Sluneční elektrárna v Abú Dhabí prolomila rekordy

Cestování / 26.10.2014

Další rekord Spojených arabských emirátů se skrývá ve využití sluneční energie. Nahlédněme společně do tajů tamní sluneční elektrárny, která je největší na světě.

Všichni dobře víme, že neobnovitelné zdroje energie tu nebudou věčně. Ropa dochází každým dnem a domácí i světová média nás o tom neváhají dostatečně informovat. Proto se již delší dobu vyhledávají různá alternativní řešení, jak si doma zajistit teplo a jak popohnat svého čtyřkolého miláčka kupředu.

Ke způsobu, jak dosáhnout tepla domova ze zdrojů obnovitelných, se paradoxně uchýlili přímo v srdci země, jejíž věhlas a vysokou životní úroveň způsobují právě příjmy z ropy. Řeč je o Spojených arabských emirátech, kde byla před rokem a půl spuštěna největší sluneční elektrárna na světě.

V Abú Dhabí je slunce skutečně na denním pořádku. Zdroj: Wikimedia Commons, Joestevens

V Abú Dhabí je slunce skutečně na denním pořádku. Zdroj: Wikimedia Commons, Joestevens

Slunce mezi zrcadly

Tato gigantická sluneční elektrárna vyrostla v Madinat Zayed v emirátu Abú Dhabí a jmenuje se Shams Solar Power Station, přičemž slovo Shams znamená v arabštině slunce. Ten, kdo s tímto nápadem postavit sluneční elektrárnu právě zde v Abú Dhabí přišel, uhodil skutečně hřebíček na hlavičku. V jakém jiném místě by měly takové elektrárny stát než právě tam, kde je sluneční žár na denním pořádku – v poušti?

Shams 1 rozhodně není žádný drobeček, kterého si postavíte doma na zahradě. Na rozloze 2,5 čtverečních kilometrů je za sebou vyrovnáno 258 000 parabolických zrcadel – kolektorů. Elektrárna disponuje výkonem 100 MW a dokáže zásobovat dvacet tisíc domů v zemi.

Nová sluneční elektrárna v Abú Dhabí je dokonce větší než tato na Ukrajině. Zdroj: Wikimedia Commons, Lujkin8

Nová sluneční elektrárna v Abú Dhabí je dokonce větší než tato na Ukrajině. Zdroj: Wikimedia Commons, Lujkin8

Objeví se další?!

A proč má elektrárna za slovem Shams ještě číslo 1? Následovat bude totiž ještě stavba dvou dalších elektráren pojmenovaných jak jinak než Shams 2 a Shams 3. Kde tyto elektrárny vyrostou, zatím není tak docela jasné, ale zřejmě můžeme tušit, že menší než Shams 1 rozhodně nebudou.

Obnovitelné nebo neobnovitelné?

Zajímavostí je, že u této sluneční elektrárny to s těmi obnovitelnými zdroji není tak úplně stoprocentní. Pokud totiž slunce nesvítí dostatečně, což se samozřejmě ve Spojených arabských emirátech tak často nestává, ale kdyby přece jen, nastoupí na scénu zemní plyn, který ohřívá páru.

Finanční stránka věci je také ohromující, celá tato lesklá energetická paráda vyšla celkově na 600 milionů dolarů. Společnost Abengoa Solar na její výstavbě ale rozhodně strádat nemůže, má na svědomí totiž dalších pět elektráren tohoto typu – čtyři ve Španělsku a jednu v USA.

Tato sluneční elektrárna v Andalusii je rovněž dílem společnosti Abengoa Solar. Zdroj: Wikimedia Commons, Koza1983

Tato sluneční elektrárna v Andalusii je rovněž dílem společnosti Abengoa Solar. Zdroj: Wikimedia Commons, Koza1983

Pokud byste tedy do Spojených arabských emirátů náhodou měli cestu, zajeďte se na Shams 1 podívat. I když to není turistická atrakce jako taková, rozhodně takové množství zrcadel neuvidíte každý den.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Abengoa Solar

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář