Leonard Kweuke

Jak se daří v zahraničí: Léonard Kweuke

Sport / 25.10.2014

Autor:

Další díl ze série o fotbalistech, o kterých po odchodu do zahraničí už není tolik slyšet.

Kamerunský obr Léonard Kweuke přišel do Sparty v roce 2010 z druholigové německé Energie Chotěbuz, kde byl na hostování z Dunajské Stredy. Na Letné v té době zářil v útoku Wilfried Bony, a tak se Kweuke zprvu dostával na hřiště až jako střídající hráč. Skvělými výkony si však řekl o místo v základní sestavě, a Sparta tak začala nastupovat v útoku se silným africkým duem vedle sebe. V lednu 2011 Bony přestoupil do nizozemského Vitesse a Kweukeho půlroční hostování se proměnilo v přestup a stal se sparťanským útočníkem číslo jedna.

Z hrdiny vyvrhelem

První sezónu zakončil s bilancí 14 gólů, 27 zápasů a odměnou mu byla pozvánka do kamerunské reprezentace. Desetigólovou hranici překonal i v následujícím ročníku, dařilo se mu i v Evropské lize a v létě 2012 byla jeho cena přes 120 milionů korun, Sparta ho však prodat nechtěla. O rok později odešel za čtvrtinu této ceny. Co se stalo? Po příchodu Davida Lafaty ztrácel svoji pozici a větší porce minut začal dostávat jen v poháru. A právě pohárový zápas s Mladou Boleslaví se mu stal osudným. Šlapákem zranil boleslavského obránce Radka Dosoudila, kterému zlomil holenní kost. Kweuke dostal exemplární trest zákazu startu ve 12 zápasech, což byl nejvyšší udělený trest v historii českých profesionálních fotbalových soutěží.

Léonard Kweuke.

Léonard Kweuke v dresu Rizesporu.

Trest si odpykal celý

V červenci 2013 tak přestoupil do nováčka turecké ligy Çaykuru Rizespor. Zápasový trest se přenesl i do nového působiště, proto zažádal disciplinární komisi o podmíněné odložení, stejně jako to pár týdnů před tím udělal Kweukeho sparťanský spoluhráč Lafata, kterému byl třízápasový trest zkrácen na dva. Kamerunský kanonýr však u komise neuspěl a v Turecku musel vynechat 6 zápasu, které z trestu zbyly.

V Turecku se chytil

Svůj první start si připsal v dohrávce 5. kola proti Bursasporu a rovnou přihrál na dva góly. Po odpykání trestu začal nastupovat v základní sestavě, ale střelecky se mu nedařilo a góly pro své spoluhráče spíše připravoval. Na svou první trefu čekal do devátého kola – a stála za to. Na hřišti Eskisehirsporu vyběhl coby střídající hráč do druhého poločasu a v 69. minutě odpověděl na úvodní gól domácích parádními nůžkami. Dal tak vzpomenout na gól, který dal kdysi za Spartu proti Teplicím. Další dva zápasy kvůli drobnému zranění vynechal, po návratu pravidelně nastupoval v základní sestavě a začalo se mu dařit i střelecky. Rizesporu tak nakonec dopomohl udržet se v nejvyšší soutěži jedenácti góly.

V probíhajícím ročníku nastoupil Léonard Kweuke ke všem pěti zápasům a v pátém kole rozhodl o premiérové výhře Rizesporu svým gólem do sítě Eskisehirsporu šest minut před koncem.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons (Man77, Ultraslansi)

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář