What If: Harry Potter rozehřívá dívčí srdce

Film Kultura / 16.11.2014

Snímek What If sice v tuzemských kinech nepotkáte, my v redakci si ale myslíme, že je to škoda. Chytrých romantických komedií totiž nikdy není dost.

Daniela Radcliffa známe všichni především z filmů o kouzelníkovi Harrym Potterovi. Poslední dobou ale filmovým i divadelním divákům v jednom kuse dokazuje, že je v něm mnohem víc. Jedním takovým příkladem je film What If, romantická komedie z kanadsko-irské koprodukce, na kterou si český filmový fanoušek musí bohužel počkat až na formát DVD. A proč se čekání vyplatí?

Zaprvé, What If není hloupý film, který se snaží opít diváka rohlíkem. Zadruhé, What If je zábavný film, což – i když to na první pohled může působit kontroverzně – není u komedií běžná věc. Zatřetí, What If oplývá skvělými herci, větších i menších jmen, kteří jsou ve svých rolích přirození a věrohodní.  Že vás tento nákupní seznam nepřesvědčil? Pojďme se na to podívat zblízka.

Potkali se znudění na párty u skládaní slov na lednici. To dává naděje všem nezadaným! (Zdroj:  Entertainment One)

Může přátelství mezi mužem a ženou fungovat? Zdroj: Entertainment One

Dvojice, která funguje

What If

komedie/drama/romance, 2013

Režie: Michael Dowse

Hrají: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Amanda Crew, Rafe Spall a další

Všichni se shodneme na tom, že romantickými komediemi je filmový trh přehlcen. A není to zrovna ku dobru daného žánru. I nenáročný divák musí našlapovat opatrně, aby nemusel po celou stopáž obracet oči v sloup. U What If takové reakce nehrozí: můžu vám zaručit, že se budete smát, zajíkat, i hloupě chichotat – ale všechno s upřímným zájmem o hlavní hrdiny.

Tím je v první řadě Daniel Radcliffe jako poněkud neúspěšný mladík, co se tak trochu protlouká životem, školu nedokončil, bydlí se sestrou a má za sebou nepříjemný rozchod. A pak potká Zoe Kazan, okouzlující, roztomilou a poněkud zbrklou animátorku, která má na rozdíl od něj dobrou práci i skvělý vztah. Pochopitelně se do ní zamiluje a – řečeno dnešní moderní řečí – je prakticky okamžitě odstrčen do „friend zone“.

V Kanadě šel film do kin pod názvem The F Word, přičemž tímto slovem na ‚f‘ není myšlena žádná vulgarita (jak trochu nešťastně napadne diváka jako první), nýbrž ‚friends‘, anglicky přátelé. To je ostatně hlavním poselstvím filmu pro ty, kdo chtějí toto poselství hledat: je v dnešní době možné přátelství mezi mužem a ženou?

Daniel Radcliffe a Zoe Kazan jako přátelé. Či ne? ( Zdroj: Entertainment One)

Daniel Radcliffe a Zoe Kazan jako přátelé. Či ne? Zdroj: Entertainment One

Přítel vs. přítel

Netroufám si říct, že kombinace Daniela a Zoe je právě to, s čím film stojí a padá, ale je to minimálně výrazná přidaná hodnota. Plusový je také fakt, že What If nám nepředkládá šablonovité postavy, naopak, charaktery v tomto příběhu jsou zajímavé, silné a originální, jednoduše lidé, se kterými byste se chtěli setkat.

Výjimku tvoří postava Bena ztvárněná Rafem Spallem. On je ten dokonalý partner, chytrý, pohledný, citlivý… přesto nesympatický. Na jednu stranu je skvělé, že v konfliktu přátelství mezi ženou a mužem, kdy je ve hře zalíbení, ne-li láska, má dotyčná žena fungující vztah, ve kterém je šťastná – přináší to nová témata k zamyšlení. Na stranu druhou, postava partnera v tomto případě mohla být silnější, aby se divák doopravdy cítil rozpolceně, nevěděl, které straně, kterému muži má fandit. Tady, i kdyby divák chtěl sympatizovat se současným přítelem Benem, je mu během prvních desítek minut znechucen.

Single to vedle svých zadaných přátel nemívají lehké. (Zdroj:  Entertainment One)

Single to vedle svých zadaných přátel nemívají lehké. Zdroj: Entertainment One

Třešnička na závěr

Ačkoliv jsem na úvod vyzdvihla What If jako čestnou výjimku na poli romantických komedií, ani jí se nevyhnuly standardní nešvary, respektive patetické hlouposti. Ne každý je takový cynik, jistě se najdou i lidé s podobně velkými plány a velkým srdcem jako tady Daniel, nicméně koupit letenku a letět se své vyvolené vyznat přes oceán není každodenní chleba ani pro ty největší romantiky.

Jako pomyslnou třešničkou můžeme vnímat krásné záběry Toronta a snové animované prvky, které na první pohled mohou působit náhodně, přitom jsou důležitou součástí a oživením filmu. A malý tip na závěr: rozhodně nevypínejte film ani pozornost před skončením závěrečných titulků.

Zdroj perexové fotografie: oficiální web distributora

Jana Leichterová

Zanechte komentář