Kometa vyhrála nad mistrovským Zlínem, Olomouc zdolala Třinec

Sport / 28.10.2014

Mladá Boleslav si s chutí zastřílela v Pardubicích, které porazila 8:3. Litvínovu stačila jediná branka k tomu, aby obral Plzeň o všechny body.

V repríze loňského finále zvítězila brněnská Kometa nad Zlínem 6:3. Gól si připsal i brankář Komety Marek Čiliak. Hokejisté Olomouce zvítězili nad Třincem 5:4 po prodloužení. Hlavní zásluhu na vítězství Mory měl zejména Erik Hrňa, který je v Olomouci na hostování právě z Třince. V souboji dvou sousedů v tabulce zvítězila pražská Sparta, která porazila Hradec Králové 4:3. Hokejisté Mladé Boleslavi díky skvělé první desetiminutovce rozstříleli Pardubice. Naopak v Litvínově padla jediná branka, ale i ta stačila k tomu, aby si litvínovští odnesli všechny tři body.

Olomouc zdolala lídra tabulky

Velké překvapení se zrodilo v Olomouci. Domácí Mora dokázala porazit Třinec po nájezdech. Dlouho to ale vypadalo, že domácí si z utkání odnesou všechny tři body. Důležitou postavou v cestě za vítězstvím byl Erik Hrňa, který v Olomouci hostuje z Třince. Erik Hrňa se po dvou vstřelených brankách navíc vyšvihl do čela tabulky střelců.

Olomoučtí vstoupili do utkání velmi aktivně a jejich hlavní zbraní byly přesilové hry. Domácí využili v 1. třetině zásluhou Houdka a Laše hned dvě přesilovky a ujali se dvougólového vedení. Oceláři ale ukázali, že přesilové hry jsou i jejich silnou disciplínou. Třinečtí dokázali využít rovněž dvě přesilové hry a po dvou třetinách byl stav utkání nerozhodný 2:2. Mora se ujala ve 3. třetině vedení po necelé půlminutě. Na rozdíl dvou gólů zvyšoval již zmiňovaný Erik Hrňa. Třinec ještě šest minut před koncem 3. třetiny prohrával o dvě branky, nicméně v poslední minutě dokázal vyrovnat Vladimír Roth.

Po skončení základní hrací doby vystřídali hosté golmana. Do branky se postavil místo Hamerlíka Šimon Hrubec. Třinečtí počítali s tím, že dojde na nájezdy. Jenže nedošlo. Ve 2. minutě prodloužení překonal Hrubce bekhendovým blafákem Erik Hrňa a domácí se radovali ze zisku dvou bodů.

Překvapení se zrodilo také v Pardubicích, kde hrála Mladá Boleslav. O osudu rozhodla úvodní desetiminutovka, která byla pro domácí doslova tragická.

Pacovský, Mikulik, Vrbata a znovu Pacovský. To je výčet střelců, kteří se prosadili v prvních deseti minutách, po kterých svítil na ukazateli stav 0:4. Domácí se po zbytek utkání snažili marně dotahovat náskok hostujícího týmu. Hokejistům Pardubic se sice podařilo vždy snížit, ale hosté dokázali velmi rychle svůj náskok opět navýšit. Mladoboleslavští vstřelili v Pardubicích osm gólů a inkasovali jen tři. Pardubičtí si tak po prohře v Třinci připsali druhou porážku v řadě a nyní se nacházejí na pátém místě tabulky.

Diváci v Litvínově viděli jedinou branku

Litvínovští po dvou porážkách v řadě zřejmě znovu našli svoji pohodu z úvodu sezony a připsali si na své konto druhou výhru v řadě. Proti Plzni jim k tomu stačil dokonce jediný gól.

Domácí Verva začala utkání tlakem, jenže své šance z úvodu utkání nevyužila. Plzeňští se do šancí dostávali až na konci úvodní dvacetiminutovky, jenže v litvínovské brance stál výborný Pavel Francouz. Utkání bylo především soubojem golmanů Lukáše Mensatora a Pavla Francouze. Kotouč za záda Mensatora dokázal dostat až Kamil Piroš v 51. minutě. Tato branka byla zároveň i brankou vítěznou. Plzeň vyslala na Francouze 37 střel, ale ani to na branku nestačilo.

V souboji o třetí místo se střetly celky Sparty Praha a Mountfieldu HK. Oba týmy měly v posledních týdnech velmi dobrou formu. Hradec Králové vyhrál posledních pět zápasů. Sparta vytěžila z posledních osmi utkání osmnáct bodů a vstupovala do utkání v roli favorita.

Sparta potvrzovala roli favorita od začátku utkání a Hradec jednoznačně přehrávala. Mužstvo Sparty v 1. třetině táhla především třetí lajna, která se postarala o vedení 2:0. Hradec dokázal díky gólu Kudrny v přesilové hře snížit. Kudrna se prosadil i ve 2. třetině a vyrovnal na 2:2. Vedení domácí Spartě vrátil Cingel. V úvodu poslední dvacetiminutovky se prosadil Ďaloga. Hradečtí pak začali Spartu přehrávat, ale své šance nedokázali využít. Naději pro Hradec vykřesal čtyři minuty před koncem Skokan. Navíc se ale Mountfield nezmohl v Holešovicích prohrál 4:3.

Hráči Mladé Boleslavi se v Pardubicích radovali osmkrát. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Hráči Mladé Boleslavi se v Pardubicích radovali osmkrát. Zdroj: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

V repríze finále se radovalo Brno

Na zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně viděli diváci souboj trápících se loňských finalistů. Domácí Zlín byl před utkáním na posledním místě tabulky s jedenácti body. Hosté z Brna na tom nebyli o moc lépe, když měli na svém kontě patnáct bodů. Kometa ale z posledních čtyř utkání prohrála jen jedno a hned třikrát se radovala z vítězství.

Do utkání vstoupili Zlínští podobně jako Pardubičtí proti Mladé Boleslavi. Po devíti odehraných minutách vedla Kometa ve Zlíně 3:0, když všechny tři branky padly v rozmezí sto šedesáti vteřin. Na konci první dvacetiminutovky ještě nevyužil trestné střílení Petr Ton. Kometa vedla po 1. třetině i díky zákrokům Marka Čiliaka, který se v bráně rozhodně nenudil.

Marek Čiliak byl vyhlášen hráčem utkání na straně Komety. Zdroj: hokej.zlin.cz, Jiří Zaňát

Do 2. třetiny vstoupili hokejisté Zlína úplně jinak než do té úvodní. Jejich aktivita se vyplatila a Jaroslav Balaštík, který se vrátil do sestavy, dokázal snížit na 1:3. Brněnští se ale nenechali zaskočit a při přečíslení dva na jednoho se prosadil Vondráček. Kuriózní situace nastala na konci 2. třetiny. Zlínští měli signalizovanou výhodu a odvolali golmana Kašíka. Při hře 6 na 4 zpanikařil domácí Vlach a nešikovně poslal kotouč do vlastní brány. Branka byla nakonec připsána brankáři brněnské Komety Marku Čiliakovi, který se puku z brněnských dotknul jako poslední. V poslední vteřině 2. třetiny ještě videorozhodčí uznal Leškovu branku.

Ve 3. třetině každý tým přidal ještě jeden gól, a z vítězství se tak radovala Kometa, která získala další tři body a posunula se 11. místo. Zlínští zůstávají nadále poslední se ztrátou čtyř bodů na předposlední Slavii.

Zdroj perexové fotografie: hokej.zlin.cz, Jiří Zaňát