Steve Jobs

10 rad, které by vám možná dal Steve Jobs

V obraze / 10.10.2014

Muž, který je pro miliony lidí modlou i tři roky po své smrti. Vizionář, outsider i cholerik. Co by vám asi poradil do života, kdybyste se ho zeptali?

Steven Spielberg řekl o Stevu Jobsovi, že byl největším vynálezcem po Thomasi Edisonovi a přitáhl nám svět na dosah konečků prstů. Což není úplně tak od věci, zvlášť když stál za velkým rozmachem přístrojů s dotykovým displejem. Charismatický člověk, miláček davu a (spolu)autor 313 patentů. Celosvětový úspěch společnosti Apple je podle mnohých odborníků právě jeho zásluhou. Lidé při jeho prezentacích totiž doslova šíleli. Jobs byl mistr slova a měl geniální nadání pro dramatické chvíle. Vždyť knihy o tom, jak se mu podobat, dychtivě čtou jak skalní fanoušci, tak i desetitisíce obchodníků, kteří by si chtěli urvat kus z jeho inovátorského pohledu a schopnosti nadchnout lidi. Je to kouzlo osobnosti. Je to dar. A obrovská, nikdy nekončící dřina.

Jaké rady by vám asi dal muž v černém roláku, kdybyste po něm chtěli tajemství jeho úspěchu? Podle knihy Myslete jako Steve Jobs (vydala Metefora, 2014) by zněly asi následovně:

Steve Jobs

Steve Jobs v roce 2005.
Zdroj: Wikimedia Commons, mylerdude

1. Jděte si svou vlastní cestou

Steve Jobs nikdy nešel s davem. Byl to podivín a outsider. A kam to dotáhl! Nebojte se proto jít si svou vlastní cestou. Nemusíte splynout s davem, abyste prorazili. Nikdy se nevnucujte a dělejte to, co cítíte. „Tvůj čas tady na zemi je omezený, a tak ho nemarni tím, že budeš žít život někoho jiného, než jsi ty sám,“ vzkazuje Jobs.

2. Potkávejte ty správné lidi

Sdružujte se s lidmi, kteří mají podobné myšlení jako vy. Jedině oni vás dokážou pochopit a rozvíjet vaše schopnosti a zájmy a navzájem se inspirovat. Nebojte se ani oslovovat lidi, kteří jsou v daném oboru mnohem dál než vy. Pokládejte jim otázky, zajímejte se o to, co dělají, a nasajte z jejich umu co nejvíce!

3. Naučte se přežívat

Ne vždy půjde všechno jako na drátkách. Buďte bojovníci a nikdy, nikdy, nikdy to nevzdávejte. Přizpůsobujte se změnám jako chameleon a mějte vždy v záloze připravený náhradní plán k přežití. Takový, s nímž k cíli dojdete, ale třeba oklikou. A buďte vytrvalí. I Jobs byl. Když se hlásil na jedno ze svých prvních míst u společnosti Atari, neodešel z kanceláře vedení do té doby, dokud ho nepřijali.

4. Buďte ve střehu

Nikdy neprozrazujte všechna svá tajemství. Držte věci raději pod pokličkou a připravte se na velkolepý nástup, jako to dělal i Jobs na svých prezentacích. Nemusíte být tajnůstkáři, můžete něco nakousnout, ale nechte ostatní trochu v napětí. Jinak se může stát, že vám vaše velké plány někdo vyfoukne.

iPhone

iPhone přinesl obrovskou revoluci v oblasti chytrých telefonů.
Zdroj: pixabay.com

5. Chopte se příležitosti

Buďte zdravě ctižádostiví a sebevědomí. Když vám někdo dá neodolatelnou nabídku, nepřemýšlejte a přijměte ji. I když jste vystrašeni. Všechny nápady, které se zdají být zpočátku bláznivé, jsou ty pravé. Na chvíli zadržte dech a skočte do toho po hlavě. Protože lidé, kteří jsou dost šílení na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, jsou ti, kteří ho změní.

6. Nezastavujte se. Nikdy!

Nikdy neusínejte na vavřínech. Úspěšní lidé se vyznačují tím, že pořád jdou dopředu. Nezastavují se, ani tehdy, když mají u nohou davy obdivovatelů. Inspirujte se jimi. Neustále se vzdělávejte, snažte se být zítra lepšími, než jste dnes. Den co den uvádějte pomyslné kolečko do pohybu. A dejte do toho všechno. Jedině tak dojedete daleko!

„Pokud jsi to ještě nenašel, hledej dál. Nezastavuj se. Srdce ti vždycky řekne, že jsi našel to pravé. A jako u všech vztahů, které stojí za to, se to bude s dalšími lety jenom zlepšovat.“

7. Spřádejte velké plány

„Malí myslitelé nikdy nedokážou velké věci,“ řekl Steve. Proto si vytyčte vizi, kterou chcete v určený čas dosáhnout. Buďte ve svých snech ctižádostiví a nebojte se snít o velkých věcech. Miřte ke hvězdám. Když víte, co chcete, je velká šance, že se skutečně trefíte.

8. Hledejte inspiraci všude kolem sebe

Nebojte se inspirovat úspěchy těch, kteří jsou tam, kde budete jednou i vy. Tak to dělal i Steve, a proto tolik miloval výrok Pabla Picassa: „Dobří umělci kopírují. Velcí umělci kradou.“ Proto když uvidíte, že někde něco vážně dobře funguje, zkuste to i vy zavést do svého života. A nemusíte hledat jen v oboru, který se vás týká. Jak říkají umělci, inspiraci najdete na každém kroku. Jen mít oči otevřené!

MacBook

Bez MacBooku si nedokáží představit svůj život miliony lidí. Patříte mezi ně?
Zdroj: pixabay.com

9. Obraťte nesnáze ve svůj prospěch

„Někdy tě život trefí cihlou do hlavy. Neztrácej víru.“ To řekl Steve Jobs. Když ho vyhodili z vlastní firmy, neseděl s rukama složenýma a založil společnost, která má dnes miliardové tržby. Když se vám něco nepodaří, přemýšlejte, jak z toho získat něco pro své dobro. Vše zlé je totiž pro něco dobré. A když vás občas ta cihla skutečně trefí, možná vám v hlavě svitne nový nápad.

10. Předhoňte zatáčku

„Pojďme vymýšlet zítřek, místo abychom se soužili tím, co se stalo včera,“ vyzval Jobs delegáty na konferenci All Things Digital v roce 2007. Zkuste být vždy o krok napřed než ostatní. Myslete už na další fázi svého projektu. Buďte jako slídící pes a hledejte díry na trhu, které byste mohli využít ve svůj prospěch. Nebojte se rozrazit dveře, u kterých konkurence zatím jen stydlivě přešlapuje.

+ jedna navíc: STAY HUNGRY, STAY FOOLISH!

Chcete znát další rady a tipy od samotného Steva Jobse? Najdete je v knize Myslete jako Steve Jobs!

Kniha: Myslete jako Steve Jobs

Myslete jako Steve Jobs

Autor: Daniel Smith (překlad Jan Kozák)
Nakladatelství: Metafora, 2014
Počet stran: 167, cena: 179 Kč
Žánr: motivační literatura
Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, matt buchanan

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář