Watch Dogs | Zdroj: watchdogs.cz

Jak nás (ne)zklamali Watch_Dogs

Technologie / 17.10.2014

Autor:

Jednalo se o jednu z nejočekávanějších her letoška. Po vydání ovšem dostali hráči studenou sprchu

Začneme takovým shrnutím toho, co předcházelo před vydáním hry samotné. Když nás UbiSoft na E3 okouzlil herním demem a představil tak svou novou herní značku, byli jsme všichni unešeni. Hra, která slibovala další otevřený svět, zasazený do reálného Chicaga, možnost hackování (ve hrách se v poslední době objevuje, ale není na něm položená hra) a grafické zpracování, jež bylo nevídané. Koho nezasáhl Introduction Trailer na E3, toho musela ukázka ze hry přesvědčit o tom, že hru musí mít. Pak nastalo roční ticho, sucho po informacích, úplná okurková sezóna.

[tabs tab1=“Introduction Trailer“ tab2=“E3 Gameplay“]

[tab id=1]

[/tab]

[tab id=2]

[/tab]

[/tabs]

První pochybnosti

Jak můžete vidět, hra vypadala slibně a úžasně. Po oznámení data vydání, tedy na podzim 2013, nás začal UbiSoft masírovat kampaní. Ovšem jakmile se na svět dostaly další ukázky ze hry (nejspíše od testerů), lidem začalo docházet, že hra vypadá maličko jinak než před rokem. Bohužel nevypadala jinak – lépe, ale naopak vypadala hůře. UbiSoft oznámil, že se není čeho bát, že se nejedná o finální produkt. Následně bylo oznámeno, že se hra odkládá, a potom ještě unikly požadavky na spuštění hry v režimu „ultra“.

[tabs tab1=“Minimální“ tab2=“Doporučené“ tab3=“Ultra“]

[tab id=1]

 • Procesor: IntelCore 2 Quad Q8400 2.66Ghz nebo AMD Phenom II X4 940 3.0Ghz
 • RAM: 6 GB
 • Grafická karta: 1024 VRAM DirectX 11 Shader 5.0
 • Zvuková karta: DirectX 9
 • HDD: 25 GB[/tab]

[tab id=2]

 • Operační systém: Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1) nebo Windows 8 (podporované jsou pouze 64 bit verze.)
 • Procesor: Osmijádra – Intel Core i7-3770 @3.5 GHz nebo AMD FX-8350 X8 @ 4 GHz
 • RAM: 8 GB
 • Grafická karta: DirectX 11 grafická karta s 2 GB Video RAM – Nvidia Geforce GTX 560 ti nebo AMD Radeon HD 7850
 • Zvuková karta: Direct 9.0c kompatibilní
 • HDD: 25 GB volného místa[/tab]

[tab id=3]

 • Procesor: Intel Core i7-4770K
 • Grafická karta: Nvidia GeForce 780

Vše ostatní jako u doporučených[/tab]

[/tabs]

Doba blízká vydání

Další a další trailery nás bombardovaly a všichni jsme se začali opět více těšit. Hlavní postava Aiden Pearce se nám zamlouval, nicméně se objevovaly pochybnosti o příběhu. O čem by vlastně mohla být hra, kde hrajete za samozvaného obránce města, který je nejspíše poháněn touhou po pomstě. Přiznejme si, že už v té chvíli nám bylo jasné, že příběh bude z „béčkových vod“. Prohnilá korporace Blume, která má na starosti kontrolu a běh ctOS. Pak je zde zvláštní postava Luckyho Quinna, jenž vede městský strip club, obchod s bílým masem a vlastně má pod palcem celé Chicago. Výčet postav je na trochu delší povídání, ale karty jsou jasně rozdány – víte kdo je hodný a kdo zlý.

[tabs tab1=“DedSec Trailer“ tab2=“Story Trailer“ tab3=“Character Trailer“]

[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[tab id=3]
[/tab]

[/tabs]

Studená sprcha

Ovšem po vydání byla hra značně kritizována samotnými hráči (většinou PC hráči), jelikož nedostali stejnou hru, jakou slibovala prezentace na E3. Grafický háv hry byl značně degradován a ani při nastavení ultra se nepřiblíží tomu, co bylo představeno před dvěma lety na veletrhu. UbiSoft musel s pravdou ven. Hra tedy dle oficiálního vyjádření nevypadá tak jako na E3 z důvodu multi-platformovitosti hry (PS3/4, XBOX ONE/360, Wii-/U). Chtějí prý nabídnout všem stejný zážitek a rozdíl mezi hrou na PS3 či PS4 a hrou na PC byl markantní, tak se muselo s kvalitou dolů. Tohle vyjádření bude nejspíš i pravdivé. Jenže tady se vývojáři přepočítali. Komunita počítačových hráčů si řekla, že to tak nenechá, a pokud jim pořádnou hru nedá samotný UbiSoft, udělají si ji sami.

Hráči sobě

A tak se zrodil mod TheWorse. Jeden šikovný moder totiž zjistil, že UbiSoft neodstranil z kódu hry nastavení, jež použil na E3. Nebylo nic jednoduššího, než je znovu zapnout. Hra se pak doopravdy více podobá herní ukázce z roku 2012. Avšak vedlejším efektem je menší stabilita celé hry a na některých strojích také snížený framerate. V tuto chvíli je venku verze 1.0, která také přidala několik vlastních textur, umocnila hloubku pole (objekty dále od postavy více a více rozmazané) a dle dalších zdrojů také při bouřkách zvýšila počet blesků. Očividně si tedy hráči zvládli poradit sami. Zatím není jasné, jestli UbiSoft hodlá v některém updatu sám tyto nastavení znovu zapnout, nicméně přišel i s trochu jinou strategií.

UbiSoft má jiné řešení

Už při vydání hry, respektive krátce po vydání, UbiSoft oznámil, že již nyní je možné stáhnout první DLC, Season Pass. Toto rozšíření do hry přidává několik nových misí, nové zbraně, skiny a dokonce nový digitální trip. V době, kdy píši tento článek, je k mání druhé DLC, Bad Blood. To už hru mění trochu zásadněji.

DLC: Downloadable Content
Z internetu stahovatelný obsah, doplněk ke hře. Většinou přidává mapy, postavy a mise. Neopravuje chyby ve hře a podobně, od toho jsou updaty.

V Bad Blood je totiž hlavní postavou T-Bone, jedna z vedlejších postav dějové linie hlavní hry. Také je přidána zcela nová část Chicaga. Grafické zpracování ovšem DLC neřeší, ale jen „nutí“ hráče, aby od herní značky neodcházeli. Ohlasy ze světa jsou zatím dobré, ale myslím si, že degradaci grafické stránky hry a poněkud plochý příběh, kdy více sympatizujeme s vedlejšími postavami než s hlavním hrdinou, UbiSoftu nikdo nezapomene. Každopádně je hra úspěchem na poli prodejním, takže se druhého dílu dočkáme a snad se při jeho tvorbě vývojáři poučí.

[tabs tab1=“Season pass trailer“ tab2=“Bad Blood trailer“]

[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]

[/tabs]

Celkově tedy Watch_Dogs není špatnou hrou, i přes všechny ty chyby v ní lze nalézt zalíbení a ochotu vracet se do daného herního světa k plnění dalších úkolů, které neměly vazbu na hlavní příběhovou linku, nebo si dát celou kampaň znovu. UbiSoft udělal tu chybu, že hráče až příliš navnadil, ukázal jim hru ze zlata, ale dodal jen hodně naleštěný bronz. Grafická stránka hry byla zklamáním, příběh do jisté míry taktéž (sám jsem čekal obrovský zvrat, když se v jednom traileru řvalo „TEN VIRUS POŘÁD PÁCHÁ ŠKODU, VYPNI TO!!!“, ale nakonec jsem se toho ve hře nedočkal), ale UbiSoft nás bude očividně zásobovat DLC až do vydání Watch_Dogs 2, takže bude stále co hrát. Možná se nakonec dočkáme i oficiální cesty ke zprovoznění oněch E3 grafických nastavení.

Zdroje videa: youtube.com
Zdroj perexové fotografie: watchdogs.cz
Další zdroje: Ubisoft.com, Twitter.com, Watchdogs.cz

Jan Šaršoun

Jan Šaršoun

Zanechte komentář