenou v řece. Jak hlouběji proniká do duše podivně komixové postavy Kamila/Máry, přehodnocuje a mění i vlastní postoje a životní volby. Film tak nese hlubší podtext, i když je jeho hlavní myšlenka vlastně jednoduchá – mluví o lásce a o tom, že nikdy není jednoduchá, ba naopak.

Skvělé herecké obsazení s Aňou Geislerovou a Evou Herzigovou v hlavních rolích dvou podváděných žen v čele nese příslib dramatického, cituplného příběhu. Za Evou Herzigovou režisér letěl dokonce až do Londýna, aby ji pro roli získal, Aňa Geislerová zase roli přijala přesto, že byla ještě v šestinedělí. A samotný Macháček kvůli roli zhubl 15 kilogramů a naučil se hrát na ukulele, je tedy jasné, že snímku věří, stejně jako ostatní. Uvěříte mu i vy? Těšte se i na naši recenzi.

Interstellar

Nejdůležitější poslání - hledání nového domova. Zdroj: Warner Bros.

Nejdůležitější poslání – hledání nového domova. Zdroj: Warner Bros.

Premiéra v ČR: 6. 11. 2014

sci-fi

USA/VB, 2014, 169 min.

Režie: Christopher Nolan

Hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, William Devane, Michael Caine, Wes Bentley, Jessica Chastain, Casey Affleck, John Lithgow, Ellen Burstyn, Matt Damon a další

Filmová událost nejen listopadu, ale také celého podzimu. Christopher Nolan, hvězdný režisér takových trháků, jakými jsou trilogie o Batmanovi, Počátek nebo Dokonalý trik, přichází se svým nejnovějším filmovým počinem, tentokrát z vod žánru sci-fi. A nejde o nic menšího než záchranu světa. Matička Země je totiž v koncích, a nezbývá nic jiného než vyrazit za hranice námi prozkoumané galaxie a najít nám nějaké nové místo, kde by lidstvo mohlo složit hlavu.

Už ze samotné premisy je znát, že původně měl na režisérském trůně sedět jiný z režisérských velikánů – Steven Spielberg. Ten nakonec prchl k jinému projektu, jeho schopnost do každého příběhu zapojit rodinu však stále filmem rezonuje – vždyť Matthew McConaughey (Klub poslední naděje, Vlk z Wall Street), hlavní hvězda snímku, letí do vesmíru hlavně kvůli své dceři. Mimochodem, McConaughey není jedinou hvězdou snímku, oscarových herců se tu najde hned pět – kromě Matthewa je to i Anne Hathaway, Michael Caine, Ellen Burstyn  a Matt Damon. Další hvězdou, která by neměla být opomenuta, je Hans Zimmer, s Nolanem často spolupracující skladatel. Jeho práce tady byla obzvláště těžká – režisér mu popsal jen několik klíčových scén a podle nich musel vymyslet téma, aby nebyl příliš ovlivňován filmem.

Zajímavý je též formát, jakým byl snímek natočen – kromě 35 mm klasiky vznikl také 70 mm IMAX, formát, který se už téměř nepoužívá, ale na druhou stranu slibuje nevšední filmový zážitek. Nolan si poradil i bez svého dvorního kameramana Wallyho Pfistera, ten totiž zběhl k režisérování a dal dohromady neobvyklou komorní Transcendenci. Jeho záskok, Hoyte Van Hoytema, který stojí třeba za nedávným sci-fi zamyšlením Ona, si však poradil skvěle. Nemůžeme se dočkat!

Železná srdce

Seržant Wardaddy, tank Sherman a jeho posádka. Zdroj: Falcon

Seržant Wardaddy, tank Sherman a jeho posádka. Zdroj: Falcon

Premiéra v ČR: 13. 11. 2014

válečné drama

USA, 2014, 135 min.

Režie: David Ayer

Hrají:  Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Jon Bernthal, Scott Eastwood, Jason Isaacs, Michael Peña, Jim Parrack, Brad William Henke a další

Říkáte si, že Brad Pitt má s válečnými filmy už zkušenost a po Hanebných panchartech ze sebe už nic lepšího nemůžu vymáčknout? No, uvidíme. Železná srdce sice nerežíruje Tarantino, ale tváří se více než slibně. Jak taky jinak – druhá světová válka se blíží do finiše a ostřílený zkušený seržant Wardaddy (ano, Brad Pitt – Světová válka Z, Podivuhodný případ Benjamina Buttona) je už sice v důchodu, ale přivlastní si tank Shermana a spolu s jeho pětičlennou posádkou vyráží za ušlechtilým cílem – zasáhnout Německo přímo do srdce. A to není legrace ani v okamžiku, kdy je už Německo oslabeno a drží se jen tak tak. A navíc v případě, že máte na krku i úplného nováčka (Logan LermanPercy Jackson, Ten, kdo stojí v koutě).

David Ayer má za sebou úspěšnou Patrolu nebo Drsný časy, navíc se obklopil poměrně známými, atraktivními jmény – i když co si budeme povídat, žen je v jeho snímku opravdu poskrovnu. Pokusil se totiž vytvořit film co možná nejautentičtější (a opravdu, dámy se v tancích příliš nevozily), a tak obsah konzultoval nejen s mnoha odborníky, ale také přímo s válečnými veterány, kteří se dokonce setkali i s herci, aby jim mohli předat část svých zkušeností z pole. Navíc sám pracoval na scénáři, který tvořil dokonce několik let, než s ním byl spokojený. Je tedy jasné, že Železná srdce je pečlivě připravovaný a hýčkaný projekt, jehož výsledkem je překvapivá válečná syrovost a krutost.

Ačkoli snaha o autenticitu přinesla nemalé komplikace – zkuste si jezdit z místa na místo s šedesátitunovými tanky nebo shánět pro uniformy stejné látky, z jakých byly ty původní – vypadá to, že se Ayeovi jeho úsilí vyplatilo a před námi je kvalitní podívaná, která nás posune k historii zase o kousek blíže. Necháme se překvapit.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

Katniss jako reprodrozd, symbol revoluce. Zdroj: Lionsgate

Katniss jako reprodrozd, symbol revoluce. Zdroj: Lionsgate

Premiéra v ČR: 20. 11. 2014

dobrodružný

USA, 2014, 125 min.

Režie: Francis Lawrence

Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Sam Claflin, Mahershala Ali, Robert Knepper, Natalie Dormer, Lily Rabe a další

Třetí Hladové hry jsou tady! Populární trilogie cílená především na mládež, která si už ve své knižní podobě od Suzanne Collins vysloužila obrovskou popularitu, se pomalu, ale jistě blíží do finiše. Ale ani tentokrát úplný konec neuvidíme, i závěrečný Mockingjay, Síla vzdoru, je rozdělen na dvě půlky, jak to už v poslední době bývá. Můžeme jen doufat, že to snímku neuškodí – první polovina knihy má pomalejší tempo, uvidíme, jak tvůrci poženou akci dopředu. Většina zúčastněných, režisér, herci i třeba hudební skladatel, zůstávají na svých místech, můžeme tedy nejspíš čekat, že režisér Lawrence vyšponuje napětí předchozích dílů ještě výše.

A oč vlastně půjde? Hlavní hrdinka Katniss (Jennifer LawrenceTerapie láskou, Špinavý trik) byla osvobozen z ďábelské smrtící Arény spolu s několika dalšími soutěžícími a převezena do utajovaného Třináctého kraje, kde prezidentka Coinová (Julianne Moore Mapy ke hvězdám, Carrie) osnuje povstání proti Kapitolu. A Katniss má být reprodrozdem, symbolem, pod nímž se všichni povstalci sjednotí a svrhnou prezidenta Snowa (Donald SutherlandVolání, Nejvyšší nabídka). Katniss je však psychicky na dně, Hry ji zlomily, a navíc přišla o toho, koho chtěla zachránit nejvíc – o Peetu (Josh HutchersonMost do země Terabithia, Cesta na tajuplný ostrov 2).

Trailery nám zatím napovídají, že se můžeme těšit na spoustu akce, pobíhání a střílení z luku. Rozhodně bude vše ponurejší a špinavější, navíc se už nemůžeme těšit ani na barevné přestávky v podobě nádherných kapitolských rób, extravagantního líčení a účesů – tahle doba je už pryč, teď je zkrátka čas boje. Tvůrci tak ve třetím dílu ztratí dvě dost podstatné rekvizity – krásu Kapitolu a ďábelskou důmyslnost Arény. Teď už si totiž nehrajeme, teď přichází válka. Tak se nechme překvapit, jaká vlastně bude.

Tučňáci z Madagaskaru

Tučňáčí komando je opět v akci. Zdroj: CinemArt

Tučňáčí komando je opět v akci. Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 27. 11. 2014

animák

USA, 2014, 90 min.

Režie: Eric Darnell, Simon J. Smith

Hrají: Benedict Cumberbatch, John Malkovich, Annet Mahendru, Tom McGrath, Chris Miller, Christopher Knights, Ben Stiller, David Schwimmer, Chris Rock, Jada Pinkett Smith, John DiMaggio, Nicole Sullivan, Cedric the Entertainer, Andy Richter

Někdy se prostě stane, že nás vedlejší postavy v některém animáku zaujmou tolik, že se toho o nich chceme dozvědět více. A tak dostal vlastní film Kocour ze Shreka, dostanou ho žlutí mimoni z Já, padouch a dostanou ho i madagaskarští tučňáci. Agentské komando ve složení Skipper, Rico, Vojín a Kowalski totiž zkrátka nemůžete nemilovat. Naprosto trhlí pošuci, kteří ale často zachrání situaci, už dostali vlastní seriál – to ale nestačilo a tvůrci je přivádí i na velká plátna. O co v jejich příběhu půjde?

Čtveřice bratrů dosáhla mistrovství v odvětví špionáže a maskování, dokáže zvrátit každou situaci ve svůj prospěch a prostě válí. Když se tedy na scéně objeví padouch Octavius, který je mimochodem chobotnice, neváhají a vyrazí ho zničit. Likvidace zlounů už však není tak jednoduchá, do cesty se tučňákům přimotá Severní vítr, další parta agentů a drsňáků, kteří se chystají zachránit svět. I tučňáky. Ale ti se přece nejlépe zachrání sami…

Co si budeme povídat, o příběh vlastně ani tolik nejde. My chceme slyšet, jak si tučňáci plácají ploutvemi, jak z jejich zobáků padá jedna hláška za druhou a jak tančí riverdance. A ano, toho všeho se dočkáme. Milovníci animáků tak rozhodně  zakroužkujte 27. listopad a vyrazte do kina na partičku, která se ničeho nebojí. Nemůže vás zklamat. A pozor, bude tu i Benedict Cumberbatch, to si přece nenecháte ujít.

Šéfové na zabití 2

Co vymyslí trojice kamarádů tentokrát? Zdroj: Warner Bros.

Co vymyslí trojice kamarádů tentokrát? Zdroj: Warner Bros.

Premiéra v ČR: 27. 11. 2014

komedie

USA, 2014, 108 min.

Režie: Sean Anders

Hrají: Jason Bateman, Charlie Day, Jason Sudeikis, Jennifer Aniston, Christoph Waltz, Chris Pine, Kevin Spacey, Jonathan Banks, Andy Buckley, Jamie Foxx, Brianne Howey, Kelly Stables

V prvním díle vcelku úspěšné americké komedie se trojice kamarádů Nick (Jason BatemanPaul, Disconnect), Kurt (Jason SudeikisMillerovi na tripu, Mládeži nepřístupno) a Dale (Charlie DayDál než se zdálo, Pacific Rim) po propitém večeru rozhodla zbavit se svých otravných šéfů. A v kině to fungovalo, na csfd.cz se film stále drží v úspěšné červené zóně. Není se tedy co divit, že tvůrci přišli s pokračováním. Co nám dvojka nabídne? Opět Nicka, Kurta a Dalea, kteří se rozhodli podnikat, a dělat tak šéfy sami sobě. A to se tak úplně nepovede, protože investor, na kterého spoléhali, je nakonec pěkně podrazí. Řešení je prosté – unést mu syna a požadovat výkupné.

Od Šéfů na zabití nelze čekat nic kromě vtipu a zábavy. Žádné hlubší myšlenky, žádný logický příběh, jen necelé dvě hodiny povedenějších i méně povedených vtípků. A pak také hvězdné obsazení – kromě ústřední nepříliš známé trojice se ke snímku upsali třeba také Jennifer Aniston, Christoph Walz nebo Jamie Foxx. Předpokládejme tedy, že natáčení byla zábava a že se to ukáže i na výsledném snímku.

Režisér Sean Anders se komediemi už nějakou dobu zabývá, asi nejúspěšnější je jeho snímek Millerovi na tripu, kde si zahráli i zmíněná Jennifer a jeden z Jasonů. Kromě toho stojí třeba za komedií Pan Popper a jeho tučňáci nebo snímkem Sex Drive. To všechno nám napovídá, co vlastně čekat – příjemnou odpočinkovou záležitost, která poškrabe bránici a zvedne náladu. A to přesně na podzim potřebujeme!

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Frank – netradiční tragikomický příběh netalentovaného Jona, který se chce stát součástí kapely a splnit si sen

Jessabelle – ochrnutá Jessie sama v domě po svých zemřelých rodičích prožívá největší hrůzu svého života

Leviatan – alternativní ruské drama z malého města

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentářVaše názory

  • Jakub Laxar

    Interstellar nebyl točen jen na IMAX, ale simultánně i na klasický 35mm pás.

    • Kateřina Stupková

      Díky za upřesnění 🙂