Banksy a Banksyové

V obraze / 15.11.2014

Autor:

Banksy. Tajuplné jméno skrývající nejlepšího streetartového umělce světa. Nejsme ale my všichni Banksy?

Banksy je pseudonym britského streetartového umělce, jehož graffiti jsou velice často společenskou a politickou kritikou. Onen pseudonym je však to jediné, co o tomto umělci víme. Je ale třeba znát jeho jméno? V čem by nám to pomohlo? Měly by jeho kresby a pouliční instalace snad větší význam? Ne.

Mnoho lidí, kteří se považují za příznivce Banksyho, chce znát jeho pravou identitu. To však dokazuje, že nechápou, čím je jeho anonymita tak přínosná. A Banksy to všem před pár dny ukázal, když ho zatkla policie, respektive policie si myslela, že jej zatkla. V momentě, kdy zahraniční weby informovaly o této události, ze všech zemí se začali ozývat lidé a hlásat, že to oni jsou Banksy. Všichni, přestože lhali, měli v podstatě pravdu. Banksyho graffiti jsou jakýmsi tichým hlasem lidu nebo onen hlas vytvářejí. V dnešní uspěchané době, kdy už není tolik času na přemýšlení nad závažnými a důležitými tématy, je jedno graffiti kritizující nedávné události přínosnější než hodinová reportáž pitvající veškeré souvislosti. Jediná kresba úředníků stojících se satelity, mikrofony a sluchátky u telefonní budky stačí, aby poukázala na problém vládního sledování. Nedlouho poté, co Banksy toto graffiti vytvořil, se začaly internetem šířit fotografie a rozvířila se diskuze, dialog, který si nejspíše mnoho lidí vedlo uvnitř sebe a až Banksyho obraz je donutil bavit  se o tomto tématu otevřeně.

Banksyho graffiti; Zdroj: Julia - commons.wikimedia.org

Banksyho graffiti; Zdroj: Julia, Commons.wikimedia.org

 

Všichni ti lidé, kteří sdíleli fotografie Banksyho výtvoru, a všichni, kteří o tom diskutovali, tak mohli být Banksy. Doposud se neví, zda se jedná o jednoho člověka, či skupinu, a tak by mohli být tím sprejerem klidně pražští intelektuálové. To je ale právě ona myšlenka tajemného umělce, který po nocích bojuje proti špatnostem ve společnosti, myšlenka toho, že jeden streetartista jsou vlastně všichni lidé kolem vás. Každý tak může říci: „Já jsem Banksy,“ a to nejen, aby ochránil tohoto talentovaného graffitistu, ale klidně jen proto, aby ukázal, že mu dění ve společnosti není lhostejné, a že Banksyů stále přibývá.

A co vy? Jste Banksy?

Zdroj prerexové fotografie: MykReeve – commons.wikimedia.org

Matěj Senft

Zanechte komentář