Divoký západ po česku

Technologie / 1.1.2015

Máte rádi hry? Slyšeli jste někdy o browserové hře The West? Ráda bych vám představila Romanu, která se stará o českou jazykovou verzi.

Jedna z mých nejlepších kamarádek Romana alias Mikosansobi vás zavede do koutů své práce a uvidíte, že tato právě vůbec není jednoduchá, jak si většina hráčů asi myslí. Plno hodin práce a skoro žádá zábava. Je to vůbec možné?  Ze začátku si ale ještě řekněme trochu historie hry The West.

Miko ráda ve svém volném čase sbírá pomeranče a nakupuje!

Dne 7. října 2008 byla spuštěna již druhá hra firmy InnoGames, jedna z nejznámějších browserových her v Česku a na Slovensku. Od té doby si The West zahrálo a hraje nespočet miliónů hráčů, každé věkové kategorie. Hra se odehrává na divokém západě a čekají na vás různorodé dobrodružství a napínavé duely. Následujete stopy Jasee Jamese a Billyho the Kid.

Administrátorka Romana se vás pokusí unést do světa administrování a ukáže vám, že její práce nespočívá pouze v odpovídání na tikety od hráčů, ale daleko mnohem více, než si kdokoliv z nás dokáže vůbec představit.

Ahoj Romano, jsem velice ráda, že našim čtenářům sdělíš více o této funkci a podělíš se se čtenáři Generace 21. Mohla by ses našim čtenářům trochu představit?

Jmenuji se Romana, pracuji pro společnost InnoGames pod přezdívkou Mikosansobi jako Community Manager, je mi 40 let.

InnoGames je německá společnost, která se zabývá vývojem a provozování her. Společnost byla založena v roce 2003 bratry Klindworthovými a Michaelem Zillmerem. Jejich nejnovější hry jsou Tribal Wars 2 a Rising Generals. Již je také plánovaná hra Elvenar, která by měla vyjít přibližně v lednu, roku 2015.

Proč sis zvolila tuto netradiční přezdívku Mikosansobi? Má to s něčím spojitost?

Zajímala jsem se hodně o japonskou kulturu a tato přezdívka vznikla spojením určitých slov.

Miko

Miko je velice atraktivní žena

Takže mladá a tajemná! Jak ses dostala ke své práci jako Community Manager hry The West?

Vlastně náhodou. V té době jsem pracovala jako dobrovolník pro administrátorku Divokých kmenů. Byla jsem součástí herní podpory a vedla jsem wiki nápovědu pro tuto hru. Kolegové mě pak informovali, že na hlavní stránce společnosti InnoGames, je vyvěšený inzerát hledající CM pro novou hru Lagoonia. Tato hra ovšem nesplnila očekávání a byla po nějaké době zrušena. Bylo mi nabídnuto místo ve hře The West.

Co všechno obnáší tvá pozice Community Managera? Kolik času strávíš touto prací denně?

Pokud chci svou práci dělat svědomitě a na plný plyn, nezbývá mi nic jiného, než se tomu věnovat 15 hodin denně. Občas jsem k dispozici i dva dny v kuse (překlady, výpadky serverů a jiné), nemluvě o víkendech. A co má práce obnáší? Odpovídání na hráčské dotazy v ticketech, které zasílají – problémy s platbami, herní chyby, špatný překlad, nároky na odměny ze soutěží aj. Dále musím kontrolovat aktivitu svého týmu, kontrolovat jejich práci, zajistit dostatek informací o novinkách, soutěžích a speciálních akcích. S týmem připravujeme oznámení do hry, na herní fórum či prostřednictvím sociálních sítí jako je Facebook, Twitter, G+ nebo Youtube.

Svět online her není již pouze doménou mužů. Stále častěji se setkáváme i ve hrách s ženskými generály, které vedou dokonce úspěšněji a vítězně své lidi do konce světa. Další zajímavostí je fakt, že důchodci a důchodkyně jsou skvělými obranáři.

Co tě na této práci nejvíce baví?

Kontakt s hráči, s týmem a samozřejmě hra samotná.

Jsi hodně časově vytížena svojí prací, kterou pro hru děláš, nicméně pojďme se podívat jak vypadá tvůj běžný den. Máš čas také na sebe a své koníčky?

Jsem neustále v pohotovosti a k dispozici na telefonu (skype) v jakoukoliv denní či noční hodinu. Naštěstí mám skvělý tým lidí, který se dokáže o hráče postarat v době mé nepřítomnosti. Jak vypadá můj běžný den?  Každý den je jiný, záleží na tom, jaké úkoly musím splnit v daném týdnu.

Překlady, opravy textů, správa sociálních sítí, mezi tím vším uklidit, uvařit, vyžehlit. Každou neděli reportuji o dění na The West CZ svému nadřízenému v Hamburku.

Mám málo času, ale pokud si čas udělám, tak určitě na nějakou dobrou knížku, nebo výlet do přírody. V zimě uvítám horký čaj nebo grog, teplou deku a dobrý film. Před pár týdny jsem začala chodit do keramického kurzu a snažím se vytvářet předměty s westernovou tématikou. Taktéž jsem se vrátila ke korálkování.

Romana ve svém volném čase korálkuje

Romana ve svém volném čase korálkuje

Všimla jsem si, že vedeš tým lidí. Pomáhají ti s prací? Mohla bys nám krátce svůj tým představit a sdělit jak funguje jejich práce?

V týmu je nás celkem 12. Jsme rozděleni do 4 skupin – Vedení, Wiki, Fórum a sociální sítě a Herní podpora. Vedoucí jednotlivé sekce zaučuje nové členy týmu, připravuje oznámení do hry a sociálních sítí, provádí kontrolu úkolů, které musí být splněny v termínu atd.

Wiki tým nahrává obrázky ze hry do nápovědy a vytváří „odbornou příručku“ pro hráče, popřípadě opravuje chyby nebo změny, které nastaly po posledních aktualizacích hry. Nyní se chystáme zveřejnit podrobný tutoriál k novince Dobrodružství. Taktéž máme zcela novou úvodní stránku.

Nová wiki stránka

Nová wiki stránka

Fórum je taková „kecárna“ pro hráče. Každé téma má své příznivce. Zde si může hráč popovídat s jinými hráči o hře, oblečení, chybách, úkolech nebo akcích. Najdou zde rozmanité soutěže, za které získají hodnotné odměny využitelné ve hře. Dále jim zde oznamujeme novinky, herní akce, rozhovory, překlady s develeperského blogu nebo screeny z chystajících se novinek. Tady zasahují moderátoři fóra.

A nakonec je tu herní podpora, která se skládá ze supportu – rádců a nebo cheathunterů – kontrolující hráče z porušení VOP a herních pravidel.

Jak probíhá nábor do tvého týmu?

Formou oznámení na herním fóru a na FB. Momentálně hledáme nové moderátory fóra.

Můžeš nám prozradit nějaké nadcházející novinky, na které se mohou hráči The West těšit?

Určitě. Před několika dny vypukla multiplayerová akční zábava Dobrodružství. Je to speciální minihra pro 2 týmy hráčů, kteří se snaží ovládnout tři budovy ve městě: salón, větrný mlýn a banku. Za účast ve hře získávají veteránské body, za které si mohou nakoupit v obchodě.

Během prosince si mohou hráči otevřít okýnka u adventního kalendáře a získat drobnosti využitelné ve hře.

Už jste se podívali do políček Adventního kalendáře ve hře?

Už jste se podívali do políček Adventního kalendáře ve hře?

Od ledna začne roční úkolová hra pro týmy. Nejlepší tým z každého světa získá speciální odměny.

O čem vlastně hra The West je?

Je to hra z prostředí divokého západu. Vytvoříš si postavu a jdeš ve šlépějích hrdinů zvučných jmen, jako byl Buffalo Bill nebo Billy the Kid. Můžeš si s jinými hráči postavit město a pořádat bitvy, či vyzvat k duelu soupeře. Kromě bitev a osobních soubojů plníš po celý rok různé úkoly a speciální akce, získáváš produkty a předměty z prací nebo obchoduješ.

Hrála jsi někdy také jiné hry od InnoGames? Třeba Divoké kmeny? Mohla bys nám popsat svou hráčkou kariéru?

