Cheopsova pyramida v Gíze ukrývá řadu tajemství!

Cestování / 20.10.2014

Víte, jaká je souvislost mezi nejvyšší pyramidou Egypta a Ludolfovým číslem?

Egyptské pyramidy v Gíze jsou dnes posledním ze starověkých sedmi divů světa. Přesto již po staletí fascinují davy turistů i vědců z celého světa a stále ukrývají mnohá tajemství, kterým se dodnes nepodařilo přijít na kloub. Účel vzniku těchto kolosálních staveb není dodnes zcela jasný. Nejpravděpodobnější teorie, jak mnoho z vás dobře ví, tvrdí, že se jednalo o hrobky panovníků.

Cheopsova pyramida

Cheopsova pyramida je nejvyšší pyramidou v Egyptě. Zdroj: foter.com, girolame

Jistě dobře víte z hodin dějepisu, že největší egyptskou pyramidou je Cheopsova pyramida. Faraon Cheops, znám také jako Chufu, nebyl nijak zvlášť významným panovníkem a o jeho životě se nedochovalo příliš informací. Ovšem jeho odkaz se zde dochoval až do dnešních dob a pyramida je výjimečná v mnoha ohledech – ukrývá totiž mnohé záhady a zajímavosti, nad kterými zůstává rozum stát!

Pyramida v číslech

Začneme se zajímavostmi týkajícími se rozměrů. Cheopsova pyramida je vysoká 147 metrů – tento rozměr odpovídá zhruba jedné miliardtině vzdálenosti Země od Slunce. Tento fakt by se mohl mnohým zdát jako pouhá náhoda, ovšem podobně je to i se šířkou pyramidy. Ta měří 230 metrů, což je opět jedna miliardtina, tentokrát vzdálenosti mezi Zemí a Marsem. Jednou z mnoha dalších zajímavostí je to, že vydělíme-li obvod pyramidy dvojnásobkem její výšky, dostaneme Ludolfovo číslo!

Tajemné ale nejsou pouze rozměry. Vědci si lámou hlavu i nad geografickou polohou pyramidy. Tou totiž prochází poledník, který přesně dělí pevninu a moře na dvě stejně velké části. Jedním z nejpřevratnějších faktů je to, že vzdálenost pyramidy od středu Země a od severního pólu je stejná. To by znamenalo, že Egypťané možná už před pěti tisíci lety věděli, že země je kulatá!

Sfinga

Velká sfinga v Gize střeží hrobky egyptských panovníků. Zdroj: foter.com, d-stanley

Náš svět je opředen nesčetným množstvím záhad a tajemství, nad kterými si mnoho z nás láme hlavu. Podaří se nám je všechny rozlousknout? Nebo je někdy prostě lepší „nevědět“?

Zdroj perexové fotografie: foter.com, yosoynuts

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory

 • Jakub Laxar

  Článek je to sice zajímavý, ale tak nějak neúplný. Nepamatuju se přesně, jaká další čísla pyramidologové a jim podobní z pyramid ještě „vyčetli“, ale něco o tom je např. v Zamarovském.
  Neříkám, že některé z těch údajů nejsou pravdivé, ale pokud se pamatuju, tak třeba pi nám vychází na nějakých 3,16. A miliardtina je taky zábavné nic neříkající číslo. Zvlášť když se vesmír pořád hýbe a vzdálenosti se mění.

  Naopak mi tu chybí třeba vztah pyramid(y) a hvězdné oblohy, to jsou věci prokázané a uznávané.
  Detaily, ale stály by za zmínku. 😉

  Pokud u něčeho plácám, nemám zrovna po ruce literaturu, takže nemůžu sloužit přesnějšími údaji.