V Olomouci najdou zábavu nejen studenti

Cestování / 1.11.2014

Olomouc je místo životem pulzující a historií protkané s vlastním orlojem a dobrou náladou. Navštivte toto studenty milované město a nebudete litovat.

Město, u kterého nikdo pořádně neví, zda je to ten či ta, město s nejvyšší koncentrací studentů na jeho velikost v České republice, město, kde se žije hlavně od pondělí do čtvrtka. To vše a mnohem více je Olomouc, hanácká metropole.

Šesté největší město v republice si získalo srdce tisíců studentů, kteří zde prožili či právě prožívají svá vysokoškolská léta. Místní Univerzitu Palackého, druhou nejstarší univerzitu u nás, navštěvuje na jejich osmi fakultách přes 24 000 studentů a zajímavostí je, že se umístila na 804. místě v žebříčku nejkvalitnějších světových univerzit.

Skvosty Horního náměstí

Olomouc si ale jistě zaslouží vaši pozornost i pokud nejste studenty a rádi navštěvujete nová místa. Holomóc, jak se jí také po hanácku říká, se v nejednom ohledu může srovnávat i s matičkou Prahou. Na radnici na Horním náměstí, nejvýznamnějším náměstí v Olomouci, se totiž nachází orloj z 15. století.

Nyní však vypadá jinak, než jak ho mohli olomoučtí obyvatelé vídat před 2. světovou válkou. Po událostech této války byl kompletně přebudován a dnes je jedním z mála heliocentrických orlojů na světě.

Sloup Nejsvětější Trojice a radnice na Horním náměstí v Olomouci. Zdroj: Wikimedia Commons,  Dominik.Tefert

Sloup Nejsvětější Trojice a radnice na Horním náměstí v Olomouci. Zdroj: Wikimedia Commons, Dominik.Tefert

Další zajímavostí, kterou Horní náměstí skýtá, je sloup Nejsvětější Trojice. Tato barokní sakrální památka je častým předmětem fotografování turistů či samotných obyvatel Olomouce. Za soumraku, za úsvitu, v denním světle či potmě, ve všech různých časech si tento monument fotí, stačí se kouknout na Instagram.

Společně s dalšími objekty je sloup od roku 2000 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kouzlo Svatého Kopečku

Svatý Kopeček je, byť trochu vzdálený od samotného centra Olomouce, také velmi navštěvovaným místem. Nachází se zde zoologická zahrada, bazilika Navštívení Panny Marie či vila Jiřího Wolkera, který zde žil a tvořil. Bazilika je častým dějištěm koncertů a konají se zde také svatby.

Bazilika navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Zdroj: Wikimedia Commons, ToAr

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Zdroj: Wikimedia Commons, ToAr

Kam za zábavou

Vzhledem k vysokému počtu studentů, kteří nejsou stále jen zavřeni ve studovnách a prostorách univerzity (které jsou mimochodem také hodné navštívení), ale chtějí se také bavit, najdeme v Olomouci spoustu různých barů, klubů a dalších podniků, kam se dá jít posedět s partou nebo si poslechnout nějaký koncert.

Nacházejí se jak v centru, tak i blízko kolejí a v nejbližší době do U-klubu zavítají například Lake Malawi (ex Charlie Straight) a do Scube MIG 21. Nutno podotknout, že jak ceny vstupného, tak ceny drinků a dalšího jsou příznivě studentské. A pokud vlastníte kouzelnou kartičku jménem ISIC, v tomto městě ji rozhodně noste všude při sobě. Nikdy nevíte, kdy díky ní ukořistíte nějakou pěknou studentskou slevu.

Různých party a koncertů v Olomouci rozhodně není nedostatek. Zdroj: sxc.hu, olddocks

Různých party a koncertů v Olomouci rozhodně není nedostatek. Zdroj: sxc.hu, olddocks

Toto všechno a ještě mnohem více vám nabídne krásná Olomouc. Pokud jste Čech, zanechte doma předsudky o Moravácích, pokud jste Moravák, navštivte sousedy! Pamatujte, že Olomouc je ženského rodu a její atmosféra vás dostane. Nasedněte na první vlak a hurá do hanácké metropole, cesta po Olomóc je možná daleká a šeroká, ale rozhodně stojí za to ji absolvovat.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Marcin Szala

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář