10 důvodů, proč milovat podzim na talíři

Na talíři / 21.10.2014

Podzim je hotovým rájem všech foodies. Proč? Protože s podzimem se na talíři objevuje jen to nejlepší!

Podzim není jen přechodným obdobím mezi létem a zimou, kdy se počasí nemůže rozhodnout, jestli už tedy zima bude, nebo ještě ne. Je to období samých dobrých věcí nejen na talíři, ale i mimo něj. Z jakých surovin uvařit a kam na ně vyrazit, se dozvíte v následujících deseti bodech.

1. Jablka a hrušky

Podzimní klasika, která má opravdu široké využití. Jablka a hrušky se dají použít do nejrůznějších dortů a koláčů, nejchutnější a nejzdravější jsou ale samozřejmě za syrova. Jablka nás navíc chrání před civilizačními chorobami (vysoký krevní tlak, křečové žíly, infarkt), regulují trávení a pomáhají vylučovat škodlivý cholesterol.

2. Červená řepa

Pokud i vy máte červenou řepu zafixovanou jako nevábnou měkkou hmotu, která si říká kompot a kterou vám ve školce nutili, až vám ji úplně zprotivili, pak jste tu správně. Vyzkoušejte třeba dnes tolik oblíbené řepové carpaccio nebo salát, uvidíte, jak vám bude chutnat.

Červená řepa. Zdroj fotografie: foter.com, rosipaw

Červená řepa. Zdroj fotografie: foter.com, rosipaw

Šípky. Zdroj fotografie: foter.com, Girl Interrupted Eating (upraveno)

Šípky. Zdroj fotografie: foter.com, Girl Interrupted Eating (upraveno)

3. Houby

Další klasikou podzimu jsou houby. Udělejte si smaženici, houbovou polévku či houbovou omáčku se šesti, na podzim je vše dovoleno!

4. Šípky

Šípky jsou podzimní vitamínovou bombou, i když často opomíjenou. Vyrazte ještě dnes, otrhejte keře růže šípkové a připravte si domácí šípkový čaj nebo lahodnou šípkovou omáčku, která se skvěle hodí zejména ke zvěřině a paštikám!

5. Jedlé kaštany

Tuto dobrotu připravíte velice snadno. Kaštany nahoře nařízněte do kříže, nechte několik hodin namočené ve vodě a poté je pečte při 200 °C asi 15 minut. Kromě této úpravy je však samozřejmě můžete použít i na kaštanový krém či kaštanovou omáčku k masu.

Jedlé kaštany. Zdroj fotografie: foter.com, Gwenaël Piaser

Jedlé kaštany. Zdroj fotografie: foter.com, Gwenaël Piaser

6. Burčák

Částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné, lidově burčák, se pije zejména na Moravě a těší se zde velké oblibě celý podzim. A až bude zima, tak se z burčáku plynule přejde na svařák.

Dýně. Zdroj fotografie: foter.com, libraryman

Dýně. Zdroj fotografie: foter.com, libraryman

7. Dýně

Dýně mají sice ještě tak dva týdny čas, než bude Halloween, nicméně receptů je tolik, že studovat je můžete klidně začít už teď. Muffiny, cheesecake, krémová polévka, rizoto, placičky, chutney nebo ji prostě jen opečte, fantazii se meze nekladou!

8. Zvěřina a paštiky

S podzimem se na stůl v plné polní vrací také maso a zejména zvěřina. Klasikou je například kančí ragú nebo jelení guláš. Mým favoritem jsou však paštiky. Taková kvalitní domácí játrovka s pistáciemi a brusinkami, k tomu opečená bruschetta… no lahůdka!

9. Zabijačky

Kvalitní maso, spousta různých výrobků (jitrnice, jelita, ovar,…) a na Moravě také kolektivní charakter, takové jsou zabijačky. Práce je během zabijačky spousta, výsledek však stojí za to.

10. Farmářské trhy

Nejen kvalitní maso, ale i kvalitní suroviny obecně seženete na farmářských trzích. Dávejte si ale pozor, i tady se najdou podvodníci, kteří nakoupí v supermarketu a vydávají to za výplod své neexistující zahrádky. Když si ale trhy projdete důkladně a pořádně se porozhlédnete, najdete tu opravdové skvosty.

A co máte na podzimu na talíři nejraději vy?

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Rjabinnik and Rounien

Silvie Kostovská

Silvie Kostovská

Studentka bohemistiky a hispanistiky, nelítostný grammar nazi, nenapravitelný shopaholik, kavárenský povaleč, blázen do kultury, vášnivý pisálek s fetiší na očuchávání knížek, Brňák duší, cestovatel tělem a milovník dobrého jídla (zejména sladkého), toť moje maličkost. Na Generaci 21 zastávám post editorky sekce Na talíři. Kromě Generace píšu ještě blog Twenties girl (twentiesgirl.wix.com/twentiesgirl).

Zanechte komentář