Spropitné neboli dýško, věčné dilema návštěvníků restaurací

Na talíři / 19.11.2014

Ačkoliv jsou Češi obecně známí snahou ušetřit, kdykoliv je to možné, spropitné v restauracích obvykle dávají. Mnohdy ale pouze z pocitu povinnosti. Je to však nutné?

Spropitné v naší redakci

Dříve jsem vždy zaokrouhlovala jen na desítky nahoru, teď už se snažím dávat přibližně 10 %. A když jsem nespokojená, tak i přesto spropitné dám, ale nižší. V takových situacích to spíše řeším tím, že do restaurace příště nejdu,“ říká editorka designové sekce Silvie.

Vždycky zaokrouhlím na desítky a pokud mi bylo v hospodě fakt dobře tak dám třeba i o dvacku navíc,“ přidává se Tomáš z rubriky Cestování.

Co je spropitné?

Spropitné nebo také dýško, tringelt či tuzér jsou výrazy pro volitelný obnos peněz, kterými oceňujeme dobře odvedené služby. Nejčastěji je dáváme v restauracích, hospodách a kavárnách, běžným zvykem jsou také v kadeřnictvíchslužbách obecně. Peníze navíc můžeme dát i prodavačům a taxikářům, obvyklé je takto oceňovat i hotelové služby.

Málo nebo moc?

Odborník na etiketu a komunikaci Ladislav Špaček radí při placení navýšit reálnou útratu zhruba o deset procent. Pokud tedy platíte necelé dvě stovky, je v pořádku částku pouze zaokrouhlit směrem nahoru. Pokud však jdete na rodinnou večeři v hodnotě okolo tisíce korun, je dvacetikorunové dýško poněkud směšné.

Pozor, pokud konzumaci hradíme platební kartou, dáváme tuzér zvlášť v hotovosti.

 

První rande

Výše spropitného by měla korespondovat s výší vaší útraty. Zdroj: photl.com

Koho vlastně spropitným odměňujeme?

V každé restauraci se můžeme setkat s trochu odlišným systémem. Někde dýška shromáždí majitel či vedoucí a poté je spravedlivě rozdělí, jinde jsou rozpočítány mezi veškerý personál, který se na přípravě jídel podílel, tedy nejen mezi číšníky a číšnice, ale i zaměstnance kuchyně. Nejčastější variantou je přenechání spropitného přímo konkrétnímu obsluhujícímu personálu, přičemž bývá s tímto faktem počítáno i při výpočtu jejich základní mzdy.

Dýško je bonus, ne povinnost

Podle výzkumů dávají spropitné až tři čtvrtiny Čechů, mnohdy však jen kvůli pocitu, že je to od nich očekáváno. Pokud se službami, které se vám dostaly, spokojeni nejste, spropitné rozhodně platit nemusíte. V takovém případě je však velmi vhodné dát obsluze slušně ale jasně najevo, co konkrétně nebylo podle vašich představ.

Dýško nejčastěji připadne obsluhujícmu personálu. Zdroj: commons.wikimedia.org

Dýško nejčastěji připadne obsluhujícmu personálu.
Zdroj: commons.wikimedia.org

Jiný kraj, jiný mrav

V zahraničí vás může přístup ke spropitnému poněkud překvapit. V zemích jako je Francie či Itálie jsou poplatky za servis účtovány přímo, další spropitné již tedy není nutné. Pokud jedete na dovolenou do Tunisu či Egypta, nějaké drobné na přilepšenou očekává témeř každý, od pokojských, přes nosiče zavazadel až po číšníky. Naopak v Japonsku je spropitné považováno téměř za urážku.

A co vy? Dáváte spropitné, jen když jste opravdu spokojeni? A řídíte se pravidlem desti procent? Těšíme se na vaše komentáře.

Zdroj perexové fotografie: freeimages.com

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

Vaření i psaní jsou společně se sportem jedny z mých nejoblíbenějších způsobů seberealizace. A protože se řídím heslem "Dělej víc věcí, které tě dělají šťastnou!", stala jsem se součástí tohoto portálu. Vždy budu ráda za Vaše komentáře, připomínky či nápady.

Zanechte komentářVaše názory

 • Kamilak

  Zajímavá diskuze o spropitném (názory lidí) – prostě kdyby někdo chtěl vědět jak lidi platí…
  http://www.czporadna.cz/39018/jake-standardni-spropitne-restauraci

 • Jiří

  Nikomu nic nedávat, spropitné jsem nikdy nikomu nedával a ani v budoucnu to nemám v plánu. Za zboží a službu zaplatím jen tolik kolik prodejce anebo řemeslník požaduje a nedám ani o korunu navíc. V obchodě, v hotelu, v restauraci anebo v hospodě mi také nikdo při placení nevrátí část zaplaceného obnosu zpět jako projev úcty za to, že jsem navštívil jejich podnik a tím jim prokázal velkou čest a nechal je vydělat. A když vám bude v krámu anebo v hospodě chybět dvoukoruna tak vám to také neprojde a zboží nedostanete, ale obráceně se všichni přímo třesou na finanční dar do kapsy, NASRAT.

 • Darknes

  Jiří..jsi vážně debil a hodnota tebe jako člověka je asi malá.