Fenomén jménem Video Game High School

Technologie / 24.10.2014

Autor:

22. října 2011 byla ukončena Kickstarter kampaň projektu VGHS youtubera FreddieW. Během 30 dnů se z požadované částky 75 000 $ stalo 273 725 $.

Freddie Wong, jak zní celé jeho jméno, je čistokrevný tvůrce a pařan. Podílel se a stále se podílí na nespočtu videoprojektů (vypíchněme například spolupráci s Jonem Favreauem při propagaci filmu Kovbojové a Vetřelci nebo režii reklamy na Battlefield 3 na žádost EA), hraje hry na profesionální úrovni (Guitar Hero) a v neposlední řadě je také jedním ze zakladatelů studia RocketJump a společnosti OverCrank Media.

Na svém youtube kanálu FreddieW zveřejňuje krátká videa, která jsou ukázkou dokonalého umění s digitální úpravou videa. Příběh je většinou značně nepodstatný a ve videu o délce dvou až tří minut by stejně nevynikl. Videa, která jsou zde k vidění, jsou pouhým předváděním se. Válkou květin začínaje, přes „opravdový“ raketový skok a závodem motokár jako v MarioKart konče. Digitální blbinky dovedené k dokonalosti.
[tabs tab1=“Válka květin“ tab2=“Raketový skok“ tab3=“Mario Kart“ tab4=“Kovbojové a Vetřelci“]

[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[tab id=3]
[/tab]
[tab id=4]
[/tab]

[/tabs]

RocketJump = vznik VGHS

Od toho raketového skoku pak vznikl i onen název studia, RocketJump. Zde se již dostáváme k projektu Video Game High School. Primárním účelem studia je právě tento projekt. Ten byl v mysli Freddieho Wonga uložen už nějaký ten pátek. Představte si školu videoher ve světě, kde jsou hráči her modlou, komoditou stejně jako v našem světě jsou hráči fotbalu nebo hokeje. Nezní to úžasně? Jistěže zní. Herní prostředí natáčené v reálných lokacích, stačí přidat pár výbuchů a máte zásah do černého. TOHLE chceme vidět!

Kickstarter a fenomenální úspěch

Na Kickstarteru se 22. září objevila kampaň Freddieho Wonga, kde požadoval 75 000 $ na vznik webseriálu z prostředí střední školy videoher. Během necelých 24 hodin byla částka vybrána, a přesto lidé dále přispívali.

Kickstarter: portál na kterém můžete skrze komunitu uživatelů vybrat během třiceti dnů kampaně finanční prostředky na svůj projekt.

Po třiceti dnech se nakonec počítadlo vybraných financí zastavilo na neuvěřitelných 273 725 $. V přepočtu (dnešní kurz 21,76 Kč za dolar) se jedná o téměř šest milionů korun. To dalo Freddiemu a jeho společníkům dostatek financí k tomu, aby si splnili své nejdivočejší sny.

VGHS 1. Sezóna

Na začátku první sezóny se setkáváme s postavou BrianaD, který není úplný smolař a looser, také bychom ho ovšem neoznačili za kdovíjakého šikulu a frajera. Vlastně je to jen obyčejný kluk, který má své sny. Sny o tom, že bude uznávaný hráč her, že se dostane na VGHS a bude studovat profesionální hraní her s těmi nejlepšími. To se mu také podaří, a to vlastně jen náhodou. Během svého zápasu ve hře Field of Fire se mu díky náhodě a vlastnímu umu podaří porazit nikdy neporaženého hráče. Zákona. Na základě toho je mu doručeno rozhodnutí o okamžitém přijetí do prvního ročníku na prestižní Video Game High School.

Úspěch to byl doopravdy neskutečný. Efekty hollywoodských rozměrů (většina výbuchů je skutečná). Příběh je možná trochu slabší, nicméně berme to tak, že tohle nepíšou mistři. Jedná se o obyčejný příběh o přátelství, rivalitě, lásce a touze zasadit ten nejlepší headshot (vypůjčeno z oficiální synopse). Nejlepší díl byl podle mě čtvrtý, závěrečný. Ve čtvrtém díle je totiž doopravdy vidět, jaký balík peněz tvůrci dostali, a že i za takové peníze lze vytvořit úžasnou podívanou. Zde by se hollywood mohl učit. Obsadit Harleyho Morensteina do role ředitele Calhouna byl mimochodem ten nejlepší nápad v celé historii webseriálů.

VGHS 2. Sezóna

Při kampani na druhou sezónu si tvůrci řekli o 636 010 $. Proč? Protože přesně tolik stála kompletní tvorba první sezóny. Za třicet dnů se následně podařilo vybrat 808 341 $. Bude tedy zase více prostředků a druhá sezóna pak nabídne ještě výpravnější a úžasnější audiovizuální zážitky. To nám slíbil i trailer, který patří podle mě mezi nejlepší webseriálové trailery v dějinách youtube. A málem bych zapomněl: druhá sezóna bude točena na HFR kameru při 48fps a youtube poskytlo tvůrcům velkou halu na vybudování všech potřebných kulis.

A slavil se další úspěch. Druhá sezóna přinesla oproti první méně epizod, za to jsme ale dostali epizody v průměrné délce okolo půlhodiny, což je tak o čtvrthodinu více než v první sezóně. Také se mnohem více rozvinul příběh okolo ústředních postav. Ovšem i tak je tahounem druhé série Zákon. Můžete si být jistí, že jakmile se dostane na scénu, okamžitě si celou pozornost ukradne on. Brian Firenzi, jenž postavu Zákona hraje, zde vydal maximum ze svého hereckého umu, a my mu děkujeme. Také se do popředí na moment podívala další videoherní škola a nastínil se mnohem větší příběh okolo celého světa, ve kterém se děj odehrává. Vyhlížíme třetí sezónu.

[tabs tab1=“Cena 1. sezóny“ tab2=“cena 2. sezóny“]

[tab id=1]

Cena první sezóny | Zdroj: kickstarter.com

[/tab]
[tab id=2]

Cena druhé sezóny | Zdroj: indiegogo.com

[/tab]

[/tabs]

13. října – Začátek konce. VGHS 3. Sezóna

Už se to blíží, už to tu nejspíš i je. Kampaň na třetí a závěrečnou sezónu se z Kickstarteru přesunula na Indiegogo a požadavek byl stanoven na 750 000 $. Třetí úspěšná kampaň nakonec vybrala okolo 900 000 $ a dovolila tak tvůrcům opět vytvořit jejich vysněný svět bez svázaných rukou. Před nedávnem se objevil i trailer a naprosto úchvatný plakát, který vzdává hold všem průkopnickým sci-fi filmům před digitální érou.

Plakát k třetí sezóně | Zdroj: facebook.com

VGHS není klasickým webseriálem, který by tvořila banda mladíků na koleni v garáži. Toto je počin, který může nadobro změnit cestu nezávislé filmové tvorby. Proto je tak důležitý a mluví se o něm jako o milníku ve filmové tvorbě. Pokud máte dobrý nápad, můžete jen oslovit lidi na internetu a získat co potřebujete, není třeba chodit za velkými studii, která z vás jen stáhnou kůži. Mimo tuto svoji důležitost se doopravdy jedná o velice zábavný seriál, a proto má i takový úspěch. Baví nás a všichni v něm vidíme i kousek sebe a svých snů. Bravo Freddie, bravo vám všem. VGHS musíte vidět, nestačí si o tom pouze přečíst.

Zdroj perexové fotografie: rocketjump.com
Zdroj videa: youtube.com 

Jan Šaršoun

Jan Šaršoun

Zanechte komentář