Zajímavé cyklotrasy – I. díl: jižní Čechy

Cestování / 8.10.2014

V prvním díle našeho seriálu zamíříme do jižních Čech. Šlápněte do pedálů a vydejte se s námi na putování po nejzajímavějších cyklotrasách České republiky!

1. Třeboňsko pro cyklogastronomy

V místech, kde v šestnáctém století šlechtic Jakub Krčín z Jelčan vybudoval jednu z největších evropských rybníkářských oblastí, dnes vede příjemná cyklotrasa v rovinatém terénu. Pokud svůj výlet začnete přímo v Třeboni, rozhodně nevynechejte prohlídku města pyšnícího se mnoha skvosty renesanční architektury.

Nasedněte na kolo na hrázi rybníka Svět, odkud se buďto vypravte nejdříve ke Schwarzenberské hrobce a následně se vraťte zpět, nebo rovnou pokračujte po 122 směrem k Opatovickému rybníku, přes Zlatou stoku zásobující rybníky vodou z Lužnice až k Nové řece, oblíbenému cíli vodáků s bohatou flórou.

Nedaleko Nové řeky se nachází pomníček světoznámé dámy z dvoutisícovky, Emy Destinové, která žila v nedaleké Stráži nad Nežárkou a tato místa měla zvláště v oblibě.

Rybník Rožmberk. Zdroj: Pavel Veselý commons.wikimedia.org

Rybník Rožmberk. Zdroj: Wikimedia Commons, Pavel Veselý

Po cyklotrase 1035 jeďte až do Staré Hlíny, kde si můžete odpočinout v hospodě nebo pokračovat až k největšímu českému rybníku Rožmberk po více než dva kilometry dlouhé hrázi. Přijedete-li sem letos mezi desátým a dvanáctým říjnem, zažije výlov rybníka, během něhož lze ochutnat spoustu rybích lahůdek. Za hrází směrem vlevo se dostanete zpět do Třeboně. Po fyzickém výkonu pak jistě potěší studené pivo z pivovaru Regent.

2. Krajem Švejka a Jana Žižky

Naši další pouť započneme v historickém městě Písek pyšnícím se jednou z největších galerií v republice, zachovalými barokními domy a městskými branami pojmenovanými pro dobrou orientaci podle obcí, do kterých se jimi odchází. Zajímavostí jsou rovněž hodiny na věži kostela Panny Marie, které mají obrácené ručičky tak, že malá ukazuje minuty a velká hodiny.  Před jízdou tedy rozhodně nevynechejte prohlídku města.

Juditin most. Zdroj: Čtenář - commons.wikimedia.org

Juditin most. Zdroj: Wikimedia Commons, Čtenář

Nasedněte na kolo na Juditině mostě, nejstarším kamenném mostě v naší zemi, odkud se můžete vydat po značených cyklotrasách do různých směrů. Jeďte tedy například podél řeky, po 1045, do Zátaví, a od mostu dále až k naučné Čertově stezce. Zde se můžete seznámit s přírodou okolo Otavy a dále pokračovat až do Sudoměře, kde v roce 1420 proběhla jedna z prvních bitev husitských válek.

V Sudoměři se zastavte u velkolepého pomníku Jana Žižky z Trocnova, následně se vydejte přírodní rezervací podél rybníka Řežabinec až do Putimi. Putim je malebné městečko na břehu řeky Blanice, které proslulo mimo jiné tím, že se zde odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka světoznámého spisovatele Jaroslava Haška. Zpátky do Písku se dostanete po trase 1043.

3. Kolem šumavského moře

Největší vodní nádrž v naší zemi, Lipno, je vynikající destinací nejen pro milovníky koupání, ale rovněž pro cyklisty, kteří si mohou vybrat z velkého spektra tras vedoucích nádhernou šumavskou přírodou. My jsme pro vás vybrali poměrně náročnou, více než 100 kilometrů dlouhou trasu okolo celé přehrady, která se však dá krátit díky přívozům ve Frymburku, Horní Plané a Kyselově.

Tentokrát vyrazíte z jednoho z nejnavštěvovanějších středisek cestovního ruchu na Lipně, z malebného městečka Frymburk, směrem po trase 33, na sever přes Milnou až do Černé v Pošumaví, jejíž dominantou je chráněná kulturní památka, kostel Neposkvrněného početí panny Marie.

Schwarzenberský kanál. Zdroj: Pudelek - commons.wikimedia.org

Schwarzenberský kanál. Zdroj: Wikimedia Commons, Pudelek

Dál podél nádrže dorazíte do Horní Palné, rodiště spisovatele Adalberta Stiftera, který ve svých prózách vykreslil realitu tamního života. Za Horní Planou přejeďte přes most a dále po trase 1033 pojedete až ke Schwarzenberskému kanálu. Kanál byl postavený na konci osmnáctého století, sloužil zejména pro přepravu dříví a dnes je zapsán na seznamu významných technických památek České republiky.

Nyní vás čeká cesta přes divokou krajinu a malé horské vesničky. Cestou míjíte již avizovaný přívoz v Kyselově, kde můžete nasednout, přeplout na druhý břeh a cestu si tak poněkud zkrátit, pokud však stále nohy nebolí, jeďte až do Vyššího Brodu. Zde se nachází cisterciácký klášter s kostelem, v němž naleznete hrobku Rožmberků. Za Vyšším Brodem pak naleznete tajemné místo plné obskurních skalních útvarů, Národní přírodní rezervaci Čertova stěna.

Pokračujte dále na Loučovice, kde opět navažte na trasu 33 směrem na Lipno nad Vltavou, turistického centra, které v létě vítá své návštěvníky dlouhými písčitými plážemi, a je tak ideálním místem pro letní rekreaci. Odtud už je to asi jen deset kilometrů zpět do Frymburku.

4. Českou Kanadou k přemyslovskému hradu

Ve Slavonicích započneme naši čtvrtou výpravu. Slavonice leží na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, pyšní se renesančními domy z šestnáctého století, jakož i unikátním podzemím, které je zpřístupněno veřejnosti, a nelze tedy než doporučit před sportovním výkonem jeho návštěvu.

Slavonické náměstí. Zdroj: Fojsinek -commons.wikimedia.org

Slavonické náměstí. Zdroj: Wikimedia Commons, Fojsinek

Ze Slavonic zamířte po málo frekventované silnici na Stálkov. Cestou budete míjet archeologické naleziště Pfaffenschlag, kde kdysi stávala středověká vesnice, ve Stálkově pak pokračujte dále po cyklotrase 1004 směrem na Matějovec, kde odbočte doprava na Český Rudolec. V Českém Rudolci se nachází malebný zámeček postavený v novogotickém a nazývaný někdy Malá Hluboká.

Nyní se vydejte po červené turistické značce přes les. Budete míjet obce Radíkov a Terezín, následně se stezka mírně stočí na sever a zavede vás až do Kunžaku. V Kunžaku narazíte na cyklotrasu 1116, která vede až do Nové Bystřice. Nová Bystřice stojí za alespoň krátkou prohlídku centra, kde najdete několik pěkných kostelů. Zajímavostí je rovněž úzkorozchodná trať vedoucí sem z Jindřichova Hradce, která je oblíbeným cílem milovníků železniční dopravy.

Po modré turistické značce dojedete až k impozantnímu hradu z přemyslovského období, Landštejnu, který od dubna až do konce října nabízí svým návštěvníkům prohlídky. Držte se červené turistické trasy a brzy se dostanete zpátky do Slavonic.

5. Za selským barokem a soběslavskými blaty

Na soutoku řek Lužnice a Nežárky leží Veselí nad Lužnicí, poslední destinace, kterou navštívíme v tomto dílu seriálu o cyklotrasách. Tento výlet je spíše vhodnější pro horská či treková kola.

Z Veselí se dejte po žluté značce na Borkovice, odtud pak po málo frekventované silnici na Zálší. Zálší má vesnickou památkovou zónu, kde můžete obdivovat typické prvky selského baroka na štítech domů. V blízkosti obce se nachází chráněná lokalita Borkovická blata, kde se můžeme zastavit cestou po trase číslo 12 směrem na Komárov. Z Komárova pokračujte až do Želče.

Selské baroko v Borkovicích: Zdroj: Chmee2 - commons.wikimedia.org

Selské baroko v Borkovicích: Zdroj: Wikimedia Commons, Chmee2

V Želči můžete navštívit místní muzeum s obrazárnou a prohlédnout si díla méně známých, přesto zajímavých autorů. Narazíte na zelenou značku vedoucí blaty přes Skalici až do Myslkovic, kde odbočíte a následujete buďto modrou značku, nebo cyklotrasu číslo 1180. Obě cesty vás zavedou až do Soběslavi.

Soběslav je pěkné město s asi sedmi tisíci obyvateli. Za zhlédnutí zde stojí památky z doby panování Rožmberků, jakož i několik sakrálních památek z raného novověku. Zpět do Veselí nad Lužnicí směřuje modrá turistická značka vedoucí podél rybníku Nadýmač a Starý u Soběslavi.

Zdroj perexové fotografie: imagebase.net

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář