LÁSKA NA PRVNÍ BOJ: Neromanticky romantická story o chlapci a dívce na armádním výcviku

Film Kultura / 12.11.2014

Francouzi opět dokazují, že mají vynikající hereckou omladinu, a natáčí komedie, které by se měly Hollywoodu stát příkladem.

LES COMBATTANTS

komedie, drama

Francie, 2014, 98 min

Režie: Thomas Cailley

Hrají: Kevin Azaïs, Adèle Haenel, Antoine Laurent, Frédéric Pellegeay, Franc Bruneau

Mám ráda filmy, které v české distribuci dostanou – co ráda nazývám – přecukrovaný název a svým dějem pak dokáží, jak hrozné křivdy na nich bylo napácháno. Vezměme si kupříkladu nedávno uváděný snímek Begin Again (do, ehm, češtiny přeloženo jako Love Song). Měla jsem tu čest film vidět a myslím, že jsem při něm dávala celkem velký pozor. I přesto mi ale stále není jasné, kde byl ten avizovaný love song. To, že se ale mluvilo o nových začátcích, by docvaklo snad každému.

Chápu, že distributoři potřebují na film nalákat co nejvíce diváků, ale asi si neuvědomují, že podobným „karamelizováním“ jich notnou část také odradí. Což je škoda, protože u mnoha filmů – stejně jako v případě Lásky na první boj (brr!) – vůbec nejde o romantiku, ale o náhled do života dvou mladých lidí, kteří hledají sami sebe.

Příště budeme připraveni

Arnauda (Kevin Azaïs) čeká celkem poklidné léto. Přes den bude pomáhat svému bratrovi (Antoine Laurent) v rodinné truhlářské firmě a večery trávit po zábavách se svými kamarády. Pak mu ale do života vstoupí Madeleine (Adèle Haenel).

Arnaude (Kévin Azaïs) se kvůli Madeleine zapíše do armádního výcvikového kurzu.

Arnaude (Kévin Azaïs) se kvůli Madeleine zapíše do armádního výcvikového kurzu.

Madeleine, maskulinní studentka ekonomie, která se chce na podzim přidat k výsadkářům, ve volném čase trénuje bojové plavání a připravuje se na armádní výcvik pitím rozmixovaných ryb, se s Arnaudem seznámí tak, že ho porazí v zápasu na kurzu sebeobrany.

Arnaudovo ego se ani nestačí z tohoto incidentu zotavit, když potká Madeleine znovu a po krátké nenávistné epizodě se s ní spřátelí. Ovšem léto se chýlí ke konci a Madeleine brzy Arnauda vymění za kýžený armádní výcvik. Arnaud se proto rozhodne hodit rodinné povinnosti za hlavu a překvapit svou kamarádku na neplaceném dvoutýdenním přípravném kurzu.

Více takových komedií

Není moc, co by se Lásce na první boj dalo vytknout. Snímek se pyšní skvělou kamerou, chytlavým soundtrackem a výbornými výkony mladých hlavních představitelů. Azaïsovi, z jehož pohledu je příběh vyprávěn, divák věří každý pohled a krok, Hanael ho ale herecky převyšuje. Její sarkastickou, nepříliš líbivou postavu Madeleine se nedá než milovat.

Neromantických romantických komedií, jako je tato, by mělo být více.

Neromantických romantických komedií, jako je tato, by mělo být více.

Láska na první boj si na nic nehraje. Dalo by se dokonce říct, že je ve svém žánru ohroženým druhem. Není totiž vůbec jednoduché natočit snímek o mladistvé nejistotě a snaze najít své místo v životě, který je zároveň podaný ve své příznačné humorné i dramatické rovině. Už jen proto, že se filmu podařilo nesklouznout k unylému romantickému patosu, si zaslouží uznání.

Zdroj všech fotografií: Film Europe

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář