Napijte se z šálku designu

Design / 15.10.2014

Vypusťte ze světa své problémy s šálkem kávy v božské kavárně.

Podzim není jenom o tom, že se na zemi povaluje spadlé barevné listí a krajina je zbarvená do teplých tónů. I ve studeném počasí se dá najít způsob, jak se zahřát a na chvilku se oprostit od každodenního shonu. Za chvilkou klidu a rozjímání nemusíte jezdit daleko. Stačí se schovat do jedné z vašich místních kaváren, které vaše město nabízí, a vychutnat si výbornou kávu s ještě chutnějším dortem.

Nemyslíme jen tak ledajakou kavárnu, ale chtěli bychom upozornit na takové, které vás zahřejí jak dobrou kávou, tak i svým interiérem. Už dávno se gastronomický průmysl nezajímá pouze o uspokojení chuťových buněk svých zákazníků. Není nic lepšího, než si posedět v inspirativním interiéru, který vás doslova vtáhne do jiné reality.

Vůni kávy nejde dlouho odolávat! Zdroj: pixabay.com

Vůni kávy nejde dlouho odolávat! Zdroj: pixabay.com

Do Prahy nejen za dobrou kávou

Praha skrývá spoustu pokladů ve svých tajuplných uličkách, proto není lehké vytipovat ta nejlepší místa. Kde ale musíte zahájit svou kávovou pouť, je určitě Espresso bar EMA. Skrz skleněnou výlohu můžete už zvenčí rozpoznat dřevěný interiér proložený moderními prvky. Na kavárně je zajímavé posezení, které vám připomene staré časy ve školních lavicích.

Stejně dobře se tváří interiér v kavárně Café Pavlač, ve kterém tvoří dominantu betonový bar ve tvaru nekonečné osmičky. Celkový vzhled kavárny působí industriálně. I když je většina vybavení ze dřeva, jeho měděná barva dodává tomuto místu zcela jinou perspektivu.

Návštěvou kavárny Café B. Braun zároveň podpoříte charitativní projekt Úsměv pro život, který usiluje o zlepšení pobytu pacientů v nemocnicích.

Pro milovníky chladného, avšak nápaditého designu, je tady kavárna Café B. Braun. Nachází se v původně Lékařském domě a její sterilní interiér není ochuzen právě o prvky z lékařského prostředí. Obrazy, dekorace a motivy s lékařským vybavením lemují celý interiér a schody ze skla a oceli ve tvaru ostré spirály ve vás zanechají ten správný dojem!

Zleva: EMA espreso bar (facebooká stránka), cafepavlac.cz, cafebbraun.cz

Zleva: EMA espreso bar (facebooká stránka), cafepavlac.cz, cafebbraun.cz

Ostravo, co nabídneš dobrého

Kdo chce v Ostravě ochutnat kus dobrého designu i kávy, ten nesmí zapomenout navštívit kavárnu Jet set, která skrývá naprosto luxusní interiér. Stojí na místě bývalé a na svou dobu honosné kavárny Elektra, která byla součástí Hornického domu.  Zlaté zdobení stropu a tmavý dřevěný dekor kavárny tvoří dokonalé místo pro setkání s přáteli nebo se vaší drahou polovičkou.

Nejenom centrum Ostravy nabízí ochutnávku dobrého designu. Zaskočte si na kávu i do kavárny Provence, která vás vtáhne do tajů Francie. Cihlové obložení zdí, proutěný a dřevěný nábytek s patinou vás vrátí o několik let zpátky a vám se nebude chtít odejít.

Čerstvou kávu vám také připraví v kavárně Broadway Coffee, která se pyšní interiérem z minulého století. Sotva přejdete její práh, ocitnete se v salónku připomínajícím starší westernové filmy. Nezapomeňte svůj zrak upřít také na dlážděnou podlahu, se kterou si architekti pohráli. Uprostřed kavárny je situované schodiště s dřevořezbou vedoucí kdovíkam. Můžete to zkusit zjistit na vlastní kůži.

Zleva: jetsetostrava.cz, broadway-coffee.cz, archiweb.cz (Design café)

Zleva: jetsetostrava.cz, broadway-coffee.cz, archiweb.cz (Design café)

Brno ve všech barvách

Když zůstaneme u starosvětského designu, zaujala nás v tomto případě i kavárna Falk v Brně, která je vybavena staršími kousky nábytku, kde v čele kavárny stojí bílý bar z oprýskaného dřeva. Až se zde zastavíte na kávu, zaměřte se na detaily, které jsou dominantou celého interiéru.

Kavárna, která má už jen v názvu slovo design, bude pro vás jako říše splněných snů. Brněnské Design Café září pestrostí barev a různorodých tvarů, které by vás nenapadly. Lustry ve tvaru kapek odlehčují celkovou atmosféru a rybářská síť visící ze stropu je protkaná rostlinami a v každém vyvolá iluzi kvetoucího stromu. Jestli vás ani tohle nenaláká, tak co říkáte na absinthovou fontánu, kterou mají v nabídce?

Plzeňské ulice voní kávou

Street Café v Plzni má opravdu interiér, který se nevidí každý den. Kombinaci bílé, červené a zelené se nedá odolat! I když jsou to vyzývavé barvy, budete se mezi nimi cítit překvapivě přirozeně. Kamenné obložení zdí je doplněno barevnými záštitami mezi stoly. Vzhled kavárny může někomu připadat příliš strohý, ale zkuste jí dát šanci a uvidíte, že si ji zamilujete.

Zleva: streetcafe.cz, Café Seneca (facebooková stránka)

Zleva: streetcafe.cz, Café Seneca (facebooková stránka)

Za renesancí do Olomouce

Jak už jste si mohli všimnout, v současné době je moderní vracet se zpátky do dob, které nebyly ovlivněny moderní technologií. Ani Olomouc v tomto směru nezůstává pozadu, a proto vás rádi přivítají v kavárně Café Seneca, ve které ožívá duch minulého století. Abstraktní tapety, renesanční zrcadla, rámy a bar ve zlaté barvě láká zákazníky na výbornou kávu se zákuskem. Detailní zdobení a různorodost interiéru vás hned u vchodu odzbrojí.

Těm z vás, kteří nefandí kávovým dýchánkům, nabízí kavárny mnoho dalších nápojů a dobrůtek, které si můžete vychutnat. Odpočinek se dost podceňuje, proto není na škodu si vyhradit čas na posezení o samotě, s knížkou nebo přáteli.

Zapoměli jsme na vaši oblíbenou kavárnu? Podělte se s námi o své tipy do komentářů!

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Iveta Brandstetter

    Prosím o upřesnění. Kavárna Jet Set je na místě bývalé kavárny Elektra, která byla součástí hornické domu. Elektra měla také na svou dobu úžasný interiér. Děkuji.

    • Silvie Trebatická

      Iveto, mockrát děkujeme za upřesnění informace. Již jsme to v článku opravili. Za Generaci 21, Silvie Trebatická