Jan Konečný obsluhuje na Palmovce dva pány

Divadlo Kultura / 16.1.2013

V pátek měla v pražském Divadle pod Palmovkou premiéru cenami ověšená britská inscenace Sám na dva šéfy. A zase taková sláva to nebyla.

Vítejte v roce 1963. Velké Británii už 11 let vládne královna Alžběta II. a popové hudbě kraluje čtveřice muzikantů – Paul, John, George a Ringo. Ale to jen tak na okraj. Autor textu, současný britský dramatik Richard Bean, si jinak s realističností hry hlavu příliš nelámal. Přece jenom vycházel ze Sluhy dvou pánů, asi nejznámější hry Carla Goldoniho, autora spojovaného s žánrem tradičně improvizovaného divadla, komedie dell‘arte.

Odkud máš ten nůž? Z Tesca!

V Beanově příběhu, zasazeném do lázeňského města Brightonu, hraje hlavní roli skupinka pochybných mafiánů. Jediná šikmá plocha, o které v jejich souvislosti však můžeme mluvit, je opravdová šikmá plošina, po níž se herci pohybují.  Vražedné zbraně se kupují v Tescu, sváry se končí takzvaně na Hamleta (tzn. zabít všechny kolem, a pak sám sebe) a nikdo ještě neslyšel o tom, že opakovaný vtip není vtipem.

Uprostřed toho všeho stojí chudý, trochu přihlouplý, věčně nenažraný, novodobý harlekýn, Francis (Jan Konečný). Ten se, jak jinak než náhodou, dostane najednou do služby dvou pánů. Prvním z nich je Rasco Crabbe. Tedy vlastně jeho sestra Rachel (Anna Stropnická), která se za něj z jednoho prostého důvodů vydává – Rasco je mrtvý.

Druhým zaměstnavatelem Francise je Stanley Cool (Radek Zíma). Snad ještě větší náhodu než předtím jde jednak o vraha Rasca a také o Rachelina milence. Mimoto tu máme již zmíněnou mafiánskou famílii doplněnou zamilovaným párem Pavlínou (Petra Horváthová) a aspirujícím hercem Alanem (Ondřej Kavan).

Zleva: Zuzana Slavíková, petra Horváthová a Anna Stropnická. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Zleva: Zuzana Slavíková, Petra Horváthová a Anna Stropnická. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Sám na dva šéfy a tak vůbec na všechno

Procházkova inscenace se od začátku táhne celkem pomalu, do tempa se dostává, až když se Konečného postavě dostane více prostoru. Vrcholem a hlavním zdrojem komičnosti hry je jeho scéna v restauraci, kde se snaží obsloužit oba své šéfy najednou.

V této scéně se i hojně využívá komunikace s publikem. Divák je ale velmi brzy zklamán tím, že do většiny těchto „improvizací“ jsou obsazeni herci či pracovníci divadla a dialogy mezi nimi jsou nacvičené.

Osobně bych hru doporučila všem, kteří znají komedii dell’arte a dokáží jí, na rozdíl ode mě, pořádně ocenit. Za vidění stojí Konečného výkon, na němž, ačkoli není perfektní, je postavena celá inscenace. Další skvělý výkon předvádí Zuzana Slavíková, v roli ještě nezmíněné sekretářky Dolly. Její příchod na scénu a odříkání textu, následované replikou „to byla má jediná věta v tomto obraze“, patří k jednomu z hlavních humorných bodů představení. Stejně jako mnoho dalších hlášek je však později zadupán do země právě tím nejznámějším zabijákem  vtipů – opakováním.

Jan Konečný jako Francis. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Jan Konečný jako Francis. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Je libo originál?

V Británii se hra dočkala záhy po premiéře velkého úspěchu. Psali o ní přední deníky jako o největší a nejvtipnější událostí posledních let, ceny od kritiků i diváků se hrnuly ve velkém. Pokud by vás spíše zajímala hra v původním anglickém znění, nemusíte si zoufat. Aerofilms ve spolupráci s Národním londýnským divadlem promítá v několika kinech po republice záznamy britských představení. Sám na dva šéfy zatím v letošním programu chybí. Doporučuji však vyčkat, protože se s největší pravděpodobností v repertoáru znovu objeví.

Inscenace: Sám na dva šéfy (One Man, Two Guvnors)
Autor: Richard Bean (podle C. Goldoniho)
Divadlo: Divadlo pod Palmovkou
Režie: Antonín Procházka
Herecké obsazení: Jan Konečný, Anna Stropnická, Radek Zima, René Přibil, Petra Horváthová, Zuzana Slavíková, Ondřej Kavan, Rudolf Jelínek, Hynek Chmelař, Ivo Kubečka, Václav Vostarek, Otto Rošetský

Cena: 100 – 280 Kč, sleva pro důchodce, studenty a držitele karty ZTP

zdroj perexové fotografie: www.divadlopodpalmovkou.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář