Ponořte se do unikátního podmořského muzea

Cestování / 10.10.2014

Pojďme se společně ponořit do největší podmořské galerii na dně Karibského moře zahrnující na 400 soch!

Není muzeum jako muzeum. Některá lákají miliony návštěvníků ročně, jiná zase jsou turisty dosud nedoceněna. Museo Subacuático de Arte spadá spíše do té druhé skupiny, přestože se jedná o světový unikát. Nachází se nedaleko letoviska Cancún na mexickém poloostrově Yucatán a – jak už název napovídá – na povrchu bychom ho jen těžko hledali. Rozkládá se totiž v hloubce několika metrů na dně Karibského moře.

Podmořské muzeum

Na dně Karibského moře nedaleko mexického Cancúnu se ukrývá přes 400 soch. Zdroj: foter.com, suncat

Autorem projektu je britský sochař a potápěč Jason De Caires Taylor a jeho dílo nese název Tichá evoluce. Mořské dno zde pokrývá přes 400 lidských soch v životní velikosti. Muzeum nepřitahuje pouze davy návštěvníků, ale i mořský život, který přetváří skulptury ponechané napospas přírodě v umělý korálový útes. Díky tomu se muzeum v podstatě neustále mění.

Největší na světě

Rostoucí popularita podmořského muzea by měla odlehčit přílivu potápěčů, kteří míří k přírodním útesům v okolí letoviska a přispívají k jejich zániku. Ty by pak měly nějaký čas na regeneraci.

Na podmořském muzeu se začalo pracovat v srpnu 2009 a první návštěvníky – potápěče – přivítalo o rok později. Počet soch zatím není definitivní a autor plánuje do projektu zahrnout další umělce, kteří by do této monumentální expozice, největší svého druhu na světě, přispěli svým dílem.

Korálový útes

Není divu, že Mexiko láká statisíce vášnivých potápěčů z celého světa! Zdroj: foter.com, thespis377

Přestože se celé muzeum nachází pod mořskou hladinou, přístup k němu není tak komplikovaný, jak se na první pohled může zdát. Buď se k němu můžete ponořit sami, nebo se tam dostanete pomocí speciálního člunu s průhledným dnem.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, 2ilorg

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář