Výstava Mladí a úspěšní nadchne milovníky designu

Design / 23.10.2014

Ještě to stihnete! Unikátní výstava Mladí a úspěšní má otevřené dveře až do 29. 10. 2014. A zejména milovníci českého designu si přijdou na své!

Mladí a úspěšní

Představení laureátů soutěže studentského designu od roku 1991

  • Výstavu najdete v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí 31, Praha 1.
  • Otevřeno každý všední den od 10 do 16 hodin a to až do 29. 10. 2014.
  • Vstup je zdarma.

Výstava Mladí a úspěšní aneb Příběhy mladého českého designu je retrospektivou laureátů Národní ceny za studentský design. Tato expozice nás přesune zpátky v čase do roku 1991, kdy bylo založeno první Design centrum České republiky, které uspořádalo domácí soutěž designu nazvanou Dobrý design. Ta byla původně určena pro studenty i profesionální designéry. V roce 2004 se soutěž odtrhla pod názvem Studentský design a mohli se jí účastnit jen studenti designu. To trvalo až do roku 2007, kdy bylo Design centrum ČR společně se všemi designérskými soutěžemi z rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu zrušeno. O rok později se tato soutěž naštěstí vrátila pod záštitou nově vzniklého nadačního programu Design Cabinet CZ. Ten již šestým rokem uděluje Národní cenu za studentský design nadějným mladým tvůrcům.

Mají význam soutěže pro studenty designu?

Milujete výstavy?

Máme pro vás další tipy!

Design Cabinet CZ si  jednoho dne položil otázku, zda má výhra v soutěži studentského designu pro studenty nějaký význam a zda má takové ocenění vliv na jejich kariéru. O tom, že najít bývalé oceněné studenty nebylo nic snadného, by mohly vyprávět kurátorky výstavy Lenka Kolářová a Zuzana Pištěková. A to proto, že zrušením Design centra ČR byly odstraněny i všechny archivy jednotlivých ročníků. Nakonec se jim přece jen podařilo získat více než 100 kontaktů, z nichž vybraly a oslovily přibližně 30 současných designérů. Právě ti získali v období 1991-2013 nejvyšší ocenění v soutěžích pořádaných Design centrem ČR a Design Cabinetem CZ. Jak se to projevilo na budoucím profesním životě třiadvaceti vybraných výherců? To je hlavním tématem výstavy Mladí a úspěšní!

Čestné místo má na výstavě i mladá česká designérka Eliška Kuchtová. Už jste četli náš rozhovor s touto umělkyní?

Přehlídka úspěšných designérů

Současné výstavy Mladí a úspěšní se účastní 23 autorů a designérů, kteří dnes mají svá vlastní studia, jsou členy významných designérských firemních týmů nebo působí jako pedagogové na univerzitách nebo na vyšších odborných školách. Sami budete překvapeni, jak „zlaté české ručičky“ ovlivňují každodenní život lidí po celém světě.

Výstava je součástí projektu CzechTourismu Meet Czech Design. Více informací o výstavě najdete na webových stránkách Design Cabinet.

 Zdroj všech fotografií: designcabinet.cz

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář