Neočekávejte: vše pro vás bude dost dobré

Osobní rozvoj Vztahy / 3.11.2014

Každý máme nějaká očekávání od sebe i od ostatních. Dost často pak býváme zklamaní, když něco není tak, jak bychom si přáli. Jak by to vypadalo bez očekávání?

Lidé mají zažitá určitá pravidla nebo kodexy slušného chování. Proto se od nás vždy něco očekává. Ať už je to slušnost na silnici, když řídíte, nebo určitá etika při slavnostní večeři. A protože nejsme dokonalí, tak se jednoduše stává to, že zklameme sebe nebo okolí. Z jakého důvodu? Protože nesplníme jejich očekávání.

Bez předsudků a očekávání

Představte si život, kdy od vás nikdo nic nečeká, kdy neexistují předsudky. Víte, jak by tento svět vypadal? Představujete si chaos a nepořádek, nespořádané uřvané ženy a neslušné muže na veřejnosti? (Jako by tomu tak už nebylo v mnoha případech.) Ne, svět by byl místem, kde by lidé byli spokojení i s málem, které mají nebo které člověk předvede. Ovšem nepleťte si to s chtíčem osobního růstu, ten by zde platil stejně jako dnes. Uvedu příklad:

Máte dnes výročí s partnerem. A vy očekáváte, že vám donese kytici růží nebo vás pozve na večeři. Jenže on na vaše výročí zapomene. A vy jste zklamaní, smutní a možná vznikne i hádka.“

Ale kdybyste nic neočekávali, k tomuto by ani nedošlo. Partnerovi byste napsali své přání k výročí, protože vy jste nezapomněli, a on by patrně mohl reagovat tak, že vás ještě na poslední chvíli něčím překvapí.

Vaše poděkování bude mít větší váhu i hodnotu, když nic nebudete očekávat. Zdroj: foter.com

Vaše poděkování bude mít větší váhu i hodnotu, když nic nebudete očekávat. Zdroj: foter.com

Očekávání jsou jako samolepky

Očekávání jsou opravdu jako samolepky, které lepíte lidem na čelo, ještě než stihnou něco udělat, změnit apod. Proto je připodobňuji k předsudkům, které také hodnotí, aniž by předem věděly, jaký člověk ve skutečnosti je a jak se chová v mnoha jiných situacích než v té, kterou jste třeba pozorovali. Když se tohoto zlozvyku zbavíte, váš život bude hodnotnější, stejně tak uvidíte i lépe skutky ostatních. Nedáváte totiž možnost vlastnímu egu, aby předem reagovalo na ještě neprozkoumanou situaci. A tím se budete cítit i vy sami volněji, nebudete k ničemu připoutáni. Žádné neviditelné provázky, za které jste taháni, když se to egu hodí. Nic takového.

Bez hádek je to hned lepší!

Vztahy (partnerské, rodinné, pracovní atd.) bez hádek jsou jako zimní kabát bez děr – splní svůj účel a příjemně zahřejí u srdce. Hádky jsou jakýmsi odpadem vztahů, člověk do nich vnáší věci, které se mu na tom druhém nelíbí, nebo se člověk hádá o věcech, které chce změnit. A v mnoha případech se člověk hádá právě kvůli očekávání. Vypusťte to. Váš partner vás za to bude milovat, protože nebudete reagovat skepticky se zlostí, ale milovaně a vděčně (a to je docela rozdíl).

Láska se nehodnotí podle počtu hádek. Hodnotí se podle polibků. Zdroj: foter.com

Láska se nehodnotí podle počtu hádek. Hodnotí se podle polibků. Zdroj: foter.com

A pokud přece jen chcete od někoho něco očekávat – pak se obraťte právě na sebe a tímto si kontrolujte svůj život. Očekávejte, že se v něčem polepšíte, že budete pracovitější, budete více naslouchat atd. Ale to všechno jen proto, že to CHCETE, nikoli proto, že vám to někdo poručil. Hodně štěstí.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář