Foto z filmu Vražda v Orient expresu.

MRKNĚTE NA TV TIPY: 14. – 20. 1.

Film Kultura / 13.1.2013

V příštím týdnu nás čeká výběr z Felliniho, Nicolas Cage v dramatu i komedii a také klasika Vražda v Orient expresu.

V příštím týdnu se zrovna šťavnaté nabídky v českých televizích nedočkáme, přece jen se tam ale najdou drobečky pro náročné i rekreační diváky.

Fellini i Cage

ČT 2 stále pokračuje v projektu Velikáni filmu. Ten tento týden nepředstaví nikoho menšího, než jednoho z hlavních představitelů existencionalismu v evropském filmu, italského režiséra Federica Felliniho. Hned v pondělí od 21.50 uvidíme jedno z jeho nejvýznamnějších děl, 8 ½. V hlavní roli osobní krizí zmítaného režiséra exceluje Felliniho dvorní herec Marcello Mastroianni, některé z jeho osudových žen pak ztvárnily hvězdy jako Claudia Cardinale nebo Barbara Steel. Další kousek z Felliniho filmografie nám Dvojka nabídne v pátek ve 21.40. Snímek Amarcord, který je silně inspirován režisérovými vzpomínkami na dětství v Rimini, získal svého času Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

Trailer k filmu Obchodník se smrtí

Z úplně jiného soudku jsou dva filmy, v nichž hlavní roli hraje Nicolas Cage. Jeho výkony jsou pověstné značnými výkyvy, nicméně komedie Švindlíři (ČT 2, 15. 1., 22.15), v nichž mu zdatně sekundují Sam Rockwell a krásná Alison Lohman, a thriller Obchodník se smrtí (Nova, 16. 1., 22.45), kde kromě známého herce září zejména Jared Leto, patří k tomu lepšímu, co může Cage nabídnout.

Klasický mord

V pátek se kromě zmíněného Amarcordu můžeme těšit také na Goyovy přízraky českého tvůrce Miloše Formana. Příběh malíře Francisca Goyi (Stellan Skarsgård), především pak ale jeho múzy Inés (Natalie Portman), které do života osudově zasáhne španělská inkvizice a démonický otec Lorenzo (vynikající Javier Bardem) uvidíme na Nova cinema od 22.00.

Nedělní večer na ČT 1 pak od 22.10 bude patřit Vraždě v orient expresu, legendární detektivce S. Lumeta s Ingrid Bergman, která za tento film získala Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.  Zajímavou tečkou, nicméně téměř povinností pro filmové fanoušky, je pak přenos z předávání Zlatých glóbů 2013, který v úterý od 18.55 vysílá HBO.

Trailer k filmu Vražda v Orient expresu

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Nejčastěji mě najdete v některém z pochybných podniků v těsné blízkosti Národní třídy, neb tam zapáleně studuji VOŠ publicistiky a sklenku podřadného vína po škole, podávanou v oparu cigaretového dýmu, nikdy neodmítnu. Většinou hovořím o filmech, kterým rozumím víc než lidem a dělá mi to radost.

Zanechte komentář