Chtěli byste nejlepšího šéfa všech dob?

Osobní rozvoj Vztahy / 18.1.2013

Existuje šéf, který by byl nejlepší na světě? Jak takový nadřízený vypadá?

Každý zaměstnanec si přeje, aby dobře vycházel se svým nadřízeným, s tím, který mu zadává práci, pak ji kontroluje a také hodnotí. Jak by se měl chovat šéf, aby vás motivoval a tím od vás získával lepší a lepší výsledky v práci?

 1. Měl by jít příkladem svým kolegům, ať už svou prací nebo vystupováním.
 2. Neměl by se povyšovat nad ostatní, to nepřipadá v úvahu.
 3. Měl by se chovat přátelsky a zaměstnancům pomáhat, když mají nějaké potíže, a měl by být otevřený jejich dotazům.
 4. Měl by ocenit snahu a práci zaměstnanců.
 5. Měl by vyslechnout podřízené, jaké mají návrhy nebo nápady, jak vylepšit práci nebo určitý projekt.
 6. Měl by si ale zachovat přirozenou autoritu a respekt.
 7. Pokud jde o přátelský vztah zaměstnance a zaměstnavatele – měli by odlišovat práci od volného času.

  Žena u počítače

  Musí se snažit nejen šéf, ale i vy! Zdroj: photl.com

„Jsem mladší než můj nadřízený, ale od začátku jsme si rozuměli, takže z vykání se stalo tykání a teď spolu zajdeme i na vánoční večírek, kde se zasmějeme nad uplynulým rokem. On je nejskvělejší šéf, jakého jsem kdy měl. A kdybych měl změnit práci, tak bych tam potřeboval za šéfa znovu jeho,“ řekl Martin z Ostravy, 21 let.

Záleží na tom, jaký vztah máte se šéfem, v některých zaměstnáních je normální, že si všichni (včetně nadřízeného) tykají, a tak se k sobě i chovají uvolněněji. Pak mezi nimi může vzniknout i přátelský vztah. Ale je to velice individuální. Každopádně se podívejte taky na váš přístup k dané práci, ukažte šéfovi, že jste jeho výhra a je dost pravděpodobné, že k vám změní přístup nebo vás dokonce i povýší.

A jaká je realita? Najdou se lidé, kteří by své šéfy nevyměnili za nic, ale takových lidí není příliš moc.

„Chtěla bych šéfa, který by na mě neřval, když se mi něco nepovede. Podle mě by ideální šéf měl být empatický vůči svým kolegům. To, že ležím doma v horečkách a můj šéf mě ještě seřve, že jsem už měla být dávno v práci – to není zrovna empatické,“ svěřila se třiadvacetiletá Jana z Frýdku – Místku.

I šéf je jenom člověk.

I šéf je jenom člověk. Zdroj: photl.com

A takhle si představuje redaktor David z Rakovníka ideálního šéfa: „Uvědomuje si, že zaměstnanci jsou také jen lidi.“

Pokud ale nad sebou nechcete nikoho mít – buďte šéfem sami sobě. Nemusíte se ohlížet na ostatní, jste sami sobě svým pánem. Máte vlastní pravidla, která můžete kdykoliv změnit. Jediný problém je asi v tom, že ne každý si umí rozvrhnout čas a dělat úkoly opravdu tehdy, kdy si je naplánoval. Pak nastupujete prokrastinace (chorobné odkládání povinností) a začínáte se točit v začarovaném kruhu.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

 • Leňa

  Kdo by nechtěl viďte! Skvělý článek. Tohle by měl číst můj šéf a taky všichni ostatní šéfové, aby věděli, jak se maj chovat 🙂

  • Denisa

   Jsem ráda, že se líbí 🙂 Ale není to všechno jen o šéfovi, ale samozřejmě i o zaměstnancích. 🙂