Kafka v pasti v Divadle Komedie

Divadlo Kultura / 15.10.2014

Osmý ročník divadelního festivalu REDFEST patřil pražskému německy píšícímu autorovi židovského původu, Franzi Kafkovi.

Ve dnech 3. až 10. října se v brněnském divadle Reduta uskutečnil již osmý ročník festivalu REDFEST, tentokrát zaměřený na život, dílo a odkaz Franze Kafky. V rámci festivalu se divákům představila divadla z Česka i Slovenska, bohatý byl také doprovodný program. Já jsem měla možnost zhlédnout představení Past v podání pražského Divadla Komedie.

Franz Kafka (1883-1924) byl pražský německy píšící autor židovského původu, jeden z nejvýznamnějších představitelů experimentálního proudu literatury první poloviny 20. století. Mezi jeho neznámější díla patří trojice nedokončených románů Amerika (Nezvěstný), Proces a Zámek a povídka Proměna. Většinu jeho děl vydal posmrtně jeho nejlepší přítel Max Brod.

Kafkův život jako na dlani

O tom, že to Franz Kafka neměl v životě vůbec lehké, nás přesvědčí hned úvodní scéna, v níž je nám představena celá rodina: otec Hermann, který rodině vládne pevnou rukou, matka, která se zmůže jen na výhružné „Hermanne!“, Franz a jeho sestry, z nichž nejvřelejší vztah měl s Ottlou.

Kafka pálí své rukopisy.

Kafka pálí své rukopisy.

Kromě rodiny sehrávají v Kafkově životě důležitou úlohu také ženy. Ať už je to snoubenka Felice, milenka Greta či další z mnoha žen, s každou z nich měl komplikovaný vztah, který do jisté míry ovlivnil i jeho tvorbu. Jediný, kdo měl pro jeho milostné eskapády pochopení a kdo ho měl i přesto rád, byl jeho věrný přítel a spisovatel Max Brod.

Excelentní herecké výkony i zajímavé postavy

Z hereckého obsazení musím vyzdvihnout především Evu Vrbkovou, která ztvárnila Kafkovu snoubenku Felice, a Jana Hofmana, představitele Franze Kafky, který jako by Kafkovi z oka vypadl! Neméně zaujali také Jan Zadražil v roli Kafkova nejlepšího přítele Maxe Broda, Kristýna Leichtová jako milenka Greta a Vilém Udatný, který velice přesvědčivě ztvárnil Kafkova despotického otce Hermanna.

Nejlepší výkon podala kromě Jana Hofmana představitelka Felice Bauerové, Eva Vrbková (vlevo).

Nejlepší výkon podala kromě Jana Hofmana představitelka Felice Bauerové, Eva Vrbková (vlevo).

Zajímavé byly také postavy Arizátora (symbol blížící se nacistické pohromy) a Dušičky (Kafkovo alter ego).

Kafkova symbolika

Celkovou tíživou atmosféru a stísněný dojem dotvářely také kulisy a kostýmy. Děj se odehrává mezi černými pokřivenými zdmi s bílými křídovými šmouhami, postavy jsou oděné do černé a bílé a některé mají dokonce masky (Arizátor) či pytlíky na hlavách (zákazníci v prodejně nábytku).

Symbol celé hry - skříň.

Symbol celé hry – skříň.

Zvláštní význam má v celé hře skříň, která Kafku „tíží na hrudníku jako náhrobek“. Ta je ve hře dopravním prostředkem, Kafkovou myslí, ale zároveň i symbolem jeho strachu. Je úkrytem, ale i pastí. Pastí, do které když se jednou chytí, tak už mu není pomoci.

Inscenace: Past
Autor knižní předlohy: Tadeusz Różewicz
Divadlo: Divadlo Komedie, Praha
Premiéra: 12. září 2013
Režie: Vojtěch Štěpánek
Herecké obsazení: Jan Hofman, Eva Vrbková, Jan Zadražil, Kristýna Leichtová, Vilém Udatný, Hana Kusnjerová, Jiří Racek, Eva Lecchiová a další
Cena: 250-290 Kč

Zdroj všech fotografií: Divadlo Komedie

Silvie Kostovská

Silvie Kostovská

Studentka bohemistiky a hispanistiky, nelítostný grammar nazi, nenapravitelný shopaholik, kavárenský povaleč, blázen do kultury, vášnivý pisálek s fetiší na očuchávání knížek, Brňák duší, cestovatel tělem a milovník dobrého jídla (zejména sladkého), toť moje maličkost. Na Generaci 21 zastávám post editorky sekce Na talíři. Kromě Generace píšu ještě blog Twenties girl (twentiesgirl.wix.com/twentiesgirl).

Zanechte komentář