Vyzkoušejte mřížkový koláč s povidly

Na talíři / 15.1.2013

S křehoučkým povidlovým koláčem u milovníků sladkého zabodujete! A jeho příprava je navíc snadná.

Mřížkový koláč je osvědčenou klasikou, kterou milovaly už naše babičky. Nejlépe chutná se švestkovými či jablečnými povidly. Pro obměnu do něj ale můžete použít třeba jahody nebo čerstvá jablka.

Křehké těsto je velice univerzální. Můžete ho použít jak na sladké moučníky či malé kousky cukroví, tak na slané koláče se zeleninou a různými náplněmi. Vyzkoušejte také různé chuťové variace těsta s kakaem, skořicí či kokosem.

A hlavně mějte na paměti, že do křehkého těsta patří jedině máslo. S margarínem by těsto nemělo tu správnou konzistenci.

Suroviny

  • 300 g hladké mouky
  • 150 g másla
  • 70 g moučkového cukru
  • 2 vanilkové cukry
  • 1 vejce
  • 2 lžíce citrónové kůry
  • balení švestkových povidel (asi 400 ml)
Hotové těsto je, vzhledem k obsahu másla, nutno uložit do lednice.

Hotové těsto je, vzhledem k obsahu másla, nutno uložit do lednice.

Postup

Máslo nakrájejte na tenké plátky a nechte v misce změknout. Přidejte cukr a vypracujte do krémové konzistence. Přidejte rozšlehané vejce, mouku a citrónovou kůru. Pro výraznější chuť můžete přidat i skořici či kardamon. Ze vzniklé směsi vypracujte hladké těsto a dejte ho na 30 minut odpočinout do lednice.

Na koláč je nejlepší nízká forma se zvednutým okrajem.

Na koláč je nejlepší nízká forma se zvednutým okrajem.

Těsto rozdělte na dva díly v poměru 1:2. Větší část rozválejte tak, aby odpovídalo formě na koláč. Přendejte ho do ní a okraje lehce zvedněte, aby povidla při pečení nevytekla. Koláč pomažte povidly. Ze zbylého těsta vytvarujte nudličky, ze kterých na povrchu koláče vytvořte mřížku. Až budete hotovi, dejte péct na 25-30 minut do trouby předehřáté na 170 °C, dokud koláč lehce nezezlátne.

Hotový koláč čekající už jen na upečení.

Téměř hotový koláč čekající už jen na upečení.

Máte rádi křehké těsto? Jak ho rádi připravujete?

Foto: Zuzana Holmanová, Generace 21

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář