Španělská kuchyně II: Empanada gallega

Na talíři / 29.10.2014

Druhý díl seriálu o španělské kuchyni nám odhalí tajemství galicijského plněného koláče.

Empanada gallega, tedy galicijský plněný koláč, je jednou z mnoha variant koláčů, které jsou v Galicii velice populární, a jsou nedílnou součástí galicijské kuchyně. Obvykle se nabízí v městech a obcích Galicie k příležitosti nejrůznějších oslav či poutí a suroviny použité na jeho přípravu pocházejí čistě z galicijských zemí.

Tajemství galicijské empanady

Jak jsem se dočetla na jednom španělském foodblogu, tajemství pravé a nefalšované galicijské empanady tkví v cibulce osmahnuté na oleji, která tvoří základ náplně a díky níž je empanada chuťově velice bohatá.

Empanada gallega. Zdroj fotografie: foter.com, JC i Núria

Empanada gallega. Zdroj fotografie: foter.com, JC i Núria

Nejčastěji se připravuje z masa či ryb, ale fantazii se opravdu meze nekladou. Oblíbený je zejména tuňák, v Galicii a přilehlém okolí se však můžete setkat i s náplní z chobotnic, kalamárů, sardinek, srdcovek či hřebenatek. Dalšími surovinami jsou například cibule, paprika, rajče, vejce a další.

Těsto

Těsto se obvykle připravuje z vody, vepřového sádla a pšeničné mouky, stejné, ze které se vyrábí chléb. Odtud také pochází název empanada – španělské slovo pan znamená chléb a sloveso empanar znamená plnit.

Empanady v galicijském obchodě s pečivem. Zdroj fotografie: foter.com, Doctor Canon

Empanady v galicijském obchodě s pečivem. Zdroj fotografie: foter.com, Doctor Canon

Podáváme!

Empanada se servíruje ještě za tepla, tedy čerstvě vytažená z trouby, ale klidně i za studena. Podává se nakrájená na kousky (asi jako náš štrúdl) jako předkrm, případně na velmi malé kousky ve formě tapas.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Mumumío (upraveno)

Silvie Kostovská

Silvie Kostovská

Studentka bohemistiky a hispanistiky, nelítostný grammar nazi, nenapravitelný shopaholik, kavárenský povaleč, blázen do kultury, vášnivý pisálek s fetiší na očuchávání knížek, Brňák duší, cestovatel tělem a milovník dobrého jídla (zejména sladkého), toť moje maličkost. Na Generaci 21 zastávám post editorky sekce Na talíři. Kromě Generace píšu ještě blog Twenties girl (twentiesgirl.wix.com/twentiesgirl).

Zanechte komentář