Jistěže. Začínala jsem jako hráčka Divokých kmenů. Je to již několik let zpátky. V okolí jsem byla za podivínku, sousedi nechápali, proč musím odejít z grilování a poslat útoky na nějaké vesnice. Bylo to hezké období, ale jsem ráda, že je za mnou. Dnes už bych asi „nedávala“ vstávat každé dvě hodiny a posílat armády na nepřátelský cíl. Hraním jsem získala spoustu nových přátel, se kterými se pravidelně navštěvujeme a pořádáme srazy. Vzpomínáme na staré časy, grilujeme, prohlížíme fotografie nebo screeny z našich dob slávy a hrajeme jiné hry.

Dále to byl Grepolis, Lagoonia, Kartuga, Forge of Empire. Rasing Generals a Tribal Wars 2 patří mezi ty nejnovější. Jsem vždy zvědavá, na jakém konceptu funguje každá další nová hra. Čím se liší nebo je stejná od těch předešlých či stávajících.

Takže zkušeností s hrami máš mnoho. Mohla bys tedy čtenářům sdělit v čem se právě hra The West liší od ostatních her a také, co tě na hře zaujalo a co naopak ne?

Jako každá multiplayerová hra má základ stejný. Otevřeš si účet a hraješ. Možnost připojit se do skupiny – zde do města. V jiných hrách budeš v klanech, guildech, kmenech atd. Tutoriál na začátku je u všech her. Tím podobnost končí. The West byla vyvinuta v duchu Divokého západu. Můžeš si vybrat charakterovou skupinu, za kterou budeš hrát. Můžeš se stát vojákem, duelantem, dobrodruhem  nebo dělníkem. Po dosažení určité úrovně (lvl) si zvolíš řemeslo – kovář, sedlář, kuchař a nebo mastičkář.

V průběhu roku plníš speciální úkoly. Za ty dostáváš zvláštní sady a předměty do hry. Některé jsou opakovatelné a přinesou ti skvělé bonusy. Brouzdáš se svým koněm prérií, navštěvuješ místa, která ukrývají znění k úkolům a postupně je plníš. Pokud tě jízda prérií znaví, vybereš si nejbližší městečko a v místním hotelu se vyspíš do dalšího dne. Hra je to relaxační, akci nabízejí bitvy o pevnost, které patří tvému městu nebo alianci měst. Novinkou je Dobrodružství.

Ještě jako hráčka Divokých kmenů jsem zkoušela hrát tuto hru. Ale zdálo se mi, že je nudná a nebavilo mě plnit úlohy. Po příchodu do hry, již jako administrátorka, jsem toto překonala a dnes mám postavičku na úrovni 122. Plním poctivě všechny úkoly a těším se každý den na další posun ve hře. Občas si zabitvím o pevnost. Hrát aktivně jsem začala proto, abych mohla co nejlépe pochopit princip hry.

Můžeš nám sdělit nějakou hráčskou perličku?

Jéje. Těch bylo, a která byla nejlepší, to je těžké posoudit. Nedávno proběhla na herním fóru velmi živá diskuze ohledně sdílení IP adresy více hráči. Jeden z veteránů to nakonec krásně rozsekl: Mě by zajímalo, jak by to bylo, pokud by v jednom podniku dělalo pět lidí, co hrají West. Vědělo by se, že Milan nosí do práce batoh, ale nejezdí tramvají. Alena má červený svetr a nedělá administrativu, do práce jezdí stopem. Bohdan jezdí autem a dělá přesčas a připojuje se přes mobil. Irena nechodí na obědy a má na starosti nástěnku pracovních úspěchů. Radek se občas převléká do pracovního, kancelář má v suterénu a nemá rád šmouly.
Otázka zní: je možné, že se všichni připojí ve čtvrtek odpoledne zároveň a to na stejné IP adrese?

Co bys chtěla sdělit hráčům, kteří se chystají hrát vaši hru?

Hledáš-li dobrodružství, vzrušení, taktiku, zajímavé úkolové akce a máš rád/ráda Divoký západ, je to ta nejlepší volba. Hraj The West. Krásné prožití vánočních svátků vám přeje Miko a tým The West

Facebook
Twitter
G+
Youtube

Pokuď vás hra zaujala, zde můžete začít hrát.

Zdroj perexové fotografie: Oficiální FB stránka The West GAME CZECH
Zdroj ostatních fotografií: the-west.cz

Lucie Vymyslická

Lucie Vymyslická

jsem celoživotní nadšenou čtenářkou, ráda čtu fantasy, detektivní a romantické příběhy. Jsem také vášnivým otaku.

Zanechte komentář