EHT změní svou tvář

Sport / 24.10.2014

Turnaj čtyř nejlepších hokejových reprezentací, známý pod označením Euro Hockey Tour změní od letošního roku svůj zaběhlý systém.

Hokejová federace IIHF se chce od letošního roku pokusit o změnu v zaběhlém systému turnajů EHT. Tradiční princip turnajů hrajících se už od roku 1997 dostane od letošního roku zcela novou tvář. Představitelé federace se chtějí pokusit o to, aby soutěž byla více otevřená i ostatním reprezentačním celkům, které nepatří v Evropě k těm nejlepším. Jaké změny tedy můžeme očekávat ?

Finové a Rusové byli neoblomní

Možná trochu čáru přes rozpočet udělali v jednání zástupci Ruska a Finska, jelikož ti na svých tradičních turnajích trvali, a tak Karjala Cup, stejně jako Channel One Cup, v itineráři zůstávají. Turnaje se budou odehrávat v listopadu a v prosinci. Přitom změny měly zásáhnout i tyto podniky, avšak to se nestalo. Zbylé dva turnaje, tedy Švédské a České hokejové hry, už se hrát nebudou a nahradí je systém dvojzápasů.

Český reprezentační výběr. Zdroj: Wikipeide, Scorpion0422

Český reprezentační výběr. Zdroj: Wikipeide, Scorpion0422

Už nyní je tedy jasné, že kromě domácího zápasu proti Švédům v prosinci, jakožto součást ruského Channel One Cupu, se naši reprezentanti představí v únoru na domácím kluzišti v dvojzápase proti silným Rusům. Právě v období, kdy budou probíhat tyto zápasy, se od roku 1997 pravidelně hrály Švédské hokejové hry. Během našich hokejových her, nebo alespoň ve dny, kdy se normálně konaly, odjedou naši hokejisté k duelům proti domácím Švédům a na závěrečné dvojutkání se postaví opět na domácím ledě proti finskému výběru.

Změny i v Euro Hockey Challenge

Změny se budou týkat i méně známé soutěže Euro Hockey Challenge. V turnaji, jenž se pravidelně koná v první polovině dubna a slouží jako generálka na Mistrovství světa, se místo dosavadních tří dvojutkání počítá hned se čtyřmi. K tomu budou do tabulky EHCH započteny i výsledky zápasů silné čtyřky, tedy nás, Ruska, Finska a Švédska, které se odehrají ve druhé polovině tohoto měsíce. Po těchto zápasech by již měl následovat světový šampionát.

Nový systém bude platit minimálně dva roky a poté se podle slov generální sekretáře Svazu ledního hokeje Urbana uvidí, zda-li má tento princip dvojzápasů budoucnost a bude se v něm pokračovat. IIHF již vyslovila i představu, že by v následujících sezónách mohlo dojít k propojení všech týmů, a vznikl by tak jeden turnaj, jakési Mistrovství Evropy v ledním hokeji. Ale zda-li se toho dočkáme, je zatím ve hvězdách. Zatím se tedy můžeme těšit na to, že naši hokejisté se na přípravných duelech na MS představí na domácích kluzištích mnohem více než v ročnících minulých.

Zdroj perexové fotografie: Wikipedia, Xgeorg

Lubomír Řepa

Zanechte komentář