Z Idiotů ve Švandově divadle až mrazí

Divadlo Kultura / 29.10.2014

Chovají se jako idioti, vypadají tak, ale něco je tady špatně.

Adaptace filmu Larse von Triera, provokatéra a cynika je k vidění ve Švandově divadle. Idioty tady režírovala Anna Petržalková a inscenace je také velmi provokativní a rezonující. Konzervativnější divák by možná nemusel vydržet až do konce a po první polovině odejít. Idioti však nechtějí na jevišti jen blbnout, ale přináší jedinečné poselství.

V domku někde na předměstí žije partička lidí, kteří se scházejí za účelem tzv. blbnutí. Chovají se jako idioti, jako postižení a to kdekoli, na tržišti nebo na plovárně. Jejich cíl je provokovat lidi, vystavit je šoku, ale především chtějí nalézt toho idiota v sobě a odpoutat se od běžného života, ve kterém jsou nespokojeni.

K této partičce se dostává i zamlklá Karen, která se nejdříve zdráhá, ale nakonec ke všem idiotům přilne víc než by čekala. První polovina inscenace nám nastiňuje, jak život idiotů vypadá, jak tu společně žijí. A jak se právě Karen aklimatizuje v nové společnosti. Zatímco po přestávce se začínají dostávat k hlavní myšlence.

Zdroj: www.svandovodivadlo.cz, Michal Hančovský

Zdroj: Michal Hančovský, svandovodivadlo.cz

Nahlížíme do obyčejného života jednotlivých členů skupinky. Vidíme, že nejsou příliš šťastni. Problémy v práci a problémy v rodině. Každý má nějaký zážitek, nebo problém v osobním životě, který je hnacím motorem pro to, aby byli členy tohoto uskupení. Narážíme ale na další problém, a to uvnitř skupiny. Stoffer, jeden z idiotů, jemuž „patří“ dům, ve kterém žijí (On dům pouze prodává svému bratrovi a záměrně se snaží prodej pozdržet.), se snaží zaujmout vůdčí pozici ve skupině a co víc – snaží se své přátele formovat a nutit k činům, které on považuje za správné.

Zastává názor, že všichni by měli být idioty i ve svých normálních životech. Nechat žít tu podstatu, na kterou si jen hrají. Toto jeho panovačné a vůdcovské chovaní začíná přerůstat přes veškeré meze, rozlaďuje vztahy a napětí ve skupině značně vzrůstá. Vše začíná gradovat po velké oslavě, která se na konec zvrhne v takové malé orgie.

Do domu přijde otec Josefíny (Martina Krátká). Josefína je většinou velmi tichá a zdá se, že se nikdy nechová zcela normálně jako její přátelé. A zde ukazuje, že Josefína utekla z domu a žije tu bez vědomí své rodiny. Je totiž skutečně mentálně postižená a i když se ve skupině cítí dobře, ačkoliv nebere své prášky, je otcem donucena odejít. Odejít od přátel a taky od nově nalezené lásky Jeppeho (Patrik Děrgel).

Zdroj: www.svandovodivadlo.cz, Michal Hančovský

Na velké oslavě. V popředí Martina Krátká (Josefína). Zdroj: Michal Hančovský, svandovodivadlo.cz

Najednou se začíná vše rozpadat, Stofferovo šílenství pro udržení vůdčí pozice sílí a všichni si toho začínají všímat. Stoffer je rozhněvaný a řekne, že každý je schopný blbnout tady, ale není s to jít domů ke svým rodinám nebo do práce a začít blbnout tam, protože mají strach z toho, co by řeklo okolí. To ostatní odmítají, a tak začnou losovat, kdo to zkusí a půjde blbnout ven. Nikdo to však nezvládá a postupně všichni odcházejí. Jediný, kdo se odhodlá jít domů, je nečekaně Karen. Tudíž se dozvídáme o jejím nešťastném osudu a rodinném neštěstí, které ji dostalo až do společnosti idiotů.

Idioti chtějí upozornit na xenofobii, která je v našem světě všudypřítomná a vybírá si k tomu právě mentálně postižené lidi, kteří jsou zavírání do ústavů místo toho, aby byli alespoň trochu adaptováni do normální společnosti. Ukazují problematiku samozvaného lídra skupiny, a jak se může kvůli němu vše zvrhnout.

Všichni herci jedou na 110 % a tento nelehký herecký úkol zvládají skvěle. Je také při závěrečné děkovačce vidět, že toho, co předváděli dvě hodiny na jevišti, mají plnou hlavu. Patří jim za to velká poklona, protože to celé stojí na nich. A pokud vám nevadí nahota, provokace a kontroverznost tohoto tématu, inscenace opravdu stojí za zhlédnutí. Je to hra, která ve vás zanechá silný dojem, nad kterým stojí za to přemýšlet.

Inscenace: Idioti
Autor: Lars von Trier
Divadlo: Švandovo divadlo
Premiéra: 8. března 2014
Režie: Anna Petržalková
Herecké obsazení: David Punčochář, Filip Čapka, Klára Cibulková, Marek Pospíchal, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Petra Hřebíčková, Tomáš Pavelka, Tomáš Červinek, Zuzana Onufráková, Bohdana Pavlíková, Jiří Weiner, Luboš Veselý
Cena: 200-390 Kč

Zdroj perexové fotografie: Michal Hančovský, svandovodivadlo.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář