Co jsme komu udělali? Duch staré dobré francouzské komedie v pojetí globalizace

Film / 29.10.2014

Nová francouzská komedie Co jsme komu udělali? láká do kin stejným francouzským humorem, který nás zahřál u srdce v Nedotknutelných (2011). 

Taková moderní globalizovaná rodinka bojuje s démony nové doby a my se ptáme – získá si nás Francie stejně jako před třemi lety?

Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?

romantická komedie

Francie, 2014, 97 min

Režie: Philippe de Chauveron

Hrají: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Elodie Fontan a další

Asterix bez Obelixe, ale s gagy mnohem lepšími

Ne až tak známý režisér Philippe de Chauveron (Zloděj a boxer, Nováčči) nám představuje komedii, kde jde za hranice rasismu, náboženství i politického vyznání samotného. Příběh manželů Verneillových, díky kterým se na filmová plátna vrací náš milovaný Christian Clavier známý jako mrštný Asterix. Ukazuje nám, jak těžké je vyrovnat se s odchodem dcer z rodinného hnízda, ale i s mícháním kultur, které neodmyslitelně provází 21. století.

Když si první dcera bere za muže náladového Araba Rashida (Medi Sadoun), manželé Verneillovi tiše nesouhlasí. Rok nato ale druhá dcera neodolá šarmu sexy Aryho Abittana ztvárňujícího neúspěšného židovského podnikatele Davida a ten další rok zase jejich třetí dcera podlehne cílevědomému bankéři, Číňanovi Chaovi (Fréderic Chau).

Tři švagrové různých národností už by stačili.

Každý pes, jiná ves – a přece se mají rádi. Co by David, RashidChao pro své chotě neudělali.

To už je na manžele Verneillovi trochu moc, proto tiše doufají, že alespoň poslední dcera bude věrná svému katolickému vzdělání a přivede domů nějakého slušně vychovaného křesťana. Jenže ta mezitím marně přemýšlí, jak svým sešněrovaným rodičům co nejslušněji vysvětlit, že jejím nastávajícím je sice slušně vychovaný, ale tak trochu, řečeno korektně, Afroameričan Charles.

Manželé Verneillovi neúspěšně skrývají zoufalství.

Manželé Verneillovi neúspěšně skrývají své zoufalství při svatbě druhé dcery s typicky židovským Davidem (Ary Abittan). Netuší, co je čeká dál…

Originální, svěží a vtipné

To, v čem kouzlo celé komedie nepopiratelně leží, je úžasná lehkost a originalita, se kterou je příběh vyprávěn. Hlavní síla filmu spočívá v dialozích a lidských nedorozuměních, na kterých jsou ty nejvtipnější scény postaveny.

A právě tato nedorozumění vyplývají z různých kulturních pozadí každého jednotlivce této netradiční rodiny, která vás dokáží rozplakat smíchy a zároveň tak trošku nastavit zrcadlo společnosti, kde se lidé pomalu bojí vyslovit cokoli, co by mohlo znít jen lehce rasisticky.

Zvládnou hodně, ale "černé" děti už jsou trochu příliš...

Do čtveřice všeho dobrého i zlého – charismatický herec Charles (Noom Diawara) by se pro úzkoprsé rodiče mohl stát osudným.

Co jsme komu udělali? tak primárně může být bráno jako velmi povedený tribut celému žánru francouzské komedie, která nepřekypuje inteligentními fórky, ale naopak roztržitými gagy, nesmyslnými scénkami, ale i děláním si legrace z pyšné Francie samotné.

Až moc černobílé

Nicméně stereotypizace, na které je téměř veškerý humor snímku posazen, může místy vyznívat až moc černobílé a celý film může působit až příliš vyumělkovaným a neosobním dojmem.

Ve světle 21. století a přemířě trapných komedií si na tento fakt tvůrci opravdu měli dát pozor a nasadit všem postavám lidštější tvář než jen kategorizaci typu „ten je rasista, ta je hysterická, ten je skrblík a ten zase patolízal.“ Každý protagonista tak nemůže nabídnout nic jiného než tuto jednoduše pochopitelnou slupku, a chvílemi tak dialogy působí až parodicky a neosobně.

Strojené úsměvy jen těžce zakryjí zklamání z nápadníka poslední dcerušky.

Strojené úsměvy ClaudaMarie jen těžce zakryjí zklamání z nápadníka poslední dcerušky.

Ve chvílích, kdy si ve snímku dělají srandu z Židů jako podnikavých skrblíků, Číňanů jako vlezlých šprtů a Arabů jako vypočítavých businessmanů, film působí roztomile a nutí vás se smát, ale tato přílišná jednoduchost postupem času ve filmu působí až příliš hloupě a jednotlivé postavy tak do jisté míry až degraduje.

Celé to pak zachraňuje právě Christian Clavier společně s Pascalem N’Zonzim v roli tatínka Charlese André Koffiho, kteří oba proti poslední svatbě bojují seč jim síly stačí a vyměňují si ostré glosy, které vás dostanou na kolena. Ostatní herci však proti nim působí spíš jako přiblblé loutky.

Christian Clavier v pozadí s Pascalem N'Zozim. Konec dobrý, všechno dobré?

Christian Clavier v pozadí s Pascalem N’Zonzim. Konec dobrý, všechno dobré?

Nedotknutelní x Co jsme komu udělali? 1:0

A právě tyto jednoduché, místy až hloupé charaktery dělají ve filmu neosobní, až chladný dojem a nikdy se ani vzdáleně nemohou přiblížit vřelosti a upřímnosti blockbusteru, který dobyl světová plátna před třemi lety – Nedotknutelným.

Vhled do myslí a hlavně srdcí miláčků francouzského publika Omara SyFrançoia Cluzeta nabídl jeden z nejupřímnějších filmů za poslední dobu a veškeré srovnání s Co jsme komu udělali? není zcela na místě.

Přesto si ale tato francouzská komedie, která vtrhla do českých kin 23. 10., zaslouží velkou pozornost jako klenot mezi upadajícím žánrem romantických komedií. Pokud se chcete chvílemi až rozbrečet smíchy, pokochat se krásnými lidmi i vznosnou myšlenkou, že láská kvete v každém věku i naboženství, Co jsme komu udělali? je jasnou volbou. Hlubší zážitek ale nečekejte.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentářVaše názory

  • Edna

    „Afroameričan Charles“ to jako myslíte vážně?? Co má černoch z Francie společného s Amerikou, to by mě tedy zajímalo..