A co když přijede Bratránek z Batávie?

Divadlo Kultura / 13.10.2014

Úspěšná komediální opereta se vrátila na prkna NDM již ve čtvrtém přepracování. Pestře humorné zpracování nezklamalo!

Opereta Eduarda Künnekeho Bratránek z Batávie patří k vyhledávaným titulům svého žánru. Národní divadlo moravskoslezské ji nastudovalo od roku 1923 již počtvrté. Své publikum si hra získala už v roce 1921, kdy měla premiéru v Berlíně.

Libreto klasické operety přebásnil dramatik Tomáš Vůjtek a spolu s režisérem Tomášem Jirmanem přemístili děj do prvorepublikového Československa. Hlavní hrdinkou je slečna Julie (Martina Šnytová), která si v dětství slíbila věčnou lásku a věrnost se svým nevlastním bratránkem Vendelínem (Josef Lekeš). Ten se po celá léta neozývá a Julie stále čeká. Ač se o ni uchází Evžen Zahradník (Roman Harok), vytrvalý nápadník přímo k pohledání, ona chce zůstat věrna svému milému.

teta

,,Strýček s tetou, do všeho se pletou…“ i to zvučně zpívá Manča.

Komické scénky s Evženem a Julií zachraňuje služebná Manča (Jana Kurečková), která je navíc spřízněnou duší slečny Julie. Obě žijí v představách o nehynoucí lásce, která i hory přenáší a čekají na svého vysněného.

Manča, která slečně Julii pomáhá odehnat neodbytného ženicha.

Služebná Manča to také pěkně rozjede!

O zábavu se stará také starší manželský pár strýček Josef (Václav Morys) s tetou Boženou (Janka Hoštáková). Vychovávají Julii a vybírají ji partnera. Ta však stále trvá na svém a čeká na Vendelína. Do děje vstupuje neznámý muž Alois (Josef Moravec), který souhrou náhod začne předstírat, že on je Vendelín, který se vrací z daleké Batávie, protože zjistí, že jen to je cesta, jak se sblížit s krásnou Julii. Ta je přešťastná, jelikož se dočkala svého milého. Pravda však vyjde najevo!  Co se však stane, když nakonec po letech zavítá zpátky opravdový Vendelín, se dozvíte až při návštěvě divadla.

Tato opereta velmi připomínala muzikál. Působivou prvorepublikovou atmosféru doplňovala řada replik týkajících se věčně stávkujícího starého automobilu, scéna orámovaná starým obrazem i nádherně propracované kostýmy. Vyzdvihnout rozhodně zaslouží výkon jednoho z  nejvytíženějších operních a operetních tenoristů Josefa Moravce, který si zahrál Aloise, a také hlavní hrdinky Julie v podání Martiny Šnytové, která si publikum získala nejen svým krásným hlasem a půvabem, ale také tanečním výkonem.

Co se stane, když se zjistí, že neznámý muž se není Vendelín?

Co se stane, když se zjistí, že neznámý muž se není Vendelín?

Velmi se mi líbila také hra se slovy a líbezná čeština, která pro operety zas tak typická není. Byla velmi příjemná změna slyšet v tomto žánru také zvučnou češtinu. Nechybělo mnoho vtipných scén a pestrý humor skrytý v narážkách. Šlo doslova o slovíčkaření!

Inscenace: Bratránek z Batávie
Autor: Eduard Künneke
Divadlo: Divadlo Jiřího Myrona Ostrava
Premiéra: 2. října 2014
Režie: Tomáš Jirman
Herecké obsazení: Václav Morys, Janka Hoštáková, Martina Šnytová, Roman Harok, Josef Novák-Wajda, Lada Bělašková, Marcel Školout, Libor Olma, Peter Svetlík a Josef Lekeš
Cena: 360-240 Kč

Zdroj fotografií: Martin Popelář NDM

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář