Stálice českého šperku Věra Nováková

Design / 17.10.2014

Šperky vyrábí z tradičních materiálů, ale volí netradiční postupy. Seznamte se s osobitou ženou, která tvoří nádherné skvosty.  

Že si bude prodejem šperků vydělávat peníze, si Věra Nováková představovala už v deseti letech, kdy vyráběla kytičkové prstýnky z navlékaného rokailu. Jejím největším dětským snem vždy bylo dotknout se velkého světa, ukázat se. A tak už jen přijetí na uměleckou školu v Trutnově v době hlubokého socialismu byl pro Věru obrovský úspěch.

kolaz4

Šperky Věry Novákové jsou skutečně osobité. Zdroj: vera-novakova.cz

Začátky její šperkařské kariéry však nebyly lehké. V době, kdy absolvovala na VŠUP v ateliéru Kovu a šperku, totiž neexistovaly akce typu Designblok, umělecká scéna ani galerie, kde by se mohli začínající umělci představit. „Navíc už jen to, že jsem nebyla zaměstnaná a snažila jsem se něco vyrábět, bylo podezřelé,“ popisuje své začátky Věra.

Věra Nováková /1973/

Absolventka VŠUP (ateliér Kov a šperk prof. V. K. Nováka) se již více než 13 let věnuje tvorbě originálních a malosériových šperků z drahých kovů v symbiotickém propojení s drahými kameny či perlami.

Prestižní publikací Compendium byla zařazena mezi tisícovku nejvýznamnějších světových autorů šperků.

Dnes už se šperku Věra věnuje více než třináct let a zdá se, že její studna nápadů se jen tak nevyčerpá. Tou největší inspirací je jí totiž život, který proudí okolo. Jak sama popisuje, mnohdy jí stačí k nápadu na novou kolekci jen záblesk, vůně či nějaký zvuk. Například v kolekci Sepiserie využila Věra přírodní struktury sépiové kosti a vznikly tak jedinečné náhrdelníky, náramky a prsteny s originálním dekorem. Neobvyklý tvar navíc zvýrazňuje i struktura použitého materiálu a jeho povrchová úprava. Ostatně vrstevnice, kontrasty mezi jemnou strukturou matného pláště a vnitřní vyleštěnou plochou se staly jakýmsi poznávacím znamením Věřiny práce.

kolaz

Prsteny jsou nedílnou součástí Věřiny tvorby. Zdroj: vera-novakova.cz

V posledních letech uznávaná šperkařka pracuje nejčastěji s tématy a motivy, které ji nějakým způsobem provokují a zajímají. Nevrhá se zbytečně po nových tématech, ani se nesnaží držet se aktuálních módních trendů. „Také se pozvolna vracím k použití barev, kamenů a perel. Své snahy jsem totiž poslední dobou směřovala spíše k luxusnímu pojetí šperku. Ale pro mě je tím největším luxusem umět si pořád hrát s tvary i použitými materiály,“ doplňuje šperkařka, pro níž by bylo největší odměnou a poctou, kdyby se některé její šperky staly rodinným klenotem.

Zdroj: vera-novakova.cz

Originální náušnice podle Věry Novákové. Zdroj: vera-novakova.cz

Chcete-li se s Věry tvorbou setkat osobně, navštivte třeba pražskou galerii DOX či obchod Kubista na Ovocném trhu. Šperky můžete zakoupit na jejich stránkách www.vera-novakova.cz.

Zdroj perexové fotografie: vera-novakova.cz

Izabela Nováková

Izabela Nováková

Zanechte komentář