Novinky z CES 2013 ve světě mobilů

Technologie / 21.1.2013

Jak zahýbal se světem mobilů Consumer Electronics Show 2013?

Začátek ledna se v Convention Center v Las Vegas nesl ve znamení nových přírůstků do repertoáru známých výrobců elektroniky. Byly představeny nejen nové prototypy různých technologií, ale i běžná domácí elektronika, televizory počínaje, ledničkami konče. V tomto článku se zaměříme na mobilní telefony, které byly představeny právě zde.

Sony

sony-xperia-z_1To, co výrobci mobilních telefonů obvykle vychvalují na svém portfoliu nejvíce, je jejich vlajková loď: nejvyspělejší, nejdokonalejší zařízení, které svým zákazníkům mohou nabídnout. Právě Sony využilo CES 2013 k představení svého „top“ zařízení, a tím se stala Xperia Z. Jako první z nabídky modelů společnosti Sony obsahuje Xperia Z čtyřjádrový 1,5 GHz procesor, pětipalcový Full HD displejAndroid verze 4.2. Tenké tělo (necelých 8 mm) a odolnost proti prachu a vodě jsou také klíčovými parametry. Telefon se rovněž bude prodávat v menší, levnější variantě pod označením Xperia ZL. Cena je zatím neznámá.

Čínské značky – Huawei + ZTE

Huawei nasadilo na CES 2013 politiku „čím větší displej, tím lépe“. Představilo dva modely: Ascend D2Ascend Mate. Ascend D2 sází na kovové prvky konstrukce, čtyřjádro, Full HD 5 palcový displej13 megapixelů ve snímači fotoaparátu. Na někoho může být už 5 palců obrazovky na mobilní telefon příliš. Ale co teprve 6,1 palce – to je Ascend Mate. Je to tablet, je to mobil? 164 x 86 mm už není podle nás zrovna kapesní velikost. Každopádně ona velikost a rozlišení displeje (k horšímu – Mate má „pouze“ 720 p) je jediné, čím se od modelu D2 liší. Věříme, že si ale právě díky své netradiční velikosti fandy najde.

htc-zte-grand-s-gear-patrol-FULLZTE také přidá na trh svůj model s 5 palcovým Full HD displejemčtyřjádrovým procesorem (byť tento má o něco lepší takt – 1,7 GHz) – Grand S. Na co ZTE však sází nejvíc, je tloušťka přístroje – ta v tomto případě činí 6,9 milimetrů. Jako jeden z mála také oznámil cenu, která se bude pohybovat okolo 10 tisíc korun. Jak ZTE, tak Huawei samozřejmě do svých nových mobilů nahrají nejnovější verzi Androidu (verze 4.1 Jelly bean s brzkou možností upgrade na 4.2).

Méně výrazní výrobci – Lenovo, Alcatel

Lenovo je na trhu mobilních telefonů relativní nováček. Doposud se tento výrobce zaměřoval na počítače a notebooky (jedná se o druhého největšího výrobce počítačů na světě), ale nyní přichází i s vlastními chytrými telefony. Jeho vystavovaný kus na CES 2013 má označení K900 a od výše zmíněných modelů se liší zejména procesorem – obsahuje „pouze“ 2 jádra, ale od výrobce Intel, což je mezi mobily novinka. Tělo z oceli, tloušťka (stejně jako ZTE Grand S) 6,9 mm5,5 palcový Full HD displej jsou to, čím vás model může oslnit. Cena je neznámá.

alcatel-one-touch-idolsVýrobce Alcatel si možná mnozí z vás pamatují z dob, kdy ještě mobily uměly jen volat a psát sms – tehdy se této značce dařilo. S nástupem chytrých telefonů však přišel útlum a do hry se vrací až poslední dobou. A překvapivě Alcatel je pomyslným šampionem v boji o nejtenčí zařízení na CES 2013. Jeho One Touch Idol Ultra má tělo pouhých 6,45 mm tenké. Jinak má parametry v porovnání s ostatními novinkami spíše podprůměrné – 4,7 palcový displej, dvoujádrový 1,2 GHz procesor, 8 MPx fotoaparát, operační systém Android. Také bude k mání levnější varianta s označením One Touch Idol.

Samsung, HTC, Nokia?

HTC společně s Nokií nepředvedli nic nového, pouze modely, které jsou již na trhu. Korejský Samsung sice také nepředstavil žádný nový kus, ale ukázal světu, na čem pracuje – zařízení s ohebným displejem. Prototyp od Samsungu vypadá velice nadějně, a proto doufáme, že se brzy o modelech s touto technologií dozvíme víc.

(Představení prototypu je v čase 04:15)

Zdroj obrázků: Mobilmania.cz

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentář