ANNABELLE: hororový fail v podobě creepy panenky

Film Kultura / 14.10.2014

Kdo si pamatujete veleúspěšný horor z minulého roku The Conjuring, ví, že letos do kin vtrhne prequel jménem Annabelle. Budeme se bát? NE!

ANNABELLE

Horor

USA, 2014, 99 min

Režie: John R. Leonetti

Herci: Annabelle Wallis, Brian Howe

Přístupnost: do 15 let nevhodný

Jak už tomu tak bývá, máme tu po skvělém kousku volné pokračování nebo respektive spíše návrat do minulosti aneb co bylo před The Conjuring. Tentokrát však ne pod taktovkou hororového guru Jamese Wana (Insidious 2010, kultovní Saw 2003), nýbrž v režii jeho věrného kameramana Johna R. Leonettiho – a to jest bohužel s prominutím průserem na entou.

Ačkoliv si myslím, že ze zaběhnutých konvencí, kdy člověk automaticky počítal s tím, že když se mění režisér, bude projekt/film stát za houby, jsme se vymanili, tak musím říct, že Annabelle celé toto tvrzení hned po úvodní sekvenci vyvrací a bohužel spíše znovu dokládá přesný opak.

V Conjuring bylo panence Annabelle věnováno v podstatě pouhých pár minut a po zbytek filmu jsme ji mohli vidět jen jako proprietu ve skladu vyšetřovatelů paranormálních jevů manželů Eda a Lorraine Warrenových, zapečetěnou pod zámkem v posvěcené vitríně. Tím si tvůrci poměrně šikovně a strategicky otevřeli zadní vrátka na přípravu dalšího pokračování, jenže v tomto případě se k mému zklamání o žádnou hrůzostrašnou hitparádu nejedná.

A zase ta vraždící hračka…

Tentokrát se (na pozadí zbytečně předlouhé stopáže v podobě 99 minut) podíváme na zoubek krvežíznivé creepy doll jménem Annabelle. John Form našel pro svou nastávající manželku Miu dokonalý dárek v podobě starožitné panenky oděné do dlouhých sněhobílých svatebních šatů. Jenže Miina radost z Annabelle nebude mít dlouhého trvání, protože v okolí mezi tím zvesela řádí vyznavači Satana, a to přímo stoupenci Charlese Mansona. Nechybí následné rituální prolévání krve, nějaká ta jatka, no zkrátka znáte to…

Jenže jak už tomu tak bývá, těmhle fanatickým vyznavačům Satana to zřejmě nestačí, a tak jednoho večera vyvolají bytost tak zlovolnou, že nic z toho, co doposud udělali, nelze ani zdaleka srovnávat se zlem, kterým je nyní posedlá tahle paňáca.

I to je možnost, jak si prostřednictvím sbírky panenek "vylepšit" interiér(Zdroj:Warner bros)

I to je možnost, jak si prostřednictvím sbírky panenek „vylepšit“ interiér. Zdroj: Warner Bros.

Nuže máme tu tedy mladý manželský pár v očekávání a la Stepfordské paničky jako vyšitý, který diváka zaplavuje hordou křečovitých, sáhodlouhých dialogů o lívancích a šití, což logicky většinu začne nudit víceméně už hned zpočátku. Po tom, co je tedy tato blonďatá housewife obdarovaná pofidérní panenkou, začínáte se konečně těšit rychlejšímu spádu děje, jelikož záhy se rozpoutávají poměrně solidní jatka.

Ale tím to také bohužel i vše v cuku letu končí, protože pak už po zbytek filmu budete pouze kontrolovat zbývající minuty do konce a kochat se přehlídkou vykradených momentů a konvencí z jiných subžánrových filmů, v nichž mají hlavní zastoupení právě ony vraždící hračky.

Annabelle

Klasika, jdete takhle do sklepa, začne blikat žárovka a ejhle, kočárek… Zdroj: Warner Bros.

Co je snad nejúsměvnější, je mediální kolotoč a kampaň, která má diváka navnadit a přesvědčit na základě záběrů vyděšených, otřesených diváků odcházejících po zhlédnutí projekce z kina, což už samo o sobě je poněkud podezřelé, no posuďte sami!

A nechybí samozřejmě ani kněz..(Zdroj: Warner bros)

A nechybí samozřejmě ani kněz. Zdroj: Warner Bros.

Herci na dvě věci

Herci jsou zde toporní, témata ohraná a ani lekačky, kterých je tu vlastně pomálu, to ve výsledku nezachrání. Jediné, co na obhajobu Annabelle můžete brát v potaz, je to, že já patřím skutečně ke skalním fanouškům hororu jako takového, tudíž už jsem přeci jen zocelená a jen tak něco mě v tomhle žánru nenadchne. Takže pokud stejně ta patříte k hororovým nadšencům, na Annabelle radši ani nechoďte, nebo si spíše počkejte, až vyjde na DVD, a pusťte si to jako kulisu k vaření špaget. No a až budete chtít jíst dezert a vychutnat si nějakou tu přímočarou řežbu, tak se třeba radši mrkněte na nedávno uvedenou Očistu: Anarchii, která vás alespoň svým tempem rozhodně nebude nudit.

A pokud jste strašpytlové, které už děsí třeba obyčejné drama s mírně pochmurnějším, temným vizuálem, tak Annabelle možná přeci jen může být ještě snesitelnou alternativou, po níž se nebudete ještě několik týdnů bát dojít si na záchod, na projekci se mnou byli i tací. Takže patrně platí známé tvrzení: Sto lidí, sto chutí – ale za mě ne.

Zdroj fotografií: Warner Bros.

Zdroj videa: YouTube

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář