Z historie jídla: Kaše k snídani, obědu i večeři

Na talíři / 25.10.2014

Pokud jste si někdy lámali hlavu nad tím, jestli naši pravěcí předkové jedli jen bobule a mamuty, mám pro vás odpověď.

Historie pokrmů je velmi často zahalena tajemnou mlhou. U těch pravěkých a středověkých nám pomáhají archeologické nálezy – občas se najde nádoba se zbytkem jídla, jindy shluk odpadků, které zasypala hlína a zakonzervoval čas. Oheň byl bezpochyby nejdůležitějším lidským objevem. Sálavé teplo člověk využil chytře: ohřál sebe i svůj pokrm. Pokud jste na základní škole četli Lovce mamutů, bezpochyby víte, že pečené maso a morek z kostí byly lahůdkou, ne však dennodenní. Čím se tedy lidé stravovali v takový běžný všední den? Kaší. Obilninovou, ovocnou, se zeleným listím, tukem, někdy i oslazenou medem.

Jak snídali pralidé? Zdravě!

Strava našich předků byla založena na experimentování. Postupném ochutnávání, co je jedlé, co smrtelně nebezpečné. Když už objevili jedlou surovinu, museli ji zpracovat. Například obilniny, které dnes dokážeme během chvilky a bez mrknutí oka zpracovat na extra jemnou mouku, bylo potřeba máčet a velmi pracně třít mezi kameny. Výsledná „mouka“ byla velmi hrubá, vhodná maximálně na nějaké placky. Když se však mouka vodou zředila více, vznikla kaše.

Sladká chuť je pro nás přirozená – i mateřské mléko je nasládlé. Cukr se v kuchyních moc nepoužíval až do 17. století a med jen v případě, že byl nalezen v přírodě. Nejčastěji se proto ke slazení používalo přirozeně sladké ovoce nebo smetana. Takto ochucenou kaši bychom bezpochyby rádi posnídali i my, moderní lidé.

Ve středověku byly kaše s oblibou barveny – ovocem, zeleninou i zelenými listy; přidával se tuk (obvykle živočišný, který byl velmi oblíbený i v pravěku), maso, houby, ale i víno, nově objevené koření, sušené ovoce či ořechy. Kaše se připravovaly sladké i slané, velmi často také sladko-slané. Patřily k běžným jídlům po celý den, ale i na slavnostní tabuli.

Kukuřičná mouka, ovesné a pohankové vločky, hrubá mouka, rýže i špalda. Nejen tyto suroviny lze použít k přípravě kaše. (Autor fotografií: Šárka Hubáčková)

Kukuřičná mouka, ovesné a pohankové vločky, hrubá mouka, rýže i špalda. Nejen tyto suroviny lze použít k přípravě kaše. Zdroj: Šárka Hubáčková, Generace 21

Recept na slavnostní kaši čtyř barev

Ukázka z knihy Jídlo a pití v pravěku a ve středověku

Magdalena Beranová

„Utři mandle a rozpusť je jako kaši a dej do tří hrnců. V jednom nech bílou, druhou část obarvi šafránem na žluto, třetí učiň brunátnou pomocí sandalu (santalového dřeva). Potom rozinky nebo povidla s mandlemi rozpusť jako kaše, aby byla černá, a dej do čtvrtého hrnku. Všechny ty kaše oslaď cukrem, vař to, až budou dobře husté. Přes mísu udělej šindelem kříž, který by všude doléhal, vlej všechny ty čtyři kaše do toho kříže, každou zvlášť, potom vytáhni kříž.“

Jeden příklad za všechny: sladká mandlová kaše. Přestože obvykle se kaše připravovala spíše z obilnin či staršího pečiva, mandle dodávaly hostině téměř punc luxusu. Nejlépe budou chutnat povařené v mléce nebo smetaně. Santalové dřevo se dnes běžně v české kuchyni nepoužívá, brunátnou, tedy červenou barvu, dodá i ovoce jako maliny, jahody či rybíz. Mandle není třeba utřít (tedy rozdrtit), stačí použít jemně mleté mandle, neboli mandlovou mouku. Recept nejen na tuto kaši najdete v knize Jídlo a pití v pravěku a ve středověku od Magdaleny Beranové.

 Zdroj perexové fotografie: Šárka Hubáčková, Generace 21

Šárka Hubáčková

Šárka Hubáčková

Mám ráda nejen jídlo jako takové, ale i příběhy, které se k němu vážou. Ať už jsou o tom, že nejlepší koláče peče teta z druhého kolene nebo o jídlech, která vařili lidé před stovkami let. Kromě toho píšu blog o jídle www.tvarohapovidla.cz

Zanechte komentář