Desáté kolo Synot ligy

Synot liga má za sebou třetinu

Sport / 8.10.2014

Reprezentační přestávku přečká na čele tabulky plzeňská Viktorie o bod před Spartou, Liberec je po deseti kolech až třináctý.

Desáté kolo nejvyšší fotbalové ligy otevřel zápas Jablonce s Duklou. Jablonečtí Galácticos vlétli na pražský klub od začátku a po sedmnácti minutách vedli o tři góly.

Jablonec si zastřílel

První gól padl v osmé minutě po rohovém kopu a Doležalově hlavičce, kterou ještě líznul hostující Štětina. O dalších osm minut později si připsal první branku v české lize turkmenský záložník Jablonce Ruslan Mingazov a o chvíli později si vstřelil tentokráte čistý vlastenec Lukáš Štětina. Rychlé góly s Duklou zatřásly – a to do přestávky přidal ještě jeden Novák. Ve druhé půli se prosadil Brazilec Rossi a druhou branku v zápase vstřelil levý obránce Filip Novák, který je nejlepším střelcem týmu. Jablonec si tak po kanonádě 6:0 upevnil třetí místo v ligové tabulce.

Vítězslav Lavička

Sparťanský kouč Vítězslav Lavička má zkušenosti s libereckým fotbalem.

Liberec body nesbírá

Na pražskou Letnou přijel Liberec, který se pohybuje ve spodních patrech tabulky a nutně už by potřeboval začít vyhrávat. Z devíti zápasů dokázal získat tři body pouze jednou, a to při destrukci Baníku 6:0. Bývalý trenér Liberce Lavička poslal na hřiště stejnou sestavu, která ve čtvrtek porazila Young Boys Bern 3:1. I mezi nimi byli nedávní hráči Liberce Lukáš Vácha, Bořek Dočkal, David Bičík či Radoslav Kováč, který se dostal na hřiště až v průběhu zápasu. První poločas byl otevřenou partií s několika šancemi na obou stranách. Sparta více držela míč a Liberec hrozil z rychlých brejků.

Rozhodla sporná penalta

Po změně stran přišel nápor Letenských, ale žádné velké šance z něj nevyplynuly. Favorita tak vysvobodila až penalta v 75. minutě odpískaná za ruku Pokorného. K exekuci se místo Davida Lafaty, který před týdnem v derby neproměnil, postavil Bořek Dočkal a nezaváhal. Sporný pokutový kop vyvolal spoustu emocí na hřišti i mimo něj. „V komisi rozhodčích panuje většinová, ale ne zcela jednoznačná shoda, že se pokutový kop pískat neměl,“ řekla předsedkyně rozhodčích Dagmar Damková. Do konce utkání se už nic nestalo, a tak se obhájce titulu na několik hodin posunul do čela tabulky a Liberec zůstal na třináctém místě.

Plzeň si s rozjetými Teplicemi poradila

Pokud se chtěla Plzeň vrátit na první místo, musela porazit doma Teplice nabuzené vysokou výhru nad Slováckem 4:0 a pohárovým střetnutím v Domažlicích se stejným výsledkem. První poločas ukázal, proč Plzeň devatenáct zápasů za sebou na svém stadionu neprohrála. Domácí výborně kombinovali a především po akcích ze stran se dostávali do slibných šancí, výborný výkon ale podal brankář Grigar, který plzeňské útoky likvidoval.

Po změně stran se potvrdilo, že Západočeši nemají v tomto ročníku žádného kanonýra a vstřelené branky mají rozložené na spoustu hráčů. Jejich řady rozšířil po rohovém kopu stoper Hejda a poslal Plzeň do vedení. Druhou branku mohl přidat po rychlém výpadu Pilař, svoji střelu poslal ale jen do tyče. V několika obrovských šancích se ocitl Tecl, který na výborného brankáře Grigara nevyzrál. Toho nepřekonal ani v závěru Hořava, jehož technickou střelu vytlačil na břevno. Nejtěsnější vítězství 1:0 si tak po Spartě zajistila i Plzeň a ve třetině soutěže vede ligu. Teplicím po nevyrovnaných výkonech patří sedmá příčka.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons