Sametové bilancování a nocování v divadlech

Divadlo Kultura / 1.11.2014

To vše přinese následující měsíc. Zimní čas = zimní spánek? Právě naopak, v divadlech to teprve teď začíná pořádně žít!

Co nás zaujalo v říjnu

Petra Boltíková: V říjnu jsem se byla konečně podívat na představení Korespondence V+W. Musím říct, že jsem měla opravdu velká očekávání a  inscenace mě nezklamala. Byla jsem nadšená. Inscenace má snad vše, co má kvalitní představení mít. Herecké výkony jsou úžasné, scénografie propracovaná do sebemenšího detailu a samotný příběh vás dostane. Kdo by neznal osud těchto dvou velikánů. Když je vám ale naservírován ve dvou hodinách a ve vlastních slovech umělců, uvědomíte si, jak důležití a talentovaní byli, jen se možná narodili do špatné doby. Ale právě s ní statečně, úspěšně i neúspěšně bojovali a za to všechno jsou náležitě a právem obdivováni. Korespondenci V+W byste si opravdu neměli nechat ujít.

Viděla jsem také nejnovější Špinarův počin, inscenaci Ze života hmyzu v Národním divadle. Špinar si výborně hraje s velkým jevištěm, nevadí ani moderní zpracování celého klasického kusu. Inscenace jakoby ale působila prázdným dojmem, je nicneříkající a chybí jistý zlom a drive. V Čapkově textu je jistě mnohem víc, Špinarovo vyznění působí trochu jako několik málo scének, ve kterých vystupuje ten a ten druh hmyzu. Herecky vyniká hlavně Karel Dobrý, který si svou roli náležitě užívá. Zaujme i Igor Orozovič.

Silvie Kostovská: Tento měsíc jsem se jako správná fanynka zúčastnila REDFESTu, protože byl letošní ročník věnován Franzi Kafkovi. Viděla jsem představení Past, které pojednávalo o životě tohoto skvělého, ač mnohými – v čele s jeho otcem – nepochopeného spisovatele. A protože je Kafka spolu s Máchou mým nejoblíbenějším literárním autorem, je nejspíše jasné, že jsem z představení odcházela plná zážitků.

Jana Šajtarová: Říjen byl po divadelní stránce festivalový. Navštívila jsem už 21. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, který představil spoustu zajímavých projektů. Mně osobně v paměti utkvěla Písnička o kudle divadelního spolku Masakr Elsinor. V polovině měsíce pak proběhl taneční festival 4+4 dny v pohybu, v rámci něhož jsem navštívila novou inscenaci Collective Loss of Memory společnosti DOT504 – a rozhodně to stálo za to.

Barbora Švarcová: V říjnu jsem se po dlouhém váhání vypravila na představení Ze života hmyzu v Národním divadle. Jednotlivé útržky z hmyzího života sice byly místy veselé, místy hravé a místy dramatické, ale jako celek tvořily jakousi prázdnou bublinu, které brzy splaskne a vy už před divadlem přemýšlíte nad něčím úplně jiným. Radost mi ale udělalo představení La Loba, které Andrea Opavská nádherně odtančila a odehrála. Mnohem větší pochvalu si ovšem zaslouží zpěv Jany Vébrové, který v doprovodu krásné hudby utváří dechberoucí atmosféru celé inscenace.

Listopadové premiéry

Amadeus

Divadlo na Vinohradech

Slavná hra britského dramatika Sira Petera Shaffer, jíž k popularitě pomohl i stejnojmenný film Miloše Formana. V překladu Martina Hilského dojde k srážce génia s průměrností – tedy s Mozartem a jeho současníkem Salierim.

Premiéra: 7. listopadu 2014

Režie: Martin Čičvák

Hrají: Jiří Dvořák, Ondřej Brousek, Ivana Uhlířová, Michal Novotný, Luboš Veselý, Václav Svoboda, Marek Holý, Daniel Bambas, Josefina Voverková/Dana Marková

Čtená zkouška Amadea. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, divadlonavinohradech.com

Čtená zkouška Amadea. Zdroj: Viktor Kronbauer, divadlonavinohradech.com

Dům bez Boha

Švandovo divadlo

Marek se vrací domů, do rodné vsi. Otec zemřel, matka a dva starší bratři tam však žijí stále. Pět let uplynulo. Hra o hledání pevných bodů, o útěcích před minulostí, v níž se až příliš poznáváme. Drama Dodo Gombára, které patří k finálovým textům Cen Alfréda Radoka pro rok 2008.

Premiéra: 8. listopadu 2014

Režie: Petr Štindl

Hrají: Andrea Buršová, David Punčochář, Filip Čapka, Marek Pospíchal, Martina Krátká, Miroslav Hruška, Robert Jašków, Tomáš Červinek, Tomáš Pavelka/Patrik Děrgel, Johanna Tesařová, Petra Štanclová

Večeře

Národní divadlo moravskoslezské

Strhující drama podle románu, který získal množství nejrůznějších ocenění. Dva rodinné páry si vyjdou na večeři do luxusní restaurace. Hodokvas kořeněný vraždou.

Premiéra: 13. listopadu 2014

Režie: Peter Gábor

Hrají: David Viktora, Renáta Klemensová, Václav Klemens, Vladimír Polák, Pavlína Kafková

Po sametu

Národní divadlo, Nová scéna

Ohlédnutí se za 25 lety, které uplynuly od Sametové revoluce. Představení čerpá z rubriky Minulý týden časopisu Respekt a nechybí mu humor a nadhled.

Premiéra: 17. listopadu 2014

Režie: Jiří Adámek

Hrají: Saša Rašilov, Filip Kaňkovský, Taťjána Medvecká, Pavol Smolárik, Petr Vančura, Pavla Beretová

Divadelní události následujícího měsíce

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. Druhý ročník Noci divadel proběhne 15. listopadu 2014. Společným tématem byl vyhlášen Rok české hudby. Program nabídne široké vyžití pro kohokoliv – od dílen pro rodiče s dětmi, přes výstavy, cyklojízdy po divadelní i hudební produkce po celé České republice.

Hned z kraje listopadu navštíví ostravská divadla českou metropoli. Festival Ostrava v Praze!!! od 26. října do 2. listopadu představí nejlepší kusy ze svých domovských scén.

V loňském roce si návštěvníci Noci divadel mohli například vyzkoušet práci v maskérně, foto z Chebu. Zdroj: nocdivadel.cz

V loňském roce si návštěvníci Noci divadel mohli například vyzkoušet práci v maskérně, foto z Chebu. Zdroj: nocdivadel.cz

A na co se chystáme my

Petra Boltíková: V listopadu se chystám do Divadla Na zábradlí, kde v Eliadově knihovně uvádí inscenaci Salon Kupka, za kterou stojí spolek OMNIMUSA. Nenechám si ujít ani inscenaci Po sametu, kterou připravuje Národní divadlo jako ohlédnutí za cestou, kterou jsme ušli za 25 let od Sametové revoluce. Z obou představení přineseme recenze.

Silvi Kostovská: Co se týče listopadu, tak doufám, že se stihnu vyléčit a budu mít příležitost zajít na romantický muzikál Duch.

Jana Šajtarová: Určitě si nenechám ujít pražské uvedení Ruské zavařeniny z dílny ostravské Komorní scény Aréna. Neunikne mi ani nově otevřený kulturní prostor Vila Štvanice na pražském ostrově Štvanice nebo scéna JATKA78 v pražských Holešovicích. Divadelní podzim má letos zkrátka dobře našlápnuto!

Barbora Švarcová: Listopad nabízí mnoho divadelních akci a příležitostí a je těžké si vybrat jenom něco. Nechám se tedy překvapit náhodou a uvidím, kam mě předposlední měsíc v roce zanese.

Zdroj perexové fotografie: svandovodivadlo.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